* Ви могли прочитати про це в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 21.
Що, власне, відбулося? Мінфін виклав у новій редакції Порядок формування та подання страхувальниками Звіту з ЄСВ** (далі — Порядок), а також усі додатки до цього Звіту.
** Маються на увазі зміни, передбачені наказом Мінфіну від 11.04.2016 р. № 441.
Перше запитання — «З коли перший раз звітувати за новою ф. № Д4»? — уже знято з порядку денного. Податківцями... Зміни набули чинності 1 червня 2016 року (з 1-го числа місяця, наступного за місяцем опублікування, яке відбулося в «Офіційному віснику України» 27.05.2016 р.). У зв’язку з чим податківці підтверджують: за новою формою потрібно звітувати за червень 2016 року. Тобто ніякої лихоманки немає.
«З 01 липня 2016 року звіти з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за звітний період «червень 2016 року» подаються за новою формою...» (http://sfs.gov.ua/anonsi/13382.html).А тепер проведемо стислий огляд змін (детальніший аналіз ви отримаєте в одному з наступних номерів).
Незмінною залишилася кількість додатків (їх 7) і таблиць до кожного з них. Також не змінилися основні правила заповнення Звіту, способи та строки його подання.
Декілька слів про нововведення в Порядку.
Увага: перехідна норма! Звіт за попередній звітний період (періоди) до 2016 року, який не подавався, подається до органу доходів і зборів за формою, що діяла з 01.05.2015 р. Такий Звіт подається тільки один раз за один звітний період.
Найбільше змін відбулося в таблиці 1 ф. № Д4. Зокрема, додали рядки для суднобудівників і підкоригували ставки нарахувань (22 %).
Також слід звернути увагу на зміни в таблиці 4, де відображаються нарахування ЄСВ на суму допомоги по вагітності та пологах. На цю таблицю також вплинула нова ставка та відсутність ЄСВ-утримань. Ви вже не знайдете додатка до цієї таблиці, де наводилося виправлення старих доЄСВшних помилок.
Цікаво, що в деяких місцях Звіту залишилися утримання, наприклад, у таблиці 6 ф. № Д4.
Є нововведення і в підприємницькій ф. № Д5. Звичайно, немає більше диференційованих ставок. Крім того, прибрали згадку про добровільну участь у страхуванні та відомості про договір.
Адже тепер, якщо й можна говорити про добровільну сплату ЄСВ, то не за договором і лише стосовно ППЄПів-пільговиків (підприємців на єдиному податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами)***.*** Детальніше — у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 21, с. 4.
На цьому поки що все. Зовсім скоро ви отримаєте детальний матеріал.