(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Вересень , 2015/№ 36

Обмеження на ∑ правочину в модельному статуті: як застосовувати?

ТОВ працює на підставі модельного статуту. Він же передбачає обмеження за сумою правочину, який дозволено вчиняти без участі загальних зборів ТОВ. Як застосовувати це обмеження?
корпоративні відносини

Не секрет, що ТОВ має право працювати на підставі модельного статуту. У цьому ключі нагадаємо: модельний статут — це типовий установчий документ, причому для ТОВ його форму затверджено постановою Кабміну від 16.11.2011 р. № 1182.

У ньому прописана, зокрема, компетенція органів управління ТОВ. При цьому до прав загальних зборів він відносить у тому числі й ухвалення рішення про вчинення істотного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт і послуг, які є предметом такого правочину, перевищує 25 % вартості активів за даними останньої річної фінзвітності ТОВ. Як же застосовувати це обмеження?

Отже, почнемо: навіщо взагалі потрібна ця норма? Головним чином для захисту засновників/учасників підприємства від недобросовісних дій його директора/правління (тобто виконавчого органу).

Комусь це правило здаватиметься дивним, але це якщо дивитися стосовно підприємств-«малюків». Тим більше що в них і засновник, і директор часто є однією і тією самою особою. Для великих же компаній це виглядає цілком природно.

Однак зверніть увагу: якщо для засновників/учасників ТОВ це правило є підстрахуванням, то для його контрагентів — додатковим ризиком. Адже якщо, наприклад, директор вчинить правочин, який вимагав рішення загальних зборів, без прийняття такого рішення, є ризик, що його визнають недійсним ( ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 215 ЦКУ). Щоправда, судячи з усього, такий наслідок загрожує лише у тому випадку, якщо загальні збори потім не схвалять такий правочин ( ч. 1 ст. 241 ЦКУ). Це, у свою чергу, призводить до того, що контрагентам ТОВ перед укладенням з ним договору потрібно:

— отримати витяг з ЄДР, щоб довідатися, чи є у статуті ТОВ обмеження щодо вчинення правочинів (потрібні відомості можна отримати й на сайті Мін’юсту usr.minjust.gov.ua). У нашому випадку контрагент побачить там відмітку, що ТОВ діє на підставі модельного статуту, а це вже означатиме, що обмеження є (адже положення такого статуту є однаковими для усіх підприємств);

— отримати копію рішення загальних зборів ТОВ про вчинення цього правочину. Це потрібно тільки у тому випадку, якщо сума правочину перевищує зазначене обмеження.

Водночас таке обмеження визначається на підставі фінзвітності, а її ТОВ, як правило, у вільному доступі не розміщують. Тому від ТОВ є сенс запитати й копію балансу.

Тепер переходимо власне до згаданого обмеження та розпочнемо із сумового порога. Із його визначенням у загальному випадку проблем не повинно бути: 25 % вартості активів беремо безпосередньо з ф. № 1 (1-м або 1-мс) «Баланс»*. Питання може виникнути лише щодо новостворених ТОВ, які річну фінзвітність ще не складали. Адже у такому разі цей критерій просто ні з чим порівнювати. У цьому ключі вимальовуються такі підходи:

* Причому зверніть увагу: модельний статут прив’язується до усіх активів, незалежно від того, які вони — необоротні чи оборотні.

У звичайному статуті ТОВ це обмеження виглядає інакше. Поріг суттєвості у ньому встановлюють на розсуд засновників, а загальні збори не приймають рішення про вчинення правочинів, а лише затверджують їх.

— до моменту затвердження першої річної фінзвітності оформляти рішення за кожним правочином. Вважаємо, ви розумієте, що життєздатність цього варіанта наближається до нуля;

— узагалі не оформляти таких рішень — знову ж таки до моменту затвердження першої річної фінзвітності. Якщо ж контрагенти вимагатимуть рішення загальних зборів, то ви можете послатися на дату реєстрації ТОВ (вона фіксується у витягу, а також на сайті Мін’юсту — адресу див. вище) і назвати їм згадані причини;

— затвердити рішення загальних зборів про схвалення правочинів на певну суму наперед, не прив’язуючись при цьому до суми активів за фінзвітністю. Але знову ж таки, до моменту затвердження першої фінзвітності за рік.

Цей варіант — це середнє між двома попередніми. По суті, він є найоптимальнішим.

Що стосується ринкової вартості предмета правочину (майна, робіт, послуг), яка, власне, і порівнюється з 25-відсотковим порогом, то тут орієнтуватися, судячи з усього, потрібно на справедливу вартість. Річ у тім, що якщо брати до уваги лише договірну вартість, то це може нівелювати значення цієї норми.

Однак припустимо, що вартісний поріг правочину досягнуто. Наскільки ви розумієте, у цьому випадку, щоб ТОВ могло укласти відповідний договір, потрібне буде рішення загальних зборів. Щоправда, легше сказати, ніж зробити. Особливо, якщо обсяг активів за даними фінзвітності малий. У такому разі може вийти, що згадане рішення доведеться приймати мало не за кожним правочином.

Що ж робити? Відразу застережемо: ігнорувати цю норму не можна. Як ми вже говорили, потенційно це може стати основою для визнання правочину за позовом зацікавленої сторони недійсним** (якщо, звичайно, надалі загальні збори не схвалять цей правочин). З іншого боку, приймати рішення для укладення кожного другого договору — також не варіант. На нашу думку, ситуацію можна вирішити двома шляхами:

— вчиняти правочини без оформлення загальними зборами відповідних рішень. При цьому в майбутньому варто затвердити загальне рішення про їх схвалення (ст. 241 ЦКУ). Проблема тут хіба що в ризиках, які несуть контрагенти. Адже вони не мають гарантій, що загальні збори визнають відповідні правочини;

— отримати дозвіл загальних зборів на вчинення правочинів на певну суму наперед — до затвердження наступної річної фінзвітності. Такий варіант не передбачений ні модельним статутом, ні Законом № 1576***, але, вважаємо, він є припустимим.

** Про це говорить і пленум ВГСУ (див. п. 3.5 постанови від 29.05.2013 р. № 11).

*** Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII.

Річ у тому, що покарати за це ніхто не може. Крім того, для такого підходу можна знайти й формальні аргументи — аналогію закону згідно з  ч. 1 ст. 8 ЦКУ. Можливість прийняття такого рішення передбачена для АТ — у  Законі України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI.

Ну ось проблему й розв’язано ☺. А який із цих варіантів підійде більше, вирішувати вже вам.

v.smerdov@buhgalter911.com

модельний статут, правочин, ТОВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті