Теми статей
Обрати теми

Розблокували мінусовий РК: коли зменшуємо ПЗ

Адамович Наталія, податковий експерт
Ситуація. На початку квітня нам розблокували зменшуючий РК, поданий на реєстрацію ще в січні 2021 року. У декларації з ПДВ якого періоду нам показати зменшення ПЗ за таким зменшуючим РК?

Нагадаємо: постачальник може зменшувати ПЗ: по-перше, тільки після реєстрації РК (п.п. 192.1.1 ПКУ), а по-друге, тільки в певному періоді, в якому виникло право на таке зменшення. А ось відкладати/переносити зменшення ПЗ не можна, оскільки 1095-денний строк з п. 198.6 ПКУ до зменшуючих РК не застосовний.

Дата реєстрації

Щодо розблокованих зменшуючих РК діє той же принцип, що й для розблокованих ПН / збільшуючих РК. Вони обліковуються в СЕА і реєструються в ЄРПН датою направлення на реєстрацію (ЗІР 101.18). Тобто заднім числом.

Тому для розблокованих РК важливо, якою була дата їх направлення на реєстрацію: своєчасною чи несвоєчасною.

Незважаючи на спецстроки з п. 201.10 ПКУ для зменшуючих РК, орієнтуємося на загальні строки реєстрації ПН/РК (див. лист ДПСУ від 13.09.2019 р. № 177/6/99-00-04-02-03-15/ІПК).

Тоді залежно від дати направлення на реєстрацію зменшуючий РК підтягнеться до СЕА: при своєчасному направленні на реєстрацію — періодом складання; при несвоєчасному направленні на реєстрацію — періодом направлення на реєстрацію.

Вплив на регліміт і ∑Перевищ

Щойно проходить реєстрація зменшуючого РК, система підтягує його до періоду направлення на реєстрацію такого РК з урахуванням правила своєчасності. Зрозуміло, що в декларації за цей же період зменшуючий РК продавець не відображав. У такому разі зменшується показник ∑НаклВид і відразу збільшується сума ∑Перевищ. Якщо зменшуючий РК включити до декларації будь-якого іншого періоду, регліміт теж не зміниться. Оскільки в іншому періоді з’явиться від’ємне значення ∑Перевищ, яке в розрахунку регліміту не враховується. Адже регліміт продавця у зв’язку зі зменшенням ПЗ повинен збільшитися.

Відображення в декларації

Якщо через тривале розблокування РК потрібний період зменшення ПЗ уже минув, то контролери радять зменшувати ПЗ шляхом подання уточнюючого розрахунку до цього періоду. І з ними варто погодитися. Інакше вискочить незникаючий показник ∑Перевищ. Тому зменшити ПЗ потрібно шляхом подання УР до декларації за період складання РК (при своєчасному направленні РК на реєстрацію) або до декларації за період подання РК на реєстрацію (при несвоєчасному відправленні РК на реєстрацію).

Припустимо: зменшуючий РК складено 12.01.2021 р. і того ж дня направлено покупцем на реєстрацію в ЄРПН та заблоковано. Рішення про розблокування РК набрало чинності 07.04.2021 р., і він цього ж дня унесений до ЄРПН. Тоді РК буде зареєстрований 12.01.2021 р., при цьому зменшення ПЗ за таким РК ви повинні показати через УР, складений до декларації за січень 2021 року.

Із 01.04.2021 р. УР подаємо за новою формою. У додатку Д1 у табл. 1.2 зараз розшифровують виключно збільшуючі РК, які на дату подання декларації в ЄРПН не зареєстровані. Тож, відображаючи через УР зменшення ПЗ за розблокованим РК, подавати уточнюючий додаток Д1 до УР не потрібно.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі