Вважаємо, що в даному випадку безкоштовне постачання послуг відсутнє.
Доставка товару у складі його вартості. Витрати на транспортування товарів зі складу підприємства покупцеві належать до витрат на збут ( п. 19 П(С)БО 16). Згідно з п. 14 П(С)БО 9 їх відносять до витрат того періоду, у якому їх понесли.
Зрозуміло, що такі витрати пов’язані з госпдіяльністю, оскільки спрямовані на отримання доходу ( п.п. 14.1.36 ПКУ). А оскільки є такий зв’язок, то немає підстав для нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ (ср. ). Звичайно, за умови, що витрати на доставку пов’язані з постачанням оподатковуваних товарів.
Як випливає із запитання, покупцеві транспортну послугу надають не саму по собі, а тільки за умови придбання товару за узгодженою в договорі ціною. Тобто транспортування є необхідною складовою реалізації товару. Отже, про жодну передачу безкоштовної послуги не йдеться.
Виписка товарно-транспортної накладної. За загальним правилом її оформляє той, хто замовляє перевезення (п. 11.4 Правил № 363*). Найчастіше це вантажовідправник.
Якщо для перевезення вантажу залучається транспортна компанія, то виписувати товарно-транспортну накладну потрібно обов’язково. Адже цей документ так і залишається основним, який оформляють при перевезенні вантажів автотранспортом.
![img 1](/cache/image/real/a0/a0ebcb04480a64e84c345ef3a85b308c.png)
*** Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III.
Якщо використати для доставки власний транспорт, то товарно-транспортна накладна, строго кажучи, не обов’язкова: достатньо і товарної накладної. Але враховуючи, що через відсутність першої податківці можуть неабияк «помотати нерви», краще все-таки й у разі перевезення власного вантажу її випискою не нехтувати.
З приводу додаткового виду діяльності. Ми вже з’ясували, що доставка товару покупцеві є складовою операції з реалізації товару. Сама по собі послуга транспортування товару без його придбання не здійснюється. По суті, постачальник перевозить власний товар і здійснює транспортні послуги для власної підприємницької діяльності — торгівлі. Значить, транспортна послуга покупцеві не надається, а включається в ціну реалізації товару. Таким чином, вважаємо, підприємцю-єдиноподатнику вносити в Реєстр єдиного податку додатковий вид діяльності «транспортні послуги» не потрібно.