Теми статей
Обрати теми

ТСПТ: «що година, то новий клопіт»

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (далі — ТСПТ), єдиноподатником груп 2 — 4 позбавляє його всіх РРО/ПРРО-привілеїв. Правило це не нове. Але питань щодо ТСПТ аж надто багато. Відповідаємо!

А що з групою 1 ЄП?

Пункт 296.10 ПКУ визначає, що ФОП-єдиноподатники групи 1 не застосовують РРО/ПРРО без будь-яких застережень. Тобто якщо першогрупник реалізує ТСПТ з торговельних місць на ринку (з контейнерів, кіосків1), він може обходитися без РРО/ПРРО.

1 Вони належать до торговельних місць на ринках і вважаються приміщеннями (п.п. 2.2.7 Інструкції Держкомстату від 26.07.2005 р. № 209). Відповідно продаж ТСПТ у них (кіосках, контейнерах на ринках) не суперечить Правилам торгівлі на ринках від 26.02.2002 р. № 57/188/84/105.

Головне — не торгувати в магазині на ринку, оскільки це взагалі є перешкодою для роботи в групі 1 ЄП (до торговельних місць на ринках магазини, розташовані на території ринку, не належать).

Податківці із цим не сперечаються (див. консультацію в категорії 109.03 ЗІР):

«Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку другої — четвертої груп, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО) та/або програмні РРО (далі — ПРРО) з наданням відповідних розрахункових документів.

При цьому, РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи».

Один раз… береться до уваги!

Що ж буде, якщо ФОП груп 2 — 4 ЄП один раз продасть ТСПТ img 1, невже йому потрібно обзаводитися РРО/ПРРО? На жаль, так.

Уже в момент першого продажу ТСПТ у ФОП має бути РРО (чи ПРРО), зареєстрований у податківців. Саме через цей РРО/ПРРО такий продаж і потрібно провести. Інакше — штраф за п. 1 ст. 17 Закону про РРОimg 2.

До кінця цього року діють перехідні розміри цього штрафу — 10/50 % від вартості проданого без РРО/ПРРО (див. п. 11 розд. II Закону про РРО).

Винятокпродаж ТСПТ з оплатою на рахунок продавця безпосередньо з рахунку покупця (без карток), через касу банку або через банківський ПТКС. Таку операцію через РРО/ПРРО проводити не потрібно, оскільки це — не розрахункова операція в розумінні Закону про РРО. Але принциповий момент — навіть така операція, що не вимагає застосування РРО/ПРРО, вбиває РРО-імунітет єдиноподатника img 3. Тобто він утрачає право не застосовувати РРО/ПРРО в тих випадках, коли цього вимагає Закон про РРО. Оскільки факт залишається фактом — ФОП продав ТСПТ. Отже, йому вже не місце серед РРО/ПРРО-пільговиків.

Тому починаючи з першого ж продажу ТСПТ дотримуємося двох правил.

Правило 1. Усі продажі будь-яких товарів (не лише ТСПТ, а абсолютного будь-яких товарів) проводимо через РРО/ПРРО — зрозуміло, якщо ви продаєте їх за готівку або отримуєте оплату з карток покупців.

Якщо ФОП отримує оплату тільки (!) з рахунків покупців/служб доставки (без карток), через касу банку або через банківський ПТКС, то він може працювати без РРО/ПРРО. Завжди. Неважливо, чим він торгує, який у нього оборот і на якій він системі оподаткування img 4.

Буває, що єдиноподатник продав ТСПТ, не звернув на це уваги і далі торгує без РРО/ПРРО. Так ось, при перевірці податківці обов’язково нарахують йому штраф. Причому порахують його, напевно, просто відштовхуючись від оборотів з облікового регістру (Книги, «замінника» Книги2). Тут на допомогу в частині зниження розміру штрафу може прийти судова практика — див., наприклад, постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 09.07.2019 р. у справі № 826/14370/183.

2 Вам будуть цікаві статті: «Обговорюємо регістр обліку доходів (і витрат) ФОП», «Приклади заповнення нового Регістру обліку доходів у єдиноподатників» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 8).

3 reyestr.court.gov.ua/Review/82936536

Правило 2. Потрібно поставити РРО в усіх «точках» ФОП (де здійснюються розрахунки, що вимагають застосування РРО/ПРРО). Навіть там, де ТСПТ і «не пахне» img 5. На жаль, але обов’язок використовувати РРО/ПРРО стосується «всього» ФОП цілком, а не тільки тих його магазинів, де продаються ТСПТ (лист ДФСУ від 16.05.2017 р. № 206/Ч/99-99-14-05-01-14/ІПК). Тож якщо у вас декілька магазинів, РРО/ПРРО доведеться зареєструвати для кожного з них.

ТСПТ? Більше ні-ні! А РРО/ПРРО?

І тут у багатьох виникає запитання: а якщо ФОП продавав ТСПТ, а потім до перевірки податківців узагалі вирішив відмовитися від їх продажу. Чи відновлюється автоматом РРО-імунітет після відмови від їх реалізації? Ніби як тут напрошується ліберальний висновок: якщо немає діяльності з продажу ТСПТ, то і РРО/ПРРО не потрібен.

Але не радимо плекати ілюзій із цього приводу. Питання дійсно неоднозначне. Але підхід податківців напевно буде таким: спочатку зареєструйте РРО/ПРРО (скажімо так, за фактом реалізації ТСПТ), а потім уже відмовтеся від нього, знявши з реєстрації в податковій. І тільки після цього відновиться РРО-імунітет.

У цьому випадку можна скористатися безкоштовним ПРРО від податківців img 6. Зареєструвати його — продати разово ТСПТ — і зняти з реєстрації ПРРО (подати заяву F1316602 з галочкою в полі «скасування реєстрації»).

Не можна виключати, що фіскали можуть піти і жорсткішим шляхом, «засудивши» до довічного РРО/ПРРО всіх, хто хоч раз продав ТСПТ (за аналогією з мільйонерами). Але для цього в ПКУ не бачимо жодних підстав.

Послуги за «участю» ТСПТ: як без РРО/ПРРО?

Щоб уникнути РРО/ПРРО, наприклад, при монтажу ТСПТ, потрібно правильно прописати договір img 7. Наприклад, якщо єдиноподатник (з доходом до 1,32 млн) установлюватиме кондиціонер, який замовник купив самостійно, то йому не потрібно застосовувати РРО/ПРРО.

Якщо ж у договорі зазначити, що ФОП установлює замовникові, наприклад, домофон, причому свій домофон, а не куплений замовником на стороні, то податківці вимагатимуть, щоб плата за такі роботи була проведена через РРО (лист від 14.06.2017 р. № 637/Г/99-99-14-05-01-14/ІПК). Із цим можна посперечатися, оскільки якщо в договорі окремо не виділяти ціну домофона і вартість монтажу, то матимемо справу з послугами, а не продажем ТСПТ. Тобто РРО-імунітет не втрачається.

Але на думку фіскалів доводиться зважати img 8.

Що ж таке ТСПТ (по-хорошому)?

З правилами розібралися. Тепер настав час з’ясувати, а що ж, власне, таке ці ТСПТ? Ми спеціально відклали це питання наостанок, оскільки воно доволі складне (зважаючи на дуже специфічний підхід податківців і суддів).

Усі ТСПТ, які вбивають РРО-імунітет єдиноподатників, перелічені в Переліку № 2314. Здавалося б, ось він — простий гайд. Та де там! Ну, не люблять наші нормотворці викладати норми чітко і ясно (чи не вміють img 9?). А податківці, зі свого боку, раді ускладнити і без того складне.

4 Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом КМУ від 16.03.2017 р. № 231.

Плутанину вносить той факт, що Перелік № 231 різнорівневий.

Перший рівень — групи: група 73 за УКТ ЗЕД5: «Вироби з чорних металів»; група 84 за УКТ ЗЕД: «Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої; їх частини» тощо.

5 Наприклад, тут zakon.rada.gov.ua/laws/show/674%D0%B0-20#n2 и zakon.rada.gov.ua/laws/show/674%D0%B1-20#n2.

Далі наступний рівень — в усіх зазначених у Переліку № 231 групах (2-значний код) виділені підгрупи товарів (4-значний код). Наприклад:

Група 73 «Вироби з чорних металів»

Печі опалювальні, плити для приготування їжі, пічні решітки, варильні котли (включаючи печі, які можна використовувати з котлами для центрального опалення), мангали, жаровні, пальники для плит, розігрівачі їжі та аналогічні неелектричні апарати побутового використання та їх частини, з чорних металів:

7321

Далі в більшості підгруп (але не в усіх) названі й конкретні товарні позиції (10-значний код).

Так як же правильно користуватися Переліком № 231?

Логіка, закладена в Перелік № 231, вважаємо, така:

1) якщо підгрупа деталізована до 10-значних кодів, то без РРО/ПРРО не можна продавати тільки товари з тими 10-значними кодами, які зазначені в Переліку № 231 (усі інші коди цієї підгрупи з УКТ ЗЕД продавати можна). Тобто «читаємо» Перелік № 231 на рівні найглибшої деталізації.

Наприклад, сонцезахисні окуляри з кодом 9004101000 можна продавати без РРО/ПРРО. Так, вони потрапляють в групу 90 «Прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя» Переліку. Так, вони потрапляють до підгрупи «Окуляри, захисні окуляри та аналогічні оптичні вироби, коригувальні, захисні або інші: 9004» Переліку. Але в цієї групи є ще глибша деталізація. І в ній сонцезахисних окулярів немає. 3D-окуляри (код 9004901000) є. Окуляри віртуальної реальності (код 9004 90 10 00) є. Їх без РРО/ПРРО продавати не можна. А ось сонцезахисних окулярів немає — їх можна продавати без РРО/ПРРО (і не втрачати при цьому РРО-імунітет).

Ще один приклад — група 95 «Іграшки, ігри та спортивний інвентар; їх частини та приладдя». Підгрупа «Триколісні велосипеди, самокати, педальні автомобілі та аналогічні іграшки на колесах; лялькові коляски; ляльки; інші іграшки; моделі зменшеного розміру (у масштабі) та аналогічні моделі для розваг, діючі чи недіючі; головоломки різні: 9503».

Дивимося тільки найглибшу деталізацію:

роботи навчальні (Makeblock)

9503 00 39 00

іграшки на радіокеруванні

9503 00 75 00

квадрокоптери

9503 00 75 00

роботи, дрони

9503 00 75 00

квадрокоптери

9503 00 79 00

квадрокоптери

9503 00 95 00

роботи, дрони

9503 00 95 00

Відповідно ті ж триколісні велосипеди, самокати, іграшкові коляски тощо до ТСПТ для цілей, що цікавлять нас, не належать!

Більше того, ще й потрібно дивитися, як названий 10-значний код товару в Переліку № 231. Якщо в УКТ ЗЕД за цим кодом іде декілька товарів, а в Переліку № 231 названий тільки один з них, то без РРО можна продавати всі товари цього коду, крім того, який зазначений у Переліку № 231;

Наприклад, за кодом 9503007500 не можна продавати пластмасових роботів, дрони, квадрокоптери та іграшки на радіокеруванні, але можна продавати інші пластмасові іграшки та моделі із вмонтованим двигуном у наборах та комплектах.

2) якщо ж підгрупа деталізована тільки до 4-значного коду, отже, без РРО/ПРРО не можна продавати всі товари, які потрапляють до неї згідно з УКТ ЗЕД і відповідають назві підгрупи в Переліку № 231. Наприклад, не можна продавати будь-які музичні інструменти (підгрупа 9207 не деталізована).

Таку ж думку висловило й Мінекономрозвитку у своєму офіційному коментарі6 до Порядку № 231 (лист від 15.06.2017 р. № 3631-06/20110-07).

6 www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=c320a478-0e18-4549-a42f-e8de3fba4bfa&title=KomentarDoPostanoviKabinetuMinistrivUkrainiVid16-03-2017-231-proZatverdzhenniaPerelikuGrupTekhnichnoSkladnikhPobutovikhTovariv-YakiPidliagaiutGarantiinomuRemontu-obslugovuvanniu-AboGarantiiniiZamini-VTsiliakhZastosuvanniaRestratorivRozrakhunkovikhOperatsii-

Водночас тут потрібно враховувати й позицію податківців з судами (див. нижче).

Як податківці і суди використовують Перелік № 231?

Проте, як показує практика, податківці дуже часто чіпляються до єдиноподатників, стверджуючи, що ТСПТ — це всі товари з УКТ ЗЕД, підгрупа (чотиризначний код) яких зазначена в Переліку № 231.

Тобто вони впритул не хочуть помічати 10-значних кодів з Переліку № 231. Для них це ніщо img 10. Якщо вони бачать, що в товару та сама підгрупа (перші чотири цифри), яка згадана в Переліку № 231, вони вважають, що цей товар — ТСПТ! І вимагають застосовувати РРО/ПРРО.

Але навіщо тоді було прописувати 10-значні коди в Переліку № 231?

Утім, іноді податківці, всупереч усякому здоровому глузду, визнають ТСПТ навіть ті товари, у яких і підгрупа не згадана в Переліку № 231, а збігається тільки група — тобто перші дві цифри коду img 11!

І що найсумніше, в цьому їх нерідко підтримують суди, заявляючи, що визначальним фактором при віднесенні товару до ТСПТ є його належність до групи, зазначеної в Переліку № 231 (постанова ВСУ від 21.08.2018 р. у справі № 808/3229/17, постанова Першого апеляційного адмінсуду від 16.07.2019 р. у справі № 360/853/19, постанова Третього апеляційного адмінсуду від 16.10.2019 р. у справі № 160/2363/19, постанова Мостиського районного суду від 30.01.2020 р. у справі № 448/1783/19, постанова Шостого апеляційного адмінсуду від 27.02.2019 р. у справі № 620/3595/18, постанова Касаційного адмінсуду ВСУ від 19.06.2018 р. у справі № 804/5128/17).

Тобто, на думку суду, важливий двозначний код! Якщо товар технічно складний (зокрема, спори були щодо годинників, вимірників артеріального тиску тощо), на нього є гарантія і є збіг навіть на рівні групи з Переліку № 231 — суд впритул не бажає сприймати думку Мінекономрозвитку про необхідність застосовувати тільки деталізовані до самого останнього рівня позиції Переліку № 231 (ср. ).

Утім, є й хороші рішення суду, які підтверджують нашу позицію, але їх менше, і вони прийняті здебільшого судами перших інстанцій.

Постанова Донецького апеляційного адмінсуду від 30.01.2018 р. у справі № 805/2814/17-а, постанова Вінницького міськсуду від 20.03.2018 р. у справі № 127/4829/18, постанова Рівненського міськсуду від 11.05.2018 р. у справі № 569/3204/18, рішення Донецького окружного адмінсуду від 31.05.2018 р. у справі № 805/1956/18.

Тому хоча ми і не згодні з думкою податківців, але варто визнати, що шанси обстояти свою правоту в суді, на жаль, невеликі (якщо товар технічно складний і на нього встановлюється гарантійний строк). Тому переконлива порада — щодо «спірних» товарів попередньо за можливості отримувати в податківців письмову індивідуальну податкову консультацію. У запиті викладіть у тому числі зазначені в цій статті підхід і пошліться на позицію Мінекономіки.

Надалі спирайтеся на цю ІПК.

ТСПТ без гарантії (б/в)

Якщо єдиноподатник продає б/в ТСПТ без гарантії, податківці і Мінекономрозвитку в один голос відповідають, мовляв, РРО/ПРРО потрібен. Неважливо, б/в цей ТСПТ чи новий, з гарантією чи без — РРО потрібно застосовувати (лист ГУ ДФС у Волинській обл. від 01.07.2019 р. № 3005/ІПК/03-20-14-05-1, лист ГУ ДФС у Запорізькій обл. від 04.01.2019 р. № 40/ІПК/08-01-14-08-12, консультація в розділі 109.05 ЗІР).

А ось суди часто вважають інакше. Вони зауважують, що РРО/ПРРО не потрібен для продажу б/в товарів без гарантії img 12.

Адже щоб при продажу якого-небудь товару застосовувався РРО/ПРРО, потрібно, щоб цей товар: по-перше, був ТСПТ, тобто відповідав нормативним вимогам, мав певні технічні характеристики, супроводжувався експлуатаційними документами і мав гарантійний строк (п. 251 ст. 1 Закону № 10237), а по-друге, був зазначений у Переліку № 231. Якщо хоча б один з критеріїв відсутній (наприклад, немає гарантії), то цей товар — не ТСПТ. Отже, його можна продавати без РРО.

7 Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.

Постанова Третього апеляційного адмінсуду від 29.07.2020 р. у справі № 160/3129/19, рішення Хмельницького окружного адмінсуду від 02.08.2018 р. у справі № 822/1947/18, постанова Хмельницького міськсуду від 11.06.2018 р. у справі № 686/10211/18.

Але, знову ж таки, тут потрібно визначитися, чи хочете ви позиватися до податківців! Податківці, угледівши такі продажі без РРО/ПРРО, однозначно будуть прагнути накласти штраф!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі