Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Гарні ЄСВ-новини, «неприбуткові» ФОП, часткове безробіття і К°

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Травень, 2020/№ 20
Друк
13 травня Верховна Рада ухвалила декілька важливих законів, за допомогою яких, по-перше, продовжили й на травень звільнення від сплати ЄСВ «за себе» для ФОП, незалежних професіоналів та членів фермерського господарства; по-друге, вирішили проблему «сплячих» підприємців-загальносистемників, яким повернуть «украдене щастя» — можливість не сплачувати ЄСВ за місяці, у яких відсутній прибуток (але тільки з 2021 року). Пропонуємо трохи «відкрити завісу» цих змін, а вже після появи офіційних текстів законів обговорити їх детальніше.

ЄСВ-звільнення «за себе» для ФОП, незалежних професіоналів та членів фермерського господарства*. Завдяки Закону на базі проєкту № 3329-д** воно продовжене ще на місяць: тепер таким особам і за травень сплачувати ЄСВ не доведеться.

* Детальніше про нього ви могли прочитати у статті «Як працює ЄСВ-звільнення для ФОП?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13).

** Проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.04.2020 р. № 3329-д.

При цьому, як і раніше, не важливо: зупинена діяльність через карантин чи ведеться у повному обсязі; є дохід у цих місяцях чи ні; є працівники чи ні.

Виходить, підприємцям за IІ квартал 2020 року за граничним строком сплати «до 20 липня» потрібно буде платити ЄСВ у сумі за один місяць (червень) — 1039,06 грн (4723 грн х 22 %). Стаж при цьому буде за всі місяці (у силу прямої вказівки закону).

А ось законопроєкт № 3292***, яким це питання планували вирішити дещо по-іншому, залишився «поза грою».

*** Про який ми писали у статті «Ще не таке буде…», або Про нові ініціативи законодавців допомогти бізнесу» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 15).

Знову-таки (про що ми неодноразово говорили) важливо не показувати нарахування за пільговими місяцями у формі № Д5. Інакше вважатиметься, що платник вирішив усе-таки заплатити ЄСВ. І в такому випадку це доведеться зробити.

Зазначимо, що цим же Законом передбачено багато інших корисних змін. Зокрема:

— продовження амністії щодо податкових і деяких (!) ЄСВ-порушень, мораторіїв на податкові перевірки та документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ;

— зупинення нарахування пені щодо податків/зборів та ЄСВ та перебігу строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ;

— удосконалення механізму отримання карантинної допомоги по частковому безробіттю:

1) «спеціально для податківців» прописали, що така допомога не оподатковується ПДФО та ВЗ. Це нібито й до цього було зрозуміло — згідно із п.п. 165.1.1 ПКУ сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, винагород і страхових виплат, які фізособа отримує з бюджетів та фондів соцстрахування, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Але податківці почали просувати версію з оподаткуванням (консультація в категорії 103.02 ЗІР);

2) також до лав отримувачів допомоги по частковому безробіттю включили фізосіб-підприємців. Допомогу вони зможуть отримати не лише на працівників (за класичною схемою), але й на себе — у разі втрати доходу із причини зупинення діяльності через карантинні обмеження;

3) продовжено строк звернення за допомогою — буде не 30, а 90 к. дн. із дня зупинення (скорочення) діяльності.

Є й інші зміни. Детально про все це ми, звісно, розповімо в наступних випусках.

ЄСВ для «сплячих підприємців» і Кº. Украй корисні зміни внесли й ухваленим того ж дня Законом на базі проєкту № 2166****. Але зауважте: ці норми розпочнуть діяти у більшості своїй тільки з 2021 року. Тож доведеться почекати. З важливого:

**** Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників)» від 20.09.2019 р. № 2166.

1. ФОП-загальносистемникам повернуть утрачену з 01.01.2017 р. можливість не платити ЄСВ «за себе» за місяці, у яких не було прибутку (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). При цьому для тих підприємців, які починаючи з 01.01.2017 р. ніколи не отримували прибуток («сплячі» плюс, виходить, «хронічні» нульовики зі збитківцями) і ЄСВ «за себе» з мінбази теж не платили, передбачена можливість списання недоїмки, що утворилася, та відповідних штрафів. Для цього потрібно буде подати податківцям заяву та форму № Д5, а держреєстратору — заяву на «розреєстрацію». Якщо недоїмка вже сплачена/стягнена — повертати нічого не будуть. А якщо сплачена/стягнена частково — простять тільки частину, що залишилася. Сумлінним платникам, які ЄСВ «за себе» справно платили, також нічого не простять і не повернуть img 1.

2. ФОП (загальна система або єдиний податок), які працюють за трудовим договором, зможуть не платити ЄСВ «за себе» за ті місяці, за якими роботодавець за основним місцем роботи заплатив за них ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску (згідно з новою ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ)!

3. Розшириться список пільговиків, які можуть не платити ЄСВ «за себе». Його поповнять незалежні професіонали, якщо вони вписуються в перелік пільговиків із ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ (пенсіонери, особи з інвалідністю).

Також припинять «утискати» пенсію за вислугу років — зможуть не сплачувати ЄСВ «за себе» ФОП, незалежні професіонали та члени фермерського господарства, які отримують таку пенсію, при цьому не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зараз, нагадаємо, не належать до ЄСВ-звільненців за ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ особи, які:

— отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника і не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

— отримують пенсію за вислугу років і не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Актуальний на сьогодні перелік пільговиків із ЄСВ «за себе» можна знайти, зокрема, у листі ДФСУ від 19.01.2018 р. № 1644/7/99-99-13-02-01-17.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі