Теми статей
Обрати теми

Держслужбовці мають право на «секретну» надбавку: думка Мінсоцполітики

Онищенко Тетяна, експерт з питань оплати праці
Коментар до листа Мінсоцполітики від 03.06.2016 р. № 8072/0/14-16/13

На думку фахівців Мінсоцполітики, держслужбовці після набуття чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889), а саме після 01.05.2016 р., не позбавлені права на надбавку за допуск до державної таємниці на відміну від надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, доплати за вчений ступінь, надбавки за почесне звання.

Чому це так? Давайте розбиратися.

Для цього потрібно визначити, якими документами передбачено встановлення цієї «секретної» надбавки.

Право на встановлення такої надбавки передбачено положеннями ст. 30 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.94 р. № 3855-XII (далі — Закон про держтаємницю). Так, згідно зі ст. 30 цього Закону у разі, коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розмір і порядок надання якої встановлюються КМУ.

Постановою КМУ від 15.06.94 р. № 414 затверджено Положення про види, розмір і порядок надання компенсації громадянам у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці (далі — Положення).

Цим Положенням визначені види, розмір та порядок надання компенсації працівникам, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, які становлять державну таємницю (далі — особи, які працюють в умовах режимних обмежень).

Згідно з п. 2 Положення особам, які працюють в умовах режимних обмежень, встановлюється надбавка до посадового окладу (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації:

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «особливої важливості», — 20 %;

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «цілком таємно», — 15 %;

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «таємно», — 10 %.

Відповідно до п. 3 Положення особам, які працюють в умовах режимних обмежень і безпосередньо виконують науково-дослідні та науково-конструкторські роботи, що містять державну таємницю і передбачені державним замовленням (контрактом), встановлюється надбавка до посадового окладу (тарифної ставки) залежно від ступеня секретності та обсягу інформації:

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «особливої важливості», — 70 — 100 %;

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «цілком таємно», — 30 — 70 %;

— відомості та їх носії, які мають ступінь секретності «таємно», — 10 — 30 %.

Зауважимо, до набуття чинності Законом № 889 встановлення надбавки за допуск до держтаємниці здійснювалося, крім тих надбавок, які встановлювалися держслужбовцями згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-XII (далі — Закон № 3723) і постановою КМУ «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 (далі — постанова № 268).

Що ж відбулося з 1 травня 2016 року? З цієї дати замість Закону № 3723 набув чинності Закон № 889. У ст. 50 Закону № 889 визначені складові зарплати держслужбовця, серед яких немає ані тих надбавок, які передбачені постановою № 268 (зокрема, надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, доплати за вчений ступінь, надбавки за почесне звання), ані надбавки за допуск до державної таємниці, передбаченої Законом про держтаємницю.

Чому ж фахівці Мінсоцполітики вважають, що надбавки, які передбачені постановою № 268, держслужбовцям не нараховуються після 01.05.2016 р. (див. коментар до листа Мінсоцполітики від 27.05.2016 р. № 7696/0/14-16/13 на с. 72 цього номера), а надбавку за допуск до державної таємниці слід продовжувати нараховувати після 01.05.2016 р.?

Річ у тім, що нові умови оплати праці держслужбовців визначені Законом № 889 і прийнятими на виконання його норм постановою КМУ «Деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році» від 06.04.2016 р. № 292 (далі — постанова № 292) і Положенням про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затвердженим постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 289. Тому з 1 травня 2016 року норми актів КМУ, які визначали умови оплати праці державних службовців до 01.05.2016 р., не застосовуються.

Щодо «секретної» надбавки, то, на думку Мінсоцполітики, тут все інакше. Її запроваджено Законом про держтаємницю, і, для того щоб положення цього Закону в частині нарахування «секретної» надбавки не діяло, має бути:

— або вказівка про це в самому Законі № 889 (як показує практика набуття чинності новими законами, наприклад, у такому формулюванні: «До приведення законодавства України у відповідність з цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону»),

— або внесено зміни до Закону про держтаємницю.

Водночас, виникає запитання: а які ж положення із цього приводу у нас прописані в Законі № 889?

Як і у «справі з надбавками за науковий ступінь», норми щодо цієї надбавки відсутні, тільки у п. 15 Прикінцевих положень Закону № 889 серед іншого ми можемо знайти вказівку на доручення КМУ:

— у місячний строк з дня опублікування цього Закону підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом;

— у місячний строк з дня набуття чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти та забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Однак доручення — це всього лише доручення. До його реалізації у Кабміну руки можуть і не дійти.

Із зазначеного вище можна зробити висновок: думка фахівців Мінсоцполітики щодо правомірності нарахування та виплати «секретної» надбавки держслужбовцям після 01.05.2016 р. на сьогоднішній день відповідає чинному законодавству.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі