(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Вересень , 2015/№ 39

Відремонтували/поліпшили чуже та повернули: що з компенсацією?

ЮО взяла в суборенду приміщення у ППЄПа групи 3 та провела в ньому ремонт/поліпшення на 60000 грн. Тепер ЮО закривається, що їй робити із сумою ремонту/поліпшення? Ситуація є нетиповою, тому заслуговує на увагу.
суборенда, ремонт приміщення, компенсація, оподаткування

Давайте відразу визначимося з термінами, щоб надалі не плутатися, хто кому та що надав в оренду. Отже:

№ 1 — це буде наш головний орендодавець, якому і належить приміщення на праві власності;

№ 2 — це ППЄП-орендар, він же — суборендодавець;

№ 3  це суборендар (ЮО), який у результаті орендує приміщення та проводить у ньому ремонт/поліпшення на суму 60000 грн.

Ремонт/поліпшення орендованого майна проводив № 3. Чи має право він розраховувати на компенсацію? Тут багато що залежить від змісту робіт і договору. У частині ремонту — поточного та капітального — орієнтуємося, головним чином, на договори (між орендодавцем та орендарем, а також між суборендодавцем і суборендарем). Тобто в них потрібно шукати як особу, зобов’язану проводити такі ремонти, так і право на компенсацію подібних витрат.

Якщо договір ці умови не застерігає, то потрібно керуватися базовими правилами ст. 776 ЦКУ.

Що стосується поліпшень, то, насамперед, визначте: чи є дозвіл на їх проведення. Причому для суборендаря такий дозвіл потрібно отримати від суборендодавця, а останній, судячи з усього, має право видати його лише за умови, що сам отримав відповідний дозвіл від первісного орендодавця. За наявності дозволу особа, яка здійснювала поліпшення, має право вимагати компенсацію.

Припустимо, що суборендар № 3 має право на компенсацію ремонтних/поліпшуючих витрат від № 2. Як її визначити?

Зверніть увагу: ЦКУ не вказує, як розраховується така сума. Сторони встановлюють її самостійно (зокрема, у договорі оренди та/або акті приймання-передачі ОЗ) — лист Мінфіну від 27.02.2006 р. № 31-34000-20-16/4000.

Наприклад, існують такі варіанти:

1) компенсація витрат на ремонт у рахунок орендної плати — цей варіант відпадає, оскільки є негрошовим розрахунком, а це ППЄПам заборонено — п. 291.6 ПКУ;

2) компенсація грошима:

— відразу після завершення ремонту — очевидно, це не наш варіант, оскільки питання виникло при припиненні стосунків;

— при припиненні договору оренди — це підходить.

Якщо компенсація була…

№ 3 (ЮО-суборендатор). Якщо це ремонт, то витрати на нього суборендар повинен уключити до складу поточних — за напрямком. Зокрема, це дебет рахунка 92, 93 тощо. При цьому на дату, за якою у суборендодавця виникне обов’язок компенсувати ремонтні витрати (це може бути й дата повернення об’єкта оренди), суборендар повинен відобразити дохід. Запис може бути таким: Дт 377 — Кт 719.

Якщо це поліпшення, то згідно з  п. 8 П(С)БО 14 на вартість таких витрат доведеться створити об’єкт інших необоротних матеріальних активів: вони накопичуються на субрахунку 153 і потім списуються на субрахунок 117. При поверненні об’єкта з компенсацією передачу таких поліпшень потрібно відображати як продаж об’єкта (у тому числі з переведенням його до складу тих, які утримуються для продажу, — на субрахунок 286).

При поверненні ОЗ або отриманні компенсації (залежно від того, що відбулося раніше) потрібно нарахувати ПДВ-зобов’язання. Однак нагадуємо, що база ПДВ має бути не менше собівартості ремонту.

При цьому цілком можливо, вас цікавлять облікові наслідки для осіб № 2 і № 1. Давайте подивимося на них.

Почнемо з № 2 (ППЄП-суборендодавець). Сам рух об’єкта у ППЄПа не відображається. Інша річ — компенсація. Суборендар, в ідеалі, взаємодіє лише з суборендодавцем. Про існування первісного орендодавця він може взагалі не знати. Це означає, що компенсацію за ремонти/поліпшення суборендарю, у загальному випадку, повинен виплачувати суборендодавець (навіть якщо потім він вимагатиме її від первісного орендодавця). При цьому зверніть увагу, що в частині:

— перерахованої компенсації наслідків у ППЄПа не буде;

— у частині отриманої компенсації від первісного орендодавця йому доведеться відобразити ЄП-доходи. Наслідки не зміняться навіть у тому випадку, якщо суборендарю будуть перераховані саме ці гроші (тобто пройдуть через ППЄПа нібито транзитом).

Це пов’язано з тим, що первісний орендодавець перераховує компенсацію саме суборендодавцю, а не суборендарю. Причому суборендодавець діє лише на підставі договору оренди, без оформлення «посередницького» договору комісії.

Що стосується ПДВ, то якщо № 2 є платником ПДВ, то в частині перерахованої суборендарю компенсації № 2 він має право відобразити ПК. Водночас у частині такої компенсації, отриманої від первісного орендодавця, йому доведеться показати і ПДВ-зобов’язання.

Тепер подивимося на № 1 (первісний орендодавець). Виплату компенсації обліковуємо як витрати на ремонт власних ОЗ (якщо № 1 є ФОП, п.п. 177.4.4 ПКУ) або — якщо № 1 є ЮО — спрямовуємо на збільшення первісної вартості поверненого об’єкта (див. лист Мінфіну від 27.02.2006 р. № 31-34000-20-16/4000).

У свою чергу, у межах ПДВ він має право відобразити ПК у частині компенсації при дотриманні загальних умов.

Порада на майбутнє

Щоб уникнути проблем з оподаткуванням компенсації ремонту, радимо вам надалі такі операції оформляти не як компенсацію поліпшень у межах оренди, а окремим договором підряду на ремонт.

Причому такий договір можна оформити навіть безпосередньо між № 1 і № 3. Крім того, з цією метою можна використати і договір комісії (№ 2 у ньому буде комісіонером, № 1 — комітентом, а № 3 — виконавцем послуг ремонту). Той факт, що між цими сторонами вже існують відносини оренди, не має значення.

При використанні «комісійного» варіанта ППЄПу краще заздалегідь внести до Реєстру єдиноподатників (і Держреєстру) відповідний вид діяльності. Зокрема, це може бути код 46.18.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

ремонт, поліпшення, суборенда, компенсація, юридична особа додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті