(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Квітень , 2015/№ 16

РК зареєстрували із запізненням: що в декларації?

Несвоєчасна реєстрація РК або ПН в ЄРПН — досить-таки поширена ситуація. Не всі ще стали «чарівниками» в частині електронного ПДВ-адміністрування. Багато хто поки що «тільки вчиться». Тому сьогодні, розвиваючи цю тему, розберемося з тим, в якому періоді покупець і продавець повинні відображати такий РК у ПДВ-декларації.

ПДВ-облік, коригування

Несвоєчасна реєстрація РК або ПН в ЄРПН — досить-таки поширена ситуація. Не всі ще стали «чарівниками» в частині електронного ПДВ-адміністрування. Багато хто поки що «тільки вчиться». Тому сьогодні, розвиваючи цю тему, розберемося з тим, в якому періоді покупець і продавець повинні відображати такий РК у ПДВ-декларації.

Правила реєстрації РК в ЄРПН

Спершу нагадаємо базові правила, що стосуються реєстрації РК в ЄРПН.

Усі РК, складені після 01.02.2015 р., підлягають реєстрації в ЄРПН. Виняток — РК, складені до ПН 2014 року, які не підлягали реєстрації в ЄРПН і сума ПДВ в яких після коригування не перевищує 10 тис. грн. РК до таких ПН можна не реєструвати. Більше того, їх можна складати в паперовому вигляді і включати до деки за період складання РК (лист № 5292*).

* Лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17.

Строк реєстрації РК колишній — 15 календарних днів, що настають за датою складання РК ( п. 201.10 ПКУ).

Зареєструвати РК можна й пізніше за цей строк. Щоправда, у цьому випадку до того, хто «запізниться», застосують штраф, передбачений ст. 1201 ПКУ. Зрозуміло, з відомою всім перехідною індульгенцією, що поширюється на ПН і РК, складені в період з 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р. ( п. 35 підрозд. 2 розд. XX ПКУ). Так, якщо ви запізнитеся з реєстрацією РК на 1 — 15 календарних днів (РК буде зареєстрований не пізніше 30 календарних днів, що настають за датою його складання), зазначений штраф до вас не застосують.

Але не розслабляйтеся! Навіть якщо штраф за ст. 1201 ПКУ не застосовується, винна посадова особа може нарватися на адмінштраф за ст. 1631 КпАП — за порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку (85 — 170 грн., повторне — 170 — 255 грн.). Цим штрафом податківці «погрожують» у консультації з категорії 101.20 ЗІР.

Ну і ще один обнадійливий факт: за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН, які не видаються покупцю, штрафи за ст. 1201 ПКУ не застосовуються в будь-якому разі (лист № 1403**).

**Лист ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17.

Якщо ви своєчасно не зареєстрували РК і бачите, що потрапляєте під штраф, як варіант можна спробувати відсунути дату коригування, переоформивши первинку.

Є ще одна особливість, пов’язана з реєстрацією РК в ЄРПН. У деяких випадках це повинен робити покупець. У яких випадках РК має реєструвати покупець, а в яких — продавець, зазначається в п. 22 Порядку № 1129*** і п. 16 Порядку № 569****.

*** Порядок заповнення податкової накладної, у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

**** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Для наочності наведемо цю інформацію в таблиці.

Продавець

Покупець

РК до ПН, складених до 01.02.2015 р.

«Зменшуючі» РК до ПН, складених після 01.02.2015 р.

РК до ПН, що не видаються покупцю

РК до ПН, складених на послуги, отримані від нерезидента

РК, до ПН, які збільшують або не змінюють суму компенсації

Коли відображати в декларації?

«Зменшуючий» РК

Продавець. До того моменту, поки покупець не зареєструє РК в ЄРПН, продавець не має права зменшити податкові зобов’язання (п. 16 Порядку № 569).

Зареєструвати РК в ЄРПН на користь самого покупця. Адже за наявності підстав для коригування (повернення товарів/передоплати, зміни суми компенсації) він ризикує потрапити під штраф за несвоєчасну реєстрацію РК в ЄРПН, оскільки для покупця ст. 1201 ПКУ жодних винятків не передбачає.

Після того як продавець отримав зареєстрований РК, йому потрібно перевірити, чи не прострочив покупець строк реєстрації. Якщо РК своєчасно зареєстрований (покупець вклався у 15-денний строк), продавець проводить РК у декларації того звітного періоду, в якому складено РК. Звертаємо увагу: у цьому випадку ми не говоримо про РК до ПН з дефектами — про «дефектну» ситуацію див. статтю «Лікуємо» ПН: що в декларації з ПДВ?» у «Бухгалтер 911», 2015, № 14.

Якщо покупець запізнився з реєстрацією — відображає РК у декларації того звітного періоду, в якому він зареєстрований покупцем в ЄРПН.

Приклад. Дата складання РК (дата повернення товарів) — 22 квітня 2015 року. Останній строк своєчасної реєстрації закінчується 7 травня.

Варіант А — РК зареєстрований 5 травня (своєчасно зареєстрований в ЄРПН) — розрахунок коригування проводимо у квітневій декларації.

Варіант Б — РК зареєстрований 8 травня (несвоєчасно зареєстрований) — розрахунок коригування проводимо в декларації за травень.

Покупець. А ось покупець повинен (звичайно ж, за наявності підстав для коригування, передбачених ст. 192 ПКУ) відкоригувати свій ПК у місяці виписки РК незалежно від реєстрації РК в ЄРПН (п. 17 Порядку № 569).

«Збільшуючий» РК

Продавець. Проводить такий РК місяцем його виписки. Відсутність факту реєстрації такого РК в ЄРПН не звільняє продавця від обов’язку збільшити податкові зобов’язання за відповідний період, що зазначений у РК (п. 17 Порядку № 569).

Покупець. Доки продавець не зареєструє РК в ЄРПН, покупець не має права збільшити свій ПК. Якщо РК своєчасно зареєстрований в ЄРПН (протягом 15 календарних днів, наступних за датою його виписки), покупець відображає коригування в місяці складання РК. Якщо РК несвоєчасно зареєстрований — у місяці реєстрації РК в ЄРПН, але за умови, що з дати його складання не пройшло 180 календарних днів ( п. 198.6 ПКУ).

РК, що не змінює суму компенсації

У деклараціях покупця та продавця не відображається.

Якщо на підставі складеного РК до ПН обсяги постачання товарів/послуг і відповідно сума податкових зобов’язань або податкового кредиту платника податку не змінилися, то підстав для заповнення рядків 8.1.1, 8.1.2, 8.2.1, 8.2.2 та/або 16.1, 16.1.1 декларації і Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1) (додаток 1) немає (роз’яснення в підкатегорії 101.23 ЗІР).

m.kazanova@buhgalter911.com

розрахунок коригування, декларація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті