Теми статей
Обрати теми

У розрахунковому періоді немає заробітку через мобілізацію: як розрахувати лікарняний

Мирний Іван, експерт з питань трудового права
Працівник був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, з 18 березня 2014 року, а демобілізувався 06 березня 2015 року (середньоденний заробіток, за яким оплачувався період мобілізації, — 175 грн.). З 10.03.2015 р. він став до роботи, а з 30.03.2015 р. по 03.04.2015 р. включно хворів. Страховий стаж становить 11 років. Посадовий оклад — 3500 грн. Як розрахувати лікарняні?

Розрахунковим періодом для обчислення середнього заробітку є останні шість календарних місяців (з 1-го по 1-ше число), що передують місяцю хвороби. При цьому місяці розрахункового періоду (з 1-го по 1-ше число), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключають з такого періоду. Середньоденний заробіток для оплати листка непрацездатності обчислюють діленням нарахованої зарплати за розрахунковий період на кількість відпрацьованих днів у такому періоді (п. 14 Порядку № 1266*).

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Відповідно до п. 10 Порядку № 1266, якщо в розрахунковому періоді не було заробітку з поважної причини або хвороба настала в перший робочий день, середньоденну зарплату обчислюють виходячи з посадового окладу. Проте в розумінні цього Порядку такими винятковими поважними причинами є:

— тимчасова непрацездатність;

— декретна відпустка;

— відпустка для догляду за дитиною до 3 (6) років.

В описаній ситуації в розрахунковому періоді немає даних (заробітку та відпрацьованих днів) для розрахунку «лікарняної» середньої зарплати. Проте згідно зі ст. 18 і 19 Закону № 1105** немає підстав для відмови в наданні застрахованій особі матеріального забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Перебування на військовій службі за призовом під час мобілізації, на особливий період, передбачено законодавством і не може вважатися неповажною причиною відсутності зарплати в розрахунковому періоді. Тому розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності слід провести відповідно до п. 10 Порядку № 1266, тобто виходячи з місячної тарифної ставки (окладу).

У цьому випадку середньоденну (середньогодинну) зарплату розраховують діленням посадового окладу на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві. У свою чергу, середньомісячну кількість робочих днів (годин) визначають діленням кількості робочих днів (годин) за балансом робочого часу в розрахунковому періоді на кількість місяців цього періоду.

Зробимо розрахунки:

1. Знайдемо середньомісячну кількість робочих днів:

(22вересень 2014 + 23жовтень 2014 + 20листопад 2014 + 23грудень 2014 + 20січень 2015 + 20лютий 2015) : 6 міс. = 21,33 роб. дн.

2. Знайдемо середньоденний заробіток:

3500 грн. : 21,33 роб. дн. = 164,09 грн.

3. Сума лікарняних становить: 164,09 грн. х х 5 роб. дн. = 820,45 грн.

Звертаємо увагу. Середній заробіток, з якого справлявся ЄСВ, бере участь у розрахунку середньоденної зарплати. Дні, що припадають на період військової служби під час мобілізації, на особливий період, за який нарахований середній заробіток, з якого сплачено ЄСВ, не виключають з розрахункового періоду. Середній заробіток мобілізованого працівника, який компенсують з бюджету і з якого не справляється ЄСВ, не бере участі в розрахунку середньоденної зарплати. Період мобілізації (календарні дні), за який із середнього заробітку не справляється ЄСВ, слід виключити з розрахункового періоду. Аргумент — перебування на військовій службі за призовом під час мобілізації, на особливий період, передбачено законодавством і не може вважатися неповажною причиною відсутності зарплати в розрахунковому періоді.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі