Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Перевірка коду УКТ ЗЕД: «направо підеш…»

Марина Казанова, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter 911.com
Бухгалтер 911 Лютий, 2017/№ 6
В обраному У обране
Друк
Чи маємо ми право самостійно при складанні податкової накладної визначати код УКТ ЗЕД на товар, враховуючи, що бухгалтер може не мати достатніх знань для цього? Як потім можна довести правильність цього коду?
податкова накладна, УКТ ЗЕД

Звичайно, ми не можемо передбачити позицію податківців із цього питання. Але поділимося своєю думкою із цього приводу.

Розпочнемо з першої частини запитання: чи можна визначати код УКТ ЗЕД самостійно? Так. Податківці раніше при постачанні імпортного товару, в ситуації, коли постачальник не знав коду УКТ ЗЕД, не заперечували проти того, щоб платник визначав його самостійно (були роз’яснення в категорії 101.17 ЗІР).

Та й п.п. «і» п. 201.10 ПКУ не вимагає, щоб код УКТ ЗЕД був кимось підтверджений. Власне кажучи, і необхідності в цьому для ПДВ немає. Достовірність кодів важлива для митного оформлення товарів (де від класифікації товарів залежить розмір митних платежів).

Як доводити правильність коду? Вважаємо, що для податківців достовірність коду у тому випадку, коли є об’єктивна складність в його визначенні, не має бути такою важливою. Тут у першу чергу треба враховувати мету, з якою вводилися нововведення, — відстежувати «податкові схеми», тобто товари на «вході» і «виході».

img 1А значить, 100 %-ва достовірність коду за вітчизняним/непідакцизним товаром податківцям як така в принципі не потрібна.

Підтверджують цю логіку й інші законодавчі новинки:

(1) з 01.07.2017 р. податкова накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, надаватиме 100 %-ве право на податковий кредит ( абз. 3 п. 201.10 ПКУ). А значить, якщо Єдиний реєстр пропустить податкову накладну з відповідним кодом, правильність цього коду платник і не повинен буде доводити;

(2) незначні недоліки (окрім коду УКТ ЗЕД) не можуть бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної ( абз. 11 п. 201.10 ПКУ). Судячи з цієї норми, правильність коду повинна відстежуватися вже на етапі реєстрації податкової накладної.

Так, до 01.07 діє норма п. 201.10 ПКУ, згідно з якою помилки в коді УКТ ЗЕД можуть стати перешкодою для податкового кредиту. Але треба враховувати, що ця норма «перекочувала» ще з того часу, коли кодувався тільки імпортний/підакцизний товар (і коли той же код за імпортом можна було підтвердити митною декларацією).

Так чи в компетенції бухгалтера або тих же фіскалів визначати код УКТ ЗЕД? Та і чи так важлива для податкового кредиту 100 %-ва достовірність коду? Які втрати в цьому випадку несе держава?

Тому код УКТ ЗЕД, звичайно, не завадило б контролювати, щоб відловлювати очевидні речі. Але якщо йдеться про постачання товарів, код на які на перший погляд правильно визначити не можна, можна довіритися постачальникові. Бажано в специфікаціях до договору вказувати товари вже з кодами УКТ ЗЕД (у цьому випадку побоювань щодо правильності коду буде менше).

img 2І підставою для зняття податкового кредиту в цьому випадку неправильний код УКТ ЗЕД бути не повинен.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно