«Зменшуючий» РК: новий строк реєстрації — нові проблеми

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
З 01.01.2018 р. установлені нові строки реєстрації «зменшуючих» розрахунків коригування, виписаних покупцям. Детальніше розберемося з тим, які це спричинить наслідки.

Особливість розрахунків коригування (РК), складених на зменшення суми компенсації товарів/послуг, полягає в тому, що такі РК повинен реєструвати покупець (п. 16 Порядку електронного адміністрування ПДВ від 16.10.2014 р. № 569). Так ось, із 01.01.2018 р. для таких «зменшуючих» РК установлений новий строк реєстрації — 15 календарних днів з дня отримання РК покупцем (п. 201.10 ПКУ). Тобто відлік строків реєстрації ведеться з дня отримання РК покупцем (а не з дня його складання).

Для інших РК (1) збільшуючих і (2) зменшуючих, але які не видаються покупцеві, діють колишні строки реєстрації.

Зверніть увагу: при підрахунку 15 календарних днів слід ураховувати і день отримання РК. Наприклад, якщо постачальник виписав РК 12.01.2018 р., а покупець отримав РК 18.01.2018 р., то граничний строк «своєчасної» реєстрації РК — не пізніше за 01.02.2018 р.

Нові строки реєстрації «зменшуючого» РК — нововведення, безумовно, позитивне. Хоч би тому, що звільняє покупця від штрафів (за ст. 1201 НКУ), якщо продавець затягує з відправленням РК. Але нововведення приховує у собі і деякі проблемні моменти (про які розповімо далі).

Передусім, цікавить питання — який день вважати «днем отримання» РК покупцем і як його відстежуватимуть податківці (якщо обмін РК між контрагентами не проходить через ЄРПН)? Вважаємо, що можна орієнтуватися на дату отримання РК, зафіксовану в бухгалтерському ПЗ. Дата надходження «зменшуючого» РК покупцеві фіксується і в Електронному кабінеті (Розділ «Отримані РК» вкладки «Реєстрація ПН/РК»). Тому вважаємо, що і податківці орієнтуватимуться на дані, вказані в Електронному кабінеті.

Принаймні суди як підтвердження дати отримання РК враховують скриншоти РК з комп’ютерної програми, в яких зафіксований час надходження електронних РК від постачальника до покупця (постанова Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2016 р. № 810/198/16).

Можна зустріти і таке запитання: протягом якого строку продавець повинен направити РК покупцеві? Так ось — цей строк нічим не встановлений. Отже, продавець може відправляти покупцеві РК коли завгодно. Утім, направити покупцеві РК якнайшвидше — в інтересах самого продавця. Адже він зможе зменшити свої зобов’язання тільки після того, як цей РК зареєструє покупець (п.п. 192.1.1 ПКУ). А покупець у будь-якому разі повинен зменшити податковий кредит у періоді, в якому відбувається подія для такого зменшення.

Наступне запитання. У якому періоді відображати «зменшуючий» РК? У покупця все просто: як ми зазначили вище, він зобов’язаний зменшити податковий кредит у періоді, в якому відбулася подія для такого зменшення, — не чекаючи РК від продавця (п. 17 Порядку № 569).

А ось для продавця все складніше. Адже, на відміну від податкового кредиту (відображення якого можна відкладати на наступні періоди), для податкових зобов’язань такого «перетягування» на наступні періоди не передбачено. Тобто проводити зменшення податкових зобов’язань ми повинні чітко в періоді виникнення підстав для такого зменшення. А коли виникають такі підстави?

Згідно з п. 192.1.1 ПКУ, якщо в результаті перерахунку здійснюється зменшення суми компенсації, то постачальник зменшує суму податкових зобов’язань за результатами того податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок. При цьому в будь-якому випадку постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань тільки після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування.

Інакше кажучи: зменшення податкових зобов’язань проводимо в тому звітному періоді, протягом якого був проведений перерахунок, але тільки за умови, що є зареєстрований покупцем РК.

Звернемо увагу і на такий момент. Якщо стосовно відображення податкового кредиту в п. 198.6 ПКУ окремо визначений період відображення для випадку, коли податкова накладна або РК зареєстровані з порушенням строку реєстрації (у такому разі ми маємо право показати податковий кредит не раніше періоду реєстрації податкової накладної/РК), то стосовно податкових зобов’язань такого застереження безпосередньо в ПКУ немає.

Але податківці і стосовно зменшення податкових зобов’язань рекомендували орієнтуватися на своєчасність реєстрації РК. Так, у листі ДФСУ від 22.01.2016 р. № 2052/7/99-99-19-03-02-17 зазначено, що продавець зменшує податкові зобов’язання: (1) у періоді складання РК — якщо покупець реєстрував РК «своєчасно»; (2) у періоді реєстрації РК — якщо покупець реєстрував РК «несвоєчасно».

Проте з таким підходом у нових умовах можуть бути проблеми.

Приклад. Постачальник склав РК 10.02.2018 р. А відправив його покупцеві тільки 10 березня (дата отримання покупцем). Покупець його зареєстрував:

— варіант 1 — 15 березня;

— варіант 2 — 15 квітня;

— варіант 3 — 23 березня.

Варіант 1. У цьому випадку (1) не порушені строки реєстрації РК (не минуло ще 15 днів з дня його отримання) і (2) РК зареєстрований до подання декларації за лютий. Відповідно, продавець може зменшити зобов’язання в декларації за лютий.

Варіант 2. У цьому випадку РК зареєстрований покупцем із запізненням — отже, зменшити податкові зобов’язання можна лише в періоді його реєстрації (тобто у квітні).

Варіант 3. Найпроблемніший. Строки реєстрації РК фактично не порушені (з дати отримання його покупцем не минуло 15 днів). Тобто РК — «своєчасний». Проте дата подання декларації за лютий вже минула. І в декларацію за лютий він потрапити не міг.

Вважаємо, що немає підстав у цьому випадку подавати і УР до лютневої декларації (адже в лютому права на зменшення зобов’язань ще не було).

У якому ж періоді його тоді відображати? Швидше за все, податківці наполягатимуть, що продавець має право зменшити зобов’язання тільки в періоді реєстрації такого РК (за аналогією з несвоєчасно зареєстрованими РК). Хоча це правило до «своєчасних» РК не підходить.

Також зазначимо, що при варіанті 3 потенційно може виникнути проблема і з ∑Перевищ (поки що незрозуміло, як під нові строки реєстрації РК переналаштовуватимуть розрахунок цього показника).

Загалом, неясностей при варіанті 3 багато. Тому рекомендуємо продавцеві не зволікати з відправкою РК покупцеві.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі