Проблема з визначенням коду КОАТУУ виникла на початку 2021 року. І пов’язана вона з: (1) адміністративно-територіальною реформою, в результаті якої утворилися нові райони і ТГ; (2) затвердженням Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (наказ Мінрегіону від 26.11.2020 р. № 290). Він, як уже заявив Держстат*, прийшов на заміну КОАТУУ.
* ukrstat.gov.ua/klasf/st kls/op koatuu 2016.htm
Отже, як же визначити код КОАТУУ при звітності у 2021 році?
Могло здатися, що код слід брати з нового Кодифікатора. Але до оновлення звітності це зробити не вийде, оскільки зазначити новий код у 10-значному полі не можна. Тобто для звітності у 2021 році слід використовувати код зі старого КОАТУУ. Це підтвердило й ГУ ДПС у Київській області**. Водночас воно зауважило, що через територіальні зміни одні райони ліквідовані, а інші створені. Тому при поданні звітності у 2021 році потрібно зазначати у звітності нові коди КОАТУУ.
** kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/451330.html
Про який новий код ідеться? Населений пункт як був у 2020 році до реформ, так ним і залишився у 2021 році. Але після реформи змінилося підпорядкування територій.
Після утворення ТГ більше немає бюджетів сіл, а є один бюджет на багато сіл — бюджет ТГ. Через це з початку 2021 року змінився орган влади, до бюджету якого повинні йти місцеві податки (а також частина інших податків, наприклад екоподатку).
Тому у 2021 році, щоб правильно скласти звітність, ви повинні зазначати не код населеного пункту, де знаходиться об’єкт (земля), за який сплачуєте податок, а код населеного пункту, який є адмінцентром ТГ, до якої входить населений пункт.
Тобто якщо земля знаходиться на території двох сіл, які входять до однієї ТГ, то податок за всі землі слід відобразити у 2021 році в одній декларації (за КОАТУУ ТГ, до якої входять обидва села). Хоча в минулому році декларацій було дві.
І тільки якщо населені пункти (села) з початку 2021 року стали належати до різних ТГ, то й подавати слід окремі декларації. Цей підхід просувають податківці на місцях.
Є випадки, коли населений пункт, утративши незалежність, потрапив до ТГ, яка підконтрольна не тій податковій, що раніше.
Враховуючи такі зміни, радимо тим підприємствам, які знаходяться на території новоствореної ТГ, звернутися до місцевих податківців за уточненням інформації про коди КОАТУУ, які слід зазначати в декларації.
У того, хто неправильно відобразить код КОАТУУ у звітності, будуть великі проблеми. Щоб виправитися, доведеться знімати зобов’язання через уточнюючу декларацію за помилковим кодом КОАТУУ і подавати звітну із запізненням за правильним кодом КОАТУУ.
Якщо це зробити, поки діє карантин, то хоча б удасться уникнути штрафів.