Теми статей
Обрати теми

Подарунки до свят: як оподатковувати й обліковувати

Александрова Олеся, експерт з кадрових і податкових питань
Бухгалтер 911 Грудень, 2020/№ 49
Друк
Новорічні свята на підході. І ніщо не може поліпшити святковий настрій так, як подарунки. Добре, коли роботодавець розщедриться на дитячі подарунки, а ще краще — коли подарунки отримують і працівники. Але і в першому, й у другому випадку, звичайно ж, виникають питання з обліком і оподаткуванням таких подарунків. Детальніше про це розповімо далі.

Подарунки дітям

Документи. Усе розпочинається з наказу (розпорядження) на видачу дитячих подарунків. Ще нам буде потрібна відомість видачі подарунків з підписами одержувачів, акт на списання дитячих подарунків, копії свідоцтв про народження дітей.

Наказ складайте так, щоб одержувачем подарунків були саме батьки (а не діти). Наприклад: «вручити працівникам, які мають дітей до 18 років, подарунки до дня святого Миколая».

Якщо ж одержувачами «подарункового» доходу будуть діти, роботодавець повинен зібрати їх реєстраційні номери, щоб відобразити такі доходи у звітності. Воно вам точно не потрібно img 1!

У наказі (розпорядженні) зазначте граничний вік дитини, на яку видаватиметься подарунок. Рекомендуємо обмежитися дітьми, що не досягли 18 років. Адже саме до цього віку фізособа має правовий статус дитини (ст. 6 СКУ). Це важливо для цілей справляння ЄСВ (див. нижче).

ПДФО/ВЗ. Підпункт 165.1.39 ПКУ виводить з-під оподаткування вартість негрошових (!) подарунків у частині, яка не перевищує 25 % однієї мінзарплати (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року. З не оподатковуваних ПДФО подарунків військовий збір також не утримують!

Відповідно не оподатковуємо ПДФО і ВЗ негрошові подарунки, вартість яких не перевищує у 2020 році 1180,75 грн (з розрахунку на місяць).

Подарунковий дохід відображайте у формі № 1ДФ з ознакою доходу «160». Якщо вартість подарунка перевищує неоподатковувану межу, то сума перевищення перетвориться для фізособи-одержувача на додаткове благо (див. п.п. «е» п.п. 164.2.17, п. 174.6 ПКУ, ознака доходу «126»).

Звертаємо увагу: під ПДФО/ВЗ потрапляє тільки «вершок», а не весь подарунок. У базу оподаткування ПДФО такий подарунок — додаткове благо повинен буде потрапити збільшеним на «натуральний» коефіцієнт. При ставці ПДФО 18 % він дорівнює 1,219512.

ВЗ розраховуємо без натурального коефіцієнта, з «чистої» суми оподатковуваного подарунка, тобто «вершка».

У розд. II форми № 1ДФ за рядком з військовим збором відображаємо як оподатковувану, так і не оподатковувану ВЗ частину подарунка.

ЄСВ. Якщо одержувачами дитячих подарунків будуть батьки, то ЄСВ не нараховуємо — керуючись п. 8 розд. II Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 (ср. ). У ньому вартість подарунків до свят для дітей працівників зазначена серед виплат, на які не нараховується ЄСВ.

Важливо! Дитячий вік законодавство обмежує 18 роками (дітьми вважаються ті, кому не виповнилося 18 років). Тому якщо працівник отримає подарунок на свою дитину, якій уже виповнилося 18 років, то вартість подарунка перетвориться для такого працівника на зарплату. Тобто доведеться сплатити ЄСВ.

Саме тому вище ми рекомендували обмежитися віком до 18 років і мати під рукою свідоцтва про народження дітей.

Якщо ви вирішили піти складним шляхом і оформили одержувачем подарунків дітей працівників (а не працівників підприємства), то на подарунковий дохід ЄСВ нараховувати все одно не потрібно. Адже в цьому випадку подарунки надають особам, які не перебувають з роботодавцем у трудових відносинах.

Подарунки працівникам

ПДФО/ВЗ. Якщо роботодавець вирішив заохотити і самих працівників негрошовим подарунком, то в плані ПДФО і ВЗ тут усе те ж саме, що і з дитячими подарунками.

Тобто тут теж працює п.п. 165.1.39 ПКУ, який виводить з-під оподаткування ПДФО вартість негрошових подарунків у 2020 році в розмірі 1180,75 грн (з розрахунку на місяць).

Якщо вартість подарунка перевищує цю суму, то сума перевищення оподатковується ПДФО з урахуванням натурального коефіцієнта і ВЗ із суми без застосування натурального коефіцієнта.

У формі № 1ДФ подарунковий дохід відображаємо:

— неоподатковуваний — з ознакою доходу «160»;

— оподатковуваний «вершок» (якщо вартість подарунка перевищує неоподатковувану межу) — з ознакою доходу «126».

Крім того, вартість новорічних подарунків (як оподатковувану, так і неоподатковувану) відображаємо в розділі II Податкового розрахунку за формою № 1ДФ.

ЄСВ. Обдаровуючи працівників до свят, потрібно розуміти, що з ЄСВ тут усе не так райдужно. Для цілей нарахування ЄСВ подарунки в натуральній і грошовій формах, видані працівникам підприємства (ФОП), є зарплатою. Отже, ЄСВ не уникнути.

Причому вартість подарунка (сума премії) значення не має.

У Звіті з ЄСВ подарунковий дохід відображаємо у складі зарплати.

Подарунки грошима

Якщо роботодавець обдаровує грошима всіх або більшість працівників, то, зазвичай, це оформляють у вигляді премії до святкової дати. Така премія у складі заробітної плати (див. п.п. 2.3.2 Інструкції № 5*) потрапить до бази оподаткування ПДФО (ВЗ). ЄСВ тут теж буде.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Якщо роботодавець хоче заохотити лише окремих працівників підприємства (декілька осіб), то можна розглянути варіант надання нецільової благодійної допомоги. Якщо сума такої допомоги не перевищить сукупно за звітний рік граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2020 році — 2940 грн), то вона не оподатковуватиметься ПДФО (ВЗ) (див. п.п. 170.7.3 ПКУ). У формі № 1ДФ відображайте подарунок з ознакою «169».

ЄСВ на суму нецільової благодійної допомоги не нараховуємо.

Важливий момент. Якщо вручаєте своєму працівникові подарунковий сертифікат якого-небудь магазину на певну суму, то в цьому випадку підприємство дарує саме негрошовий подарунок, а не гроші. Тому в плані оподаткування тут усе так само, як і з будь-яким негрошовим подарунком.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі