Теми статей
Обрати теми

Роз’яснення з питань застосування норм законодавства про заборону надання споживчих кредитів в іноземній валюті

Редакція БР
Лист від 15.08.2012 р. № 29-213/8207

— ! — Немає такої букви!

Лист Генерального департаменту
грошово-кредитної політики
Національного банку України
від 15.08.2012 р. № 29-213/8207

Роз’яснення з питань
застосування норм законодавства
про заборону надання споживчих
кредитів в іноземній валюті

Територіальним управлінням
Національного банку України,
Банкам України та їх філіям,
Асоціації українських банків,
Асоціації «Український кредитно-
банківський союз»,
Незалежній асоціації банків України

Національний банк України направляє до відома та керівництва в роботі роз’яснення з питання застосування норм законодавства про заборону надання споживчих кредитів в іноземній валюті.

У зв’язку з внесенням Законом України від 22.09.2011 р. № 3795-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг» змін до статті 11 Закону України «Про захист прав споживачів» після 16.10.2011 р. надання (отримання) споживчих кредитів в іноземній валюті на території України забороняється.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.99 р. № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, надання (отримання) споживчих кредитів в іноземній валюті після 16.10.2011 р., у тому числі у формі траншів за кредитною лінією, кредиту овердрафт тощо, буде порушенням вимог законодавства України.

Звертаємо увагу, що встановлена законом заборона надання споживчих кредитів в іноземній валюті поширюється, зокрема на кредитні операції за договорами про поновлювану кредитну лінію, що були укладені до 16.10.2011 р.

Окремо зауважуємо, що після 16.10.2011 р. проведення банком реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті можливо лише за умови, якщо при цьому не відбуватиметься додаткового кредитування в іноземній валюті.

Директор Генерального департаменту
грошово-кредитної політики
 О. Щербакова

Від редакції

Це роз’яснення ілюструє застосування в часі обмежень, введених законодавством, до цивільно-правових операцій за триваючими договорами. Як бачимо, НБУ не може скасувати/змінити операції за угодами, вже укладеними на момент запровадження обмежень, але відстежує, щоб нові угоди, які вводять або розширюють кредитування, не порушували вимог Закону.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі