Теми статей
Обрати теми

«Чомусики», або Як реагувати на листи від трудовиків

Александрова Олеся, експерт з кадрових і податкових питань
Останнім часом не рідкісною є практика розсилки трудовиками листів з проханням надати інформацію про дотримання трудового законодавства. Зазвичай під тим приводом, що ними отримана інформація від того ж ПФУ, яка вимагає пояснень з боку роботодавця. Як на ці листи реагувати?

Дійсно, Пенсійний фонд, керуючись Порядком № 11-1*, направляє трудовикам інформацію про:

* Порядок обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затверджений постановою правління ПФУ від 29.05.2017 р. № 11-1.

— застрахованих осіб, які працюють за сумісництвом у 5 і більше страхувальників;

— застрахованих осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного страхувальника більше року;

страхувальників, у яких кількість застрахованих осіб, що виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, більше, ніж чисельність штатних працівників у звітному місяці та/або їх кількість значно збільшена порівняно з попереднім звітним місяцем;

страхувальників, у яких у звітному місяці збільшено на 20 % і більше кількість осіб з ознакою «неповний робочий час»;

страхувальників, які нараховують зарплату нижче мінімалки за основним місцем роботи, крім тих, хто у звітності заповнив ознаку «неповний робочий час», і тих, які почали та закінчили трудові відносини у звітному місяці;

страхувальників, у яких у звітному місяці відображено початок трудових відносин з працівником, але які не подали Повідомлення про прийняття працівника на роботу;

страхувальників, які у звітному місяці надали відомості про осіб, які перебували у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю більше встановленої законодавством і яким нарахування зарплати не здійснювалося;

страхувальників, у яких протягом року показники кількості застрахованих осіб і загальної суми нарахованої заробітної плати не змінювалися;

страхувальників, у яких у звітному місяці відбулося зменшення штатної чисельності працівників на 10 % і більше порівняно з попереднім звітним місяцем.

Вищеперелічені «сигнали» можуть бути причиною запитів на пояснення від трудовиків.

А деякі взагалі є підставами для здійснення трудовиками інспекційних відвідувань з метою виявлення неоформленої зайнятості згідно з Порядком № 823**. Конкретно — інформація Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:

** Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823.

роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;

— роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків;

— фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

— роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;

— роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників.

Так ось, що важливо розуміти. Якщо ви отримали саме лист з проханням (!) надати інформацію (наприклад, чому у вас протягом року показники кількості застрахованих осіб і загальної суми нарахованої заробітної плати не змінювалися), це і є лише прохання, яке трудовики реалізують у межах своїх прав з Положення № 96***.

*** Положення про Державну службу України з питань праці, затверджене постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96.

Це не є вимога, обов’язкова до виконання. Як, наприклад, вимога про надання пояснень під час інспекційного відвідування з метою виявлення неоформленої зайнятості (п. 11 Порядку № 823).

Відповідати / не відповідати — кожен вирішує для себе сам. Відповідальності за ігнорування листа не буде.

Ні штрафу за ст. 265 КЗпП. Ні адмінштрафу за ст. 1886 КпАП (який передбачений за невиконання законних вимог трудовиків щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове держсоцстрахування або створення перешкод їх діяльності).

Але потрібно розуміти, що таку інформацію трудовики збирають не просто так, а в тому числі й із метою визначитися, кого включати до того ж плану перевірок на майбутній рік.

Адже, як ви знаєте, з питань, не пов’язаних з виявленням неоформленої праці, трудовики збираються діяти фактично аналогічно іншим перевіряючим. Читай: через планові та позапланові перевірки.

Як, наприклад, це давно відбувається з перевірками дотримання законодавства з охорони праці****.

**** Вам буде цікава стаття «Трудові перевірки Держпраці: останні зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 34).

Зазначимо також, що до карантину трудовики часто просили не просто відправити їм пояснення, а прийти до них із поясненням та документами. Зараз «у гості» зі зрозумілих причин не звуть. Але не виключено, що подібна практика незабаром відновиться.

Що в такому разі брати із собою? У загальному випадку, вам буде потрібен інформаційний лист. Зазвичай його «рибу» скидають самі інспектори праці. Роботодавцеві залишається її тільки заповнити.

Зазвичай, таких пояснень трудовикам вистачає. Залежно від ситуації, можливо, доведеться показати їм штатний розпис і табель обліку робочого часу.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі