Теми статей
Обрати теми

Допомога 8000 грн працівникам і ФОП: звернутися до 21 (31) грудня включно

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Як у результаті з’ясувалося, уряд минулої середи все-таки прийняв «підзаконку» під передбачені Законом № 10711 виплати. Причому встановив дуже короткий строк для звернення за ними — до 21 грудня включно. Тому потрібно оперативно вникнути в деталі і, якщо право на допомогу є, — встигнути за нею звернутися. Щоправда, вже заявляється про те, що граничною датою все-таки буде 31 грудня.

1 Закон України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 04.12.2020 р. № 1071-IX.

Про яку допомога йдеться?

У цій статті мова про допомогу, передбачену ст. 2 Закону № 1071, — «одноразова матеріальна допомога застрахованим особам». Застраховані особи в цьому контексті — це ФОП і працівники юросіб та ФОП. Особливість цієї допомоги в тому, що за нею претенденти (ФОП і працівники) звертаються самостійно. Допомога виплачується в розмірі рівно 8000 грн.

Є й інші різновиди допомоги за Законом № 1071, але вони виплачуються в інший спосіб і про них буде сказано окремо в іншій статті цього номера.

Кому належить допомога?

Як уже було сказано, це ФОП і працівники юросіб та ФОП, щодо яких виконуються умови/не спрацьовують обмежувачі із Закону № 1071.

Умови щодо працівників (які працюють у ФОПів чи юросіб). Одноразова матеріальна допомога НЕ надається найманим працівникам:

— які на дату звернення працюють у суб’єкта господарювання, що не нарахував ЄСВ за третій квартал 2020 року;

— які працюють у суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на 31 жовтня 2020 року не належав до Переліку видів економічної діяльності;

Цей Перелік ви знайдете наприкінці статті.

— які працюють у суб’єкта господарювання за сумісництвом;

— середня заробітна плата яких перевищує тридцять тисяч гривень на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі місяці третього кварталу 2020 року.

Умови по ФОП. Одноразова матеріальна допомога НЕ надається ФОП:

— державна реєстрація яких на дату набрання чинності Законом № 1071 (на 10.12.2020 р.) становить менше трьох місяців;

— які на дату набрання чинності Законом № 1071 (на 10.12.2020 р.) сплатили у 2020 році ЄСВ за себе менше ніж за три місяці;

основний вид економічної діяльності яких на 31 жовтня 2020 року не належав до Переліку видів економічної діяльності;

Цей Перелік ви знайдете наприкінці статті.

— які є найманими працівниками та фізичними особами — підприємцями одночасно;

— підприємницька діяльність яких на дату набрання чинності Законом № 1071 (на 10.12.2020 р.), за даними Єдиного державного реєстру припинена (мається на увазі, що ФОП уже зареєстрував припинення діяльності — «ліквідовувався»).

Плюс те, з чого, очевидно, потрібно було розпочинати, — за Законом № 1071 ця допомога належить:

— найманим працівникам тих роботодавців, «робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів…»;

— ФОП, «економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів…».

Але листопадовий локдаун уже закінчився (на грудень його не продовжували), а січневий (деталі якого вже можемо бачити з прийнятої в ту ж середу постанови № 12362) ще не почався. Тобто саме зараз діяльність якраз у більшості не зупинена (була зупинена, буде зупинена, але зараз не зупинена).

2 Постанова КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. № 1236.

Це, власне, і була одна із загадок. Причому вона має місце на рівні Закону № 1071. А КМУ у своєму Порядку виплати3 вирішив ні на слово від формулювань Закону не відступати.

3 Порядок звернення та надання у 2020 році одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1233.

Так можна чи ні звертатися по допомогу, якщо саме зараз діяльність ведеться?

«За сукупністю» всіх обставин (заяви Офісу президента; недвозначної назви самої постанови КМУ4, якою затверджено Порядок виплати, та й, власне, назви самого Порядку виплати, підходу до формування списку КВЕДів), вважаємо, можна дійти такого висновку.

4 Постанова КМУ «Деякі питання надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. № 1233.

На отримання допомоги можуть претендувати ті ФОП і працівники ФОП та юросіб, чия діяльність або зараз заборонена, або буде заборонена під час січневого локдауну (жодних довідок, наказів про зупинення діяльності додавати не потрібно).

Перелік заборон січневого локдауну встановлений постановою № 1236. Див. цей перелік наприкінці статті.

Знову ж таки при дотриманні озвучених раніше умов, по яких зараз ще раз пробіжимося.

Пенсіонери, особи з інвалідністю можуть претендувати на допомогу?

Резонне запитання, оскільки якщо говорити про ФОП, то такі застраховані особи звільнені від ЄСВ «за себе». А одна з умов звучить так: «які на дату набрання чинності цим Законом сплатили у 2020 році єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе менше ніж за три місяці».

Тож і їм допомогу давати будуть5. Тобто буде зважений підхід, що умова про сплату ЄСВ працює тільки щодо тих, хто цей ЄСВ має платити.

5 diia.gov.ua/services/odnorazova-materialna-dopomoga-fopam-ta-najmanim-pracivnikam

Як розуміти умову про реєстрацію не менше ніж за 3 місяці?

Тут є складнощі з трактуванням. Формально можна вийти і на вересень, і на жовтень. Але тут усе залежатиме від налаштувань програми. Знову ж таки, потрібно розуміти, що повинна бути виконана ще й умова про сплату на момент набрання чинності Законом № 1071 (тобто на 10.12.2020 р.) ЄСВ не менше ніж за 3 місяці. ЄСВ платиться раз на квартал. І формально настав лише граничний строк сплати ЄСВ за 3 квартал. Тому може виявитися так, що навіть у «серпневих» ФОП ЄСВ буде сплачений тільки за 2 місяці. Відповідно спрацює відсікаючий критерій щодо виплати допомоги (див. вище).

Якщо ФОП працює десь, але як сумісник?

По-хорошому, ФОП з єдиним місцем роботи повинен оформлятися за цим місцем як за основним місцем роботи.

Але ці нюанси для отримання допомоги не важливі. У будь-якому випадку ФОП, у якого є місце роботи за трудовим договором, допомогу як ФОП отримати не зможе img 1.

А ось як працівник зможе — якщо будуть виконані умови, встановлені для працівників (див. вище).

Куди і як подавати заяву?

Виключно в електронній формі і виключно на порталі «ДІЯ»6. Окрім заяви жодні підтвердні документи (про те ж зупинення діяльності) не подаються!

6 Адреса послуги на порталі «ДІЯ» — diia.gov.ua/services/odnorazova-materialna-dopomoga-fopam-ta-najmanim-pracivnikam

Подати заяву вам допоможе той же гід від Мінсоцполітики7.

7 www.msp.gov.ua/content/viplata-8000-grn.html

Хто повинен подавати заяву?

Претенденти (ФОП, працівники) самі подають заяву. Тобто той же працівник сам повинен подати заяву.

Який крайній строк подання заяви?

Згідно з Порядком виплати заява має бути подана до 21 грудня включно. Щоправда, вже заявляється про те, що граничною датою все-таки буде 31 грудня.

Як потім перевірятиметься, чи дійсно ФОП не вів діяльності?

Не зрозуміло, хто і як перевірятиме, чи дійсно ФОП припинив діяльність під час січневого локдауну. У Порядку виплати про це немає ні слова!

Важливо, що якщо спочатку в законопроєкті задумувалося з «порушників» стягувати подвійну суму допомоги, то в остаточній редакції Закону № 1071 згадку про подвійний розмір прибрали. Тобто стягується тільки те, що отримано.

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 9 грудня 2020 р. № 1236

ПЕРЕЛІК

основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

Код

Розділ

Назва

Довідник

45.32

45

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

2010

47.19

47

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

2010

47.41

47

Роздрібна торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах

2010

47.43

47

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку і зображення

2010

47.51

47

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах

2010

47.52

47

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-текстильними виробами в спеціалізованих магазинах

2010

47.53

47

Роздрібна торгівля килимами, килимовими виробами, покриттям для стін і підлоги в спеціалізованих магазинах

2010

47.54

47

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах

2010

47.59

47

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах

2010

47.61

47

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах

2010

47.62

47

Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах

2010

47.63

47

Роздрібна торгівля аудіо- та відеозаписами в спеціалізованих магазинах

2010

47.64

47

Роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах

2010

47.65

47

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах

2010

47.71

47

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах

2010

47.72

47

Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах

2010

47.76

47

Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах

2010

47.77

47

Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах

2010

47.78

47

Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах

2010

47.79

47

Роздрібна торгівля вживаними товарами в магазинах

2010

47.82

47

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям

2010

47.89

47

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами

2010

47.99

47

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами

2010

55.20

55

Діяльність засобів розміщення на період відпустки та іншого тимчасового проживання

2010

56.10

56

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування

2010

56.21

56

Постачання готових страв для подій

2010

56.30

56

Обслуговування напоями

2010

82.30

82

Організація конгресів і торговельних виставок

2010

90.01

90

Театральна та концертна діяльність

2010

90.02

90

Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів

2010

90.04

90

Функціонування театральних і концертних залів

2010

91.01

91

Функціонування бібліотек і архівів

2010

91.02

91

Функціонування музеїв

2010

93.11

93

Функціонування спортивних споруд

2010

93.12

93

Діяльність спортивних клубів

2010

93.13

93

Діяльність фітнес-центрів

2010

93.21

93

Функціонування атракціонів і тематичних парків

2010

93.29

93

Організація інших видів відпочинку та розваг

2010

95.11

95

Ремонт комп’ютерів і периферійного устаткування

2010

95.12

95

Ремонт обладнання зв’язку

2010

95.21

95

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку і зображення

2010

95.22

95

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

2010

95.23

95

Ремонт взуття та шкіряних виробів

2010

95.24

95

Ремонт меблів і домашнього начиння

2010

95.25

95

Ремонт годинників і ювелірних виробів

2010

95.29

95

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

2010

96.01

96

Прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів

2010

96.04

96

Діяльність із забезпечення фізичного комфорту

2010

59.14

59

Демонстрація кінофільмів

2010

Заборони січневого локдауну (п. 3 постанови № 1236)

Додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених п. 2 цієї постанови, у період з 00 годин 00 хвилин 8 січня 2021 року до 00 годин 00 хвилин 25 січня 2021 року на території України забороняється:

1) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос та закладів громадського харчування в аеропортах;

2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, крім приймання відвідувачів у закладах, визначених у підпункті 4 цього пункту;

3) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;

4) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:

— торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень;

— торгівлі пальним;

— провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, перукарень та салонів краси за попереднім записом;

5) приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів, крім роботи історико-культурних заповідників, суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки (знімального майданчика) сторонніх осіб та використання персоналом (крім акторів під час знімального процесу), залученим до виробництва аудіовізуального твору, засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно. Діяльність суб’єктів господарювання, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, не є масовим заходом;

6) приймання відвідувачів спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів, крім відвідування спортсменами національних збірних команд України та їх тренерами за умови дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів;

7) проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів (крім організації гірськолижного дозвілля (без роботи закладів громадського харчування та продажу алкогольних напоїв), новорічних та різдвяних свят ялинки (без концертів та ярмарків, у тому числі продуктових), проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників);

8) робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;

9) діяльність непродовольчих ринків;

10) відвідування закладів освіти незалежно від форми власності її здобувачами, крім закладів дошкільної освіти та спеціальних закладів освіти.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі