Теми статей
Обрати теми

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН: дано старт

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Мінфін затвердив форму податкового повідомлення-рішення під штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (ПН) і розрахунків коригування (РК). А значить, податківцям дано зелене світло до повномасштабного застосування штрафних санкцій. З прийняттям повідомлення-рішення став чіткіше вимальовуватися і механізм стягнення штрафу. Подробиці — у нашій статті.
ПДВ-облік, відповідальність

Платникам ПДВ відомо, що за прострочення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) ПН, які підлягають видачі покупцям, і РК до таких ПН ст. 1201 ПКУ передбачений штраф (фінсанкція).

img 1Адмінштрафу за ст. 1631 КпАП при цьому немає. Як за ПН / РК до ПН, які видаються покупцям, так і за тими, які залишаємо собі. Податківці визнають, що «порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН не буде порушенням порядку ведення податкового обліку» (лист ДФСУ від 04.02.2016 р. № 2368/6/99-99-19-03-02-15).

Однак механізму накладення цього штрафу не існувало, як і масовості його стягнення.

Спочатку податківців зупиняла відсутність відповідної форми податкового повідомлення-рішення. Потім з липня 2015 року запрацювала норма про те, що під цей штраф має бути розроблений спеціальний порядок, який визначає механізм його стягнення (а відповідно, поки він не розроблений, то й штраф застосовуватися не повинен). З 1 січня 2016 року норми про спеціальний порядок з ПКУ виключили, але, як і раніше, так і не було форми повідомлення-рішення.

Хоча не приховуватимемо, що всі ці «обмеження» не заважали деяким податківцям на місцях усе ж знайти спосіб оштрафувати платників.

І ось «муки» податківців закінчилися. Мінфін затвердив* форму податкового повідомлення-рішення спеціально під штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК (має форму «Н»). Із нього вже вимальовується і деякий механізм стягування штрафу.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження Порядку направлення контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 р. № 1204.

Спочатку нагадаємо: самі податківці раніше вказували, що штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН накладається під час проведення перевірок (лист ДФСУ від 02.02.2016 р. № 2128/6/99-99-19-03-02-15). І як показала практика — застосовували їх за результатами камеральної перевірки декларації з ПДВ.

Дійсно, було б непогано, якби штрафи за ст. 1201 ПКУ накладали тільки за результатами перевірки. Адже сьогодні діє мораторій на перевірки (у тому числі камеральні)**. А це фактично означало відстрочення в застосуванні штрафу для багатьох платників ПДВ.

** Детальніше про мораторій на перевірки читайте у статті «Штрафні (податок на прибуток) і перевірочні мораторії: на що сподіватися цього року» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 9.

Однак, на жаль, не все так радісно.

З нової форми податкового повідомлення-рішення простежується, що штраф за прострочення реєстрації ПН/РК накладається за результатами перевірки та/(!) або за даними ЄРПН. Тобто застосувати цей штраф можуть і без перевірки. Та, і власне кажучи, для того, щоб перевірити, чи прострочив платник з реєстрацією ПН/РК, зовсім не потрібно проводити камеральну або якусь іншу перевірку — достатньо тільки звірити дані ЄРПН.

img 2Щоправда, це правило не стосується 50-відсоткового штрафу за нереєстрацію ПН/РК, передбаченого п. 1201.2 ПКУ. Для того щоб «відловити» незареєстровану ПН, контролерам дійсно доведеться провести перевірку.

Тут слід згадати, що згідно зі ст. 58 ПКУ податкове повідомлення-рішення контролери мають право надіслати або (1) за результатами перевірки, або (2) коли контролюючий орган самостійно визначає суму грошового зобов’язання на підставі п. 54.3 цього Кодексу. І саме форма повідомлення-рішення під штраф за ст. 1201 ПКУ містить посилання на п. 54.3 цього самого Кодексу . І тут привертає увагу п.п. 54.3.3 ПКУ. Він передбачає, що контролери мають право самостійно визначити суму грошового зобов’язання, зокрема, за штрафними санкціями, якщо особою, відповідальною за нарахування штрафних санкцій, є контролюючий орган.

У ст. 1201 ПКУ немає застереження, що штраф повинен нарахувати сам платник, а отже, це є прерогативою податківців. Відповідно, нарахування штрафів за ст. 1201 ПКУ цілком вписується під правило п.п. 54.3.3 цього Кодексу. І це надає право контролерам надіслати повідомлення-рішення, самостійно розрахувавши суму штрафу тільки за даними ЄРПН (без проведення камеральної або іншої перевірки, передбаченої ст. 78 ПКУ).

img 3Податківці зможуть застосовувати штраф за ст. 1201 ПКУ без перевірки тільки за даними ЄРПН, ґрунтуючись на п.п. 54.3.3 ПКУ. Звірка даних в ЄРПН не підпадає під жодний вид перевірки, передбачений ПКУ, а відповідно «перевірочний» мораторій на неї не поширюється.

З якою періодичністю податківці можуть надсилати повідомлення-рішення? Як випливає з форми повідомлення-рішення, податківці факти прострочення накопичуватимуть за звітний період. І за підсумками звітного періоду на всі факти порушень, що «засвітилися» у цьому періоді, надсилатимуть податкові повідомлення-рішення.

Коли потрібно заплатити? Заплатити штраф, як зазначено в самому повідомленні-рішенні, потрібно буде протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання (при оскарженні — протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження) податкового повідомлення-рішення. Сплачується цей штраф, оминаючи електронний ПДВ-рахунок, безпосередньо до бюджету (реквізити будуть зазначені в самому повідомленні-рішенні).

Прострочені ПН 2015 року: чи є штраф? Звернемо увагу ще на такий момент. Як ми зазначали вище, у період з липня по грудень 2015 року діяла норма про те, що механізм накладення штрафних санкцій за ст. 1201 ПКУ повинен визначатися спеціальним порядком. Чи означає це, що оскільки порядок так і не був прийнятий, то за прострочені ПН/РК 2015 року штрафи не застосовуються?

img 4Ідеться про ПН/РК, складені в період з жовтня по грудень 2015 року. ПН/РК, складені до 1 жовтня 2015 року, нагадаємо, звільняються від штрафу ( п. 35 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).

На жаль, такий висновок зробити, на нашу думку, не можна. Правомірність поведінки особи, зокрема дотримання нею норм податкового законодавства, дійсно оцінюється на момент вчинення порушення (лист ВАСУ від 24.11.2011 р. № 2198/11/13-11). Але на момент вчинення порушення це якраз і було діяння, що карається. Склад порушення був. Відповідальність була. Не було порядку застосування штрафів. Однак сьогодні він уже непотрібний.

Тому якщо податківці виявлять факт прострочення у 2016 році (коли вже немає вимоги про те, що механізм стягнення штрафів визначається спеціальним порядком), то вони можуть застосувати штраф за прострочення ПН/РК 2015 року.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі