(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/28
Держслужбовець
Держслужбовець
Липень , 2017/№ 7

ДРУГА ПІДСТАВА ДЛЯ СОЦВІДПУСТКИ НА ДІТЕЙ: ВИЗНАЧАЄМО ТРИВАЛІСТЬ

В установі працює жінка — мати двох дітей віком 7 і 11 років. З батьком старшої дитини працівниця розлучена, але батько брав участь у її вихованні. Вона вийшла заміж вдруге і у цьому шлюбі народила молодшу дитину, але новий чоловік не всиновлював дитину жінки від першого шлюбу. У лютому 2017 року вона скористалася соцвідпусткою на дітей за підставою «жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» тривалістю 10 календарних днів, на який вона має право у 2017 році. У травні 2017 року її колишній чоловік — батько старшої дитини помер. Чи виникає у працівниці право на соцвідпустку на дітей за 2017 рік й за підставою «одинока мати»? Якщо так, то чи необхідно цій працівниці надати соцвідпустку на дітей за 2017 рік тривалістю ще 7 календарних днів? (Львівська обл.)

У запитанні йдеться про надання соціальної додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки). У цій статті наведені підстави для надання соцвідпустки на дітей, серед яких «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років» і «одинока мати». Нагадаємо, що тривалість цієї відпустки за наявності однієї підстави для її надання становить 10 календарних днів, а за наявності двох і більше підстав — 17 календарних днів.

Однозначно за 2017 рік працівниця має право на соцвідпустку на дітей як мати двох дітей віком до 15 років. Тепер визначимо, чи виникає у працівниці право на соцвідпустку на дітей за підставою «одинока мати» за 2017 рік.

Для цілей надання соцвідпустки на дітей одинокою матір’ю є: жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька).

Оскільки батько старшої дитини брав участь у вихованні цієї дитини після розлучення із її матір’ю, то до травня 2017 року працівниця мала право на соцвідпустку на дітей лише за однією підставою («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років») тривалістю 10 календарних днів.

Проте у травні 2017 року батько старшої дитини помер, а новим чоловіком працівниці ця дитина від першого шлюбу не усиновлена. Той факт, що новим чоловіком жінки не усиновлена її дитина від першого шлюбу, може свідчити про те, що він не бере участі у її вихованні. Справа у тому, що ст. 260 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 р. № 2947-III передбачено право мачухи, вітчима, а не обов’язок брати участь у вихованні малолітніх, неповнолітніх пасинка, падчерки.

Оскільки надання соцвідпустки на дітей прив’язане до календарного року, то у працівниці, про яку йдеться у запитанні, уперше виникає право на соцвідпустку на дітей за підставою «одинока мати» уже у 2017 році. Отже, за 2017 рік їй належить соцвідпустка на дітей за двома підставами («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» і «одинока мати») загальною тривалістю 17 календарних днів.

При цьому за 2017 рік працівниця як мати двох дітей віком до 15 років уже скористалася 10 календарними днями соцвідпустки на дітей. Відповідно за 2017 рік їй ще має бути надано соцвідпустку на дітей тривалістю 7 календарних днів. Тим паче, що допускається ситуація, коли працівниця за наявності двох підстав для надання соцвідпустки на дітей спочатку використовує цю відпустку тривалістю 10 календарних днів, а потім — 7 календарних днів.

Висновки:

— Працівниця, мати двох дітей віком до 15 років (від різних шлюбів), з яких батько старшої дитини помер, а новим чоловіком її дитина від попереднього шлюбу не усиновлена, має право на соцвідпустку на дітей за двома підставами («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» і «одинока мати») загальною тривалістю 17 календарних днів.

— Працівниці, яка за 2017 рік уже скористалася соцвідпусткою на дітей за однієї підставою («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років») тривалістю 10 календарних днів і в цьому ж році набула права на цю відпустку за другою підставою («одинока мати»), належить ще 7 календарних днів соцвідпустки на дітей за 2017 рік.

Нижче у таблиці, для зручності, нагадаємо інформацію щодо соцвідпустки на дітей: підстави і граничний вік дитини для цілей її надання.

Категорія працівників, які працюють і мають право на соцвідпустку на дітей

Граничний вік дитини, до досягнення якого вона враховується при визначенні права на соцвідпустку на дітей*

Підстава для визначення граничного віку дитини для цілей надання соцвідпустки на дітей

Жінка, яка має двох або більше дітей

15 років

Ст. 19 Закону про відпустки

Жінка, яка має дитину-інваліда

18 років

Ст. 1 Закону № 2402* і ст. 2 Закону № 2811**

Жінка, яка всиновила дитину

18 років

Ст. 1 Закону № 2402

і ст. 2 Закону № 2811

Мати інваліда з дитинства підгрупи А I групи

Не обмежений (з 18 років)

Ст. 19 Закону про відпустки

Одинока мати

18 років

Ст. 1 Закону № 2402

і ст. 2 Закону № 2811

Батько, який виховує дитину без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

18 років

Ст. 1 Закону № 2402

і ст. 2 Закону № 2811

Батько інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує його без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

Не обмежений (з 18 років)

Ст. 19 Закону про відпустки

Особа, яка взяла дитину під опіку

14 років

Ст. 243 СКУ***

Особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А I групи

Не обмежений (з 18 років)

Ст. 19 Закону про відпустки

Один з прийомних батьків

18 років

Ст. 1 Закону № 2402

і ст. 2 Закону № 2811

Особа, визначена в установленому порядку як піклувальник

З 14 до 18 років

Ст. 243 СКУ, ст. 1861 КЗпП****

Один із батьків-вихователів

18 років

Ст. 1 Закону № 2402

і ст. 2 Закону № 2811, ст. 1861 КЗпП

* Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-III. — Прим. ред.

** Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII. — Прим. ред.

*** Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-III. — Прим. ред.

**** Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII. — Прим. ред.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
соцвідпустка на дітей додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті