Види діяльності, які здійснює єдиноподатник, мають бути внесені до: (1) Єдиного державного реєстру (далі — ЄДР); (2) реєстру платників єдиного податку (далі — ЄП). Про те, щоб вони туди потрапили, самому ж єдиноподатнику й доведеться подбати.
Спочатку він вносить їх туди при держреєстрації (до ЄДР і, якщо відразу при цьому переходить на єдиний податок, до реєстру платників ЄП) або при переході на спрощену систему (до реєстру платників ЄП). Подаючи заяву про застосування спрощеної системи оподаткування1 (далі — ЄП-заява), у розділі 8 «Обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010» майбутній єдиноподатник зобов’язаний зазначати код і назву обраних видів діяльності згідно із КВЕД-20102.
1 Форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308.
2 Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, прийнята та введена в дію наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 р. № 457.
При цьому бажано зазначати відразу ж побільше видів діяльності (так би мовити, на перспективу), що в майбутньому може позбавити єдиноподатника від зайвого клопоту.
Жодних обмежень щодо кількості видів діяльності, які можуть бути зазначені в ЄП-заяві / внесені до реєстру платників ЄП, ПКУ не передбачає (підкатегорія 107.01.01 ЗІР). Фактично здійснювати всі зазначені в реєстрах види діяльності не обов’язково!
При цьому єдиноподатникам груп 1 і 2 потрібно бути уважними в такому аспекті. Як сказано в п. 293.2 ПКУ, конкретні ставки ЄП (у встановленому тим же п. 293.2 ПКУ діапазоні) встановлюють місцеві ради залежно від виду госпдіяльності. А згідно з п. 293.6 ПКУ, якщо такі платники ЄП займаються кількома видами діяльності, то вони повинні платити ЄП за ставкою для «найдорожчого» з них (для якого встановлена найбільша ставка ЄП).
Фактично місцеві ради далеко не завжди прив’язують ставки ЄП до видів діяльності. Перевірте цей момент. Якщо у вашому місцевому рішенні такої прив’язки немає, то в ЄП-заяві можна зазначати види діяльності «про запас». Якщо така прив’язка є і за рахунок того виду діяльності, який ви хочете зазначити «про запас», доведеться сплачувати ЄП у більшому розмірі, зрозуміло, краще обмежитися (у ЄП-заяві) тими видами діяльності, якими ви реально будете займатися.
Важливо: які види діяльності ви зазначите в ЄДР (у заяві держреєстратору) у вказаному вище контексті (для визначення ставки ЄП), значення не має. Важливо, що ви зазначите в ЄП-заяві.
Далі. У декларації платника ЄП — юрособи потрібно зазначати тільки код КВЕД основного виду діяльності, а в декларації з ЄП ФОП ДПСУ радить зазначати не всі види, а тільки ті, які здійснювалися у звітному періоді (підкатегорія 107.01.07 ЗІР).
Як визначити код КВЕД? Розпочнемо з того, що види діяльності мають бути зазначені в ЄП-заяві згідно з КВЕД-2010 (що прямо закріплено в п.п. 5 п. 298.3 ПКУ). Правильно визначити потрібний код покликані допомогти Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності, затверджені наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. № 396.
Податківці для визначення, до якого коду належить обрана господарська діяльність3, пропонують звертатися до Держстату. Але це якщо у вас виникнуть стійкі сумніви і пояснень з Класифікатора вам буде недостатньо.
3 І чи належить вона до заборонених з пп. 291.5 і 291.51 ПКУ.
Якщо код виду діяльності за КВЕД-2010 передбачає декілька видів господарської діяльності, у тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи, то ФОП-єдиноподатник у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування повинен зазначати перелік видів діяльності, які належать до відповідного коду, крім видів госпдіяльності, на які встановлена заборона. Діяти таким чином ДПСУ рекомендує в підкатегорії 107.01.01 ЗІР.
Як вносити зміни до реєстрів? Якщо до ЄДР нові коди діяльності, якою планує займатися єдиноподатник, раніше він уже вніс, то йому достатньо подати податківцям тільки ЄП-заяву.
Якщо ж нові коди до ЄДР ще не внесені, то необхідно спочатку додати їх до ЄДР, тому що без цього податківці не включать їх до реєстру платників ЄП. Але зауважимо, що додавання таких кодів до ЄДР не є обов’язковим, тому й якихось строків для внесення таких змін до ЄДР не встановлено.
Проте ключовим тут є той факт, що податківці без наявності нових кодів у ЄДР до реєстру платників ЄП їх не внесуть.
Для того щоб внести новий вид діяльності до ЄДР, єдиноподатнику доведеться заповнити заяву про держреєстрацію за формою 1 (для ФОП) або за формою 2 (для юросіб)4 з позначкою в комірці «Зміна видів економічної діяльності».
4 Форми яких затверджені наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5.
Подати її потрібно ФОП:
— або суб’єкту держреєстрації (через центр адміністративних послуг), або нотаріусу незалежно від місця проживання ФОП чи місцезнаходження юрособи;
— або через додаток «Дія» (заповнити форму можна за адресою: diia.gov.ua/services/zminennya-danih-fop).
Юрособи-єдиноподатники подають заяву держреєстратору.
При цьому доведеться сплатити адміністративний збір у розмірі 0,3 прожмінімуму.
Далі потрібно подати безпосередньо заяву до податкової. При цьому в п. 5 ЄП-заяви «Підстави подання заяви» (п.п. 5.4 «Внесення змін до реєстру платників єдиного податку щодо:») потрібно поставити позначку навпроти позиції «видів господарської діяльності». І, що найголовніше, зазначити нові види госпдіяльності з їх кодами КВЕД у таблиці в п. 8 «Обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010».
А як щодо електронної форми? Податківці, на жаль, досі не можуть утілити в життя те, що вже дуже давно закріплено у п.п. 298.1.1 ПКУ (а саме можливість «повноцінного» подання ЄП-заяви в електронній формі).
У підкатегоріях 107.01.01 і 108.01.05 ЗІР ДПСУ визнає, що подати таку заяву через Електронний кабінет не вийде, заразом пропонуючи платникам альтернативний варіант . Полягає він у можливості скористатися меню «Листування з ДПС».
Враховуючи її рекомендації, дії платника мають бути такими.
1. Зайти до приватної частини Електронного кабінету за посиланням: cabinet.tax.gov.ua/ (при цьому знадобиться електронний підпис).
2. Зайти до меню «Листування з ДПС». Тут обрати тип листа — «Заява» й тематику — «Єдиний податок». Також зазначити короткий зміст листа (наприклад, «Заява про застосування спрощеної системи оподаткування») та прикріпити файл із заявою. Натиснути кнопку «Зберегти».
Розмір одного файлу не повинен перевищувати 2 Мб. Формат файлу — pdf.
3. Перейти до меню «Відправлені документи», обрати цей лист і натиснути вгорі кнопку «Підписати». Після чого обрати ключ, ввести пароль і підписати лист електронним підписом.
Тепер підписаний лист можна відправити, виділивши лист і натиснувши кнопку «Відправити».
4. У меню «Вхідні документи» протягом 1 — 2 роб. дн. повинен з’явитися лист із податкової з датою та номером реєстрації вашого листа. Ця дата й вважатиметься датою подання заяви.
Зверніть увагу: бланки ЄП-заяви та розрахунку доходу розміщені в категорії звітів, причому звітів із прибутку (ідентифікатори F(J)0102003, F(J)0102103).
Але, відправляючи таку заява-звіт через бухгалтерську програму, будьте готовими до того, що в податковій цю заяву-звіт «не побачать», незважаючи на те, що у вас можуть бути обидві квитанції, які підтверджують її прийняття податківцями.
Відмовка може бути, наприклад, така, що подати потрібно саме заяву, а не звіт .
Контрольна перевірка . Перевірити, які види діяльності додані до реєстру платників ЄП, можна на сайті ДПСУ5. Але покладатися на його дані переконливо не радимо: часто в ньому міститься неадекватна інформація . Краще діяти через витяг.
5 cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod
Подати запит в електронній формі можна знову-таки тільки через меню «Листування з ДПС».
Розмір одного файлу, знову ж таки, не повинен перевищувати 2 Мб, формат файлу — pdf.
При цьому отримувати саме витяг у будь-якому разі доведеться «ніжками» , незважаючи на те, що з 23 травня цього року можливість отримання його в електронній формі закріплена на рівні ПКУ. Але податківці тільки «працюють над реалізацією такої можливості».
Коли? У ПКУ строки подання ЄП-заяви чітко визначені тільки для ФОП груп 1 і 2. Згідно із п. 298.5 ПКУ у разі зміни видів госпдіяльності заява подається єдиноподатником цих груп не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни. А ось коли в такому разі подавати заяви платникам групи 3 (як ФОП, так і юрособам), не встановлено .
Податківці у своїх роз’ясненнях (категорії 107.07 і 108.04 ЗІР) і для ФОП, і для юросіб наказали: у разі зміни видів госпдіяльності протягом податкового (звітного) періоду платник ЄП групи 3 повинен подати заяву про внесення змін до реєстру платників ЄП не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни.
Зміни до реєстру податківці згідно із п. 299.8 ПКУ зобов’язані внести в день подання заяви.
Будьте уважними! Подібні формулювання у п. 298.5 ПКУ й у двох згаданих роз’ясненнях із ЗІР («…за місяцем/кварталом/, у якому відбулися такі зміни») не варто розуміти так, що єдиноподатник до подання заяви вже почав здійснювати новий(і) вид(и) діяльності. Схоже, тут ідеться про прийняття рішення та/або про внесення нового виду/коду КВЕД до ЄДР.
Адже в іншому випадку ви можете прямо потрапити під норми п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ та можливі інші негативні наслідки.
Ми переконливо радимо завжди подавати ЄП-заяву з новими видами діяльності заздалегідь — до того, як почнете займатися ними.
А починати займатися новими видами діяльності тільки після того, як ви побачите їх в отриманому витягу та реєстрі платників ЄП.
А якщо не внести? Згідно з п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ в разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП, єдиноподатники зобов’язані залишити спрощенку з першого числа місяця, наступного за «гріховним» податковим (звітним) періодом.
Тобто для єдиноподатників займатися видами діяльності, не зазначеними в реєстрі платників ЄП, украй небажано.
Негативні наслідки й обмеження, які з них випливають, стосуються всіх платників ЄП, тобто як ФОП, так і юросіб, які працюють у будь-якій групі ЄП.
Якщо не подати «прощальну» заяву самостійно, то при перевірці податківці все одно анулюють реєстрацію винного платника — й податкові наслідки можуть бути значно гіршими.
Зауважте: податківці вважають, що в разі анулювання реєстрації платника ЄП на цій підставі госпсуб’єкт зможе потім перейти на ЄП лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття такого рішення.
Крім того, ФОП-єдиноподатники груп 1 і 2 з доходу, отриманого від такого виду діяльності, повинні ще будуть сплатити ЄП за ставкою 15 %. А ось для платників групи 3 підвищення ставок ЄП (як у випадках із забороненими видами) тут не передбачені.
Але за наявності в них такого порушення краще все ж самим подати «прощальну» заяву. Адже якщо таке порушення виявлять податківці, то починаючи з кварталу, наступного за тим, у якому здійснювалися «незареєстровані» види, з ЄП усе одно скинуть «заднім числом» і всі (!) доходи такого єдиноподатника обчислять й оподаткують як отримані на загальній системі.
Ви здивуєтеся, але навіть після переходу на загальну систему, якщо код(и) не додати до ЄДР, проблеми (принаймні у ФОП) можуть залишитися. Податківці вважають, що при отриманні ФОП-загальносистемником доходу від виду діяльності, не зазначеного в ЄДР, такий дохід оподатковується як дохід звичайного громадянина (не ФОП)!