Хто може не платити ЄСВ «за себе»
Коротко перелічимо всіх ФОП, які звільнені від ЄСВ «за себе»:
1) пенсіонери, які отримують пенсію за віком;
2) пенсіонери, які отримують пенсію за вислугою років;
3) особи з інвалідністю (будь-якої групи);
4) особи, що досягли пенсійного віку й одержують пенсію або соцдопомогу;
5) ФОП (єдиноподатники і загальносистемники), які працюють за основним місцем роботи, — за ті місяці, за які роботодавець сплатив ЄСВ з їх зарплати*;
* Детальніше про це нове звільнення ви можете почитати в статті «Як ФОП (не)платити ЄСВ «за себе», якщо він — найманий працівник?» цього номера.
6) єдиноподатники групи 1. Звільнення діє тимчасово: грудень 2020 р. — травень 2021 р. (п. 910.1 розд. VIII Закону про ЄСВ);
7) мобілізовані ФОП без найманих працівників — на весь період військової служби (п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ);
8) ФОП без найманих працівників, яких узяли в полон у районах АТО або ООС (на весь період позбавлення волі), що підтверджується даними СБУ, — п. 98 розд. VIII Закону про ЄСВ;
9) ФОП-загальносистемники, у яких немає чистого доходу, — не платять ЄСВ за місяці без чистого доходу (простоюють або працюють у нуль / у збиток) — п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.
А тепер розглянемо найпопулярніші запитання, які виникають на практиці при використанні ЄСВ-звільнення.
А як на практиці?
Запитання | Відповідь |
Пенсія, соцдопомога, інвалідність | |
З якої дати в пенсіонера виникає право не платити ЄСВ? | З місяця, що настає за місяцем виходу на пенсію. Наприклад, якщо ФОП оформив пенсію з березня, то востаннє він платить ЄСВ за березень (у повному обсязі за весь місяць). З квітня «вмикається» звільнення |
Чи потрібно повідомляти податківців про вихід на пенсію? | Ні, таку інформацію вони автоматично отримують від ПФУ |
Чи потрібно повідомляти податківців про інвалідність? | Якщо ви отримуєте пенсію по інвалідності з ПФУ, то повідомляти податківців не потрібно. Якщо — з фонду соцстраху або соцзабезу, то потрібно подати довідку МСЕК про встановлення групи інвалідності |
Жінка вийшла на пенсію в 55 років у 2014 році (стаж більше 30 років). Що з ЄСВ? | ЄСВ «за себе» можна не платити, оскільки поняттям «Пенсія за віком» покривається: — пенсія за віком (у тому числі на пільгових умовах (передбачених ч. 2 і 3 ст. 114, п. 2 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058**)); — дострокова пенсія (у тому числі на пільгових умовах (передбачених ч. 1 ст. 115, п. 72 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058)); — пенсія зі зниженням пенсійного віку (у тому числі на пільгових умовах (передбачених ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII)) |
ФОП призначили пенсію раніше 60 років на пільгових умовах за особливо важкі умови праці. Що з ЄСВ? | |
ФОП призначена пенсія достроково згідно зі ст. 115 Закону № 1058. Що з ЄСВ? | |
ФОП отримує пенсію чорнобильця. Що з ЄСВ? | |
ФОП отримує військову пенсію. Що з ЄСВ? | З 01.01.2021 р. такі ФОП-пенсіонери теж можуть не сплачувати ЄСВ «за себе» |
ФОП отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника. Що з ЄСВ? | Це — не пенсія за віком, тому звільнення працює так: якщо ФОП уже досяг пенсійного віку, зазначеного в ст. 26 Закону № 1058, то він може не платити ЄСВ «за себе». Якщо ще не досяг — потрібно платити до досягнення пенсійного віку |
ФОП отримує пенсію за законодавством іншої країни. Що з ЄСВ? | Він зобов’язаний платити ЄСВ, для нього звільнення не працює |
АТО/ООС | |
Якщо ФОП служить за контрактом, що з ЄСВ? | У цьому випадку ЄСВ-звільнення не працює***. Щоб не платити ЄСВ, краще перейти на загальну систему (з нульовим доходом) або взагалі знятися з держреєстрації |
Якщо ФОП призвали на строкову військову службу, що з ЄСВ? |
** Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
*** Якщо особа спочатку поступала на службу у зв’язку з мобілізацією, тобто за пільговою підставою для несплати ЄСВ, а потім лише продовжила служити за контрактом без переривання військової служби, суди іноді підтримують ФОП у частині можливості не платити ЄСВ і в період контракту (див. постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020 р. у справі № 500/1030/19 (reyestr.court.gov.ua/Review/87593914)).
Як розрахувати ЄСВ «за себе» за I квартал 2021 року?
Якщо ЄСВ-звільнення на вас не поширюються або покриває не всі місяці кварталу, потрібно платити ЄСВ.
В єдиноподатників усе чітко: ЄСВ за кожен місяць I кварталу = 1320 грн. За три місяці відповідно 3960 грн (окрім групи 1).
А ось із загальносистемниками все не так однозначно. З одного боку, з 01.01.2021 р. можна не платити ЄСВ за «нульові» місяці (місяці без прибутку або збиткові). З іншого боку, про такі місяці податківці не відають. Тому не зовсім зрозуміло, як вони нараховуватимуть квартальний ЄСВ загальносистемникам.
Водночас у частині квартальної сплати ЄСВ загальносистемниками податківці вже висловилися в консультації з категорії 201.04.02 ЗІР. Як уявляється, він говорять про те, що платити потрібно «по факту». Виходить, відштовхуючись від сум місячних чистих доходів з Книги обліку доходів і витрат. Тобто:
До появи Типової форми, в якій здійснюється облік доходів і витрат, загальносистемники, нагадаємо, ведуть облік у Книзі****.
**** Більше деталей знайдете в статті «Обговорюємо регістр обліку доходів (і витрат) ФОП» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 8).
1. Дивимося, чи був чистий дохід (ЧД = дохід - витрати) в січні — березні.
2. Якщо ЧД за кожен місяць > 6000 грн, то ЄСВ за квартал = 22 % х ЧД (січня + лютого + березня).
3. Якщо 0 < ЧД якогось місяця ≤ 6000 грн, то ЄСВ за цей місяць = 1320 грн (22 % х 6000).
4. Якщо ЧД якогось місяця ≤ 0, то ЄСВ = 0 за цей місяць.
Ніби як усе просто. Але ця простота оманлива. Наприклад, якщо січень збитковий, а лютий і березень — прибуткові. Зрозуміло, що за січень ЄСВ = 0. А що з ЄСВ щодо інших місяців — чи можна чистий дохід у них зменшити на збиток січня?
Або в січні чистий дохід більше 0, але менше 6000 грн. Наприклад, 1000 грн. Зрозуміло, що ЄСВ за січень потрібно сплатити не менше 1320 грн (6000 грн х 22). Але чи можна ці «взяті з повітря» й оподатковані за ставкою 22 % 5000 грн «зняти» з чистого доходу інших місяців?
Або в січні прибуток величезний. А в лютому і березні мінімальний. Чи можна відразу застосувати до прибутку січня максимальне обмеження за базою для нарахування ЄСВ (оподатковується лише чистий дохід у межах 15 х 6000 грн)? Чи максимальне обмеження застосовуємо після усереднення чистого доходу між місяцями кварталу?
Фактично йдеться про усереднення чистого доходу. З одного боку, усереднення доходу рівномірно між місяцями року з Інструкції № 449***** викинули. З іншого боку, залишили норму про те, що ЄСВ розраховують на підставі даних річної (!) декларації. «При цьому враховуються місяці, протягом яких така особа отримувала дохід (прибуток))» (ч. 4 п. 2 розд. IV Інструкції № 449).
Це дає нам підстави вважати, що звична нам логіка з усередненням доходу , але вже тільки між прибутковими місяцями року, продовжить існування. Але податківці вже її не нав’язуватимуть тим, кому такий розподіл незручний.
Раніше в судах ФОП, які не бажали робити усереднення, у ПФУ вигравали, оскільки Закон про ЄСВ жодного розподілу не передбачає.
На цьому фоні, як уявляється, можна платити і так: за кожен прибутковий місяць кварталу — по 1320 грн. За нульовий/збитковий нічого не платимо. Після закінчення року подаємо декларацію і ЄСВ-додаток, у якому розраховуємо річну суму ЄСВ і доплачуємо ЄСВ, якого не вистачає.
Порушенням це формально вважати не можна, оскільки поки ФОП не подав річну деку, ні він, ні податківці не можуть достовірно визначити суму ЄСВ (ч. 4 п. 2 розд. IV Інструкції № 449).
Але обережному ФОП радимо платити ЄСВ виходячи з результатів кожного окремого місяця (див. перший варіант) без перерозподілу прибутку/збитків між місяцями кварталу.