Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Чи вистачить ФОП ставки ЄСВ 22 %, щоб застрахуватися «по колу»? Так!

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Березень, 2016/№ 12
В обраному У обране
Друк
У журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 7 ми вже порушували тему про фізосіб-підприємців (ФОП), які раніше сплачували ЄСВ «за себе» за «добровільно-­підвищеними» ставками (36,21 %, 36,6 % або 38,11 %). Зараз ситуація прояснилася, про що і квапимося розповісти.
ФОП, добровільне страхування, ставка ЄСВ

З 01.01.2016 р. для всіх ФОП було встановлено нову єдину ставка ЄСВ «за себе» в розмірі 22 %. З цієї ж дати законодавець виключив можливість добровільного ЄСВ-страхування для ФОП. Усе це свідчило на користь того, що ставка 22 % уже покриває не тільки базове страхування (у ПФУ та фонді «безробіття»), а й додаткове (від хвороби та нещасного випадку). Але…

Проблема полягала в тому, що реформу впровадили на рівні Закону про ЄСВ. А зміни до підзаконної нормативки, звісно, відстають. Як наслідок, залишалися «білі плями», пов’язані з тим же розподілом ЄСВ «по-старому». Плюс не до кінця було зрозуміло, як податківці бачитимуть «техніку» дострокового розірвання договорів про добровільну участь у соцстрахуванні. Ми вважали, що є підстави їх розірвати з 01.01.2016 р.

img 1Адже «розподільна» постанова № 675* продовжувала діяти у старій редакції.

* Постанова КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 р. № 675.

Так от, усі висловлені нами раніше міркування підтвердилися.

ДФСУ в листі від 17.02.2016 р. № 5556/7/99-99-17-03-01-17 визнала, що договори добровільної участі в соцстрахуванні самі ж податківці повинні достроково розірвати з 01.01.2016 р. в односторонньому порядку. Як ми зазначали, у  Законі про ЄСВ прописано підстави на цей випадок ( абз. 3 п. 2 ч. 8 ст. 10 Закону про ЄСВ). Податківці також пишуть про обов’язкове повідомлення ФОП про підстави для дострокового розірвання договору.

Ну й нарешті друга частина «пазлу». З 25.02.2016 р. набула чинності постанова № 85**, і тепер нормативка з розподілу ЄСВ, нарешті, приведена в порядок. Як і очікувалося, 22 % ЄСВ, який ФОП сплачують «за себе», розподіляється між усіма чотирма видами загальнообов’язкового державного страхування: «на випадок безробіття», «у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності», «від нещасного випадку», «пенсійне».

** Постанова КМУ «Про внесення змін до додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675» від 18.02.2016 р. № 85.

А отже, зараз працює правило «Жодних підвищених ставок з ЄСВ: сплачуєш ЄСВ «за себе» за ставкою 22 % — застрахований за всіма видами загальнообов’язкового державного страхування». Ура!

img 2ФОП на загальній системі, нагадаємо, ЄСВ «за себе» за новими правилами сплачуватиме за 2016 рік у 2017 році. А ось у ФОП на єдиному податку перший платіж за новими правилами має бути здійснено не пізніше 19.04.2016 р. (за I квартал 2016 року).

«Добровільні» ЄСВ-платежі за 2015 рік ніхто не повертатиме. Але це й очевидно, оскільки вони враховані у вашому страховому стажі (за умови, що ви подали за 2015 рік форму Д5).

Теги ФОП ЄСВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно