Теми статей
Обрати теми

Звільнення через скорочення штату до закінчення 2 місяців: коли допустимо

Бєлєвцова Людмила, експерт з питань оплати праці
У місцевій державній адміністрації прийнято рішення про скорочення штату персоналу. Працівників (з числа обслуговуючого персоналу), яких передбачається звільнити через скорочення штату, письмово попереджено за два місяці. Проте є особи, які бажають звільнитися за підставою «скорочення штату працівників» до закінчення двомісячного строку попередження. Чи може керівник задовольнити таке прохання працівників? Якщо так, то чи виплачувати таким працівникам вихідну допомогу?

Звільнення з ініціативи роботодавця через скорочення штату працівників здійснюється на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. Розірвання трудового договору за цією підставою вважатиметься правомірним, якщо роботодавець виконає усі приписи трудового законодавства з приводу такого звільнення.

Так, роботодавець зобов’язаний, зокрема, письмово попередити кожного працівника про розірвання з ним трудового договору через скорочення штату за п. 1 ст. 40 КЗпП не пізніше ніж за 2 місяці до такого звільнення (ч. 1 ст. 492 КЗпП).

Підкреслимо: виконання припису ч. 1 ст. 492 КЗпП — обов’язок роботодавця. До закінчення строку попередження між роботодавцем і працівником зберігаються трудові відносини. При цьому за жодних обставин роботодавець не має права ініціювати скорочення вказаного строку або звільнення працівників до його закінчення.

У свою чергу, мінімальний двомісячний строк попередження про звільнення через скорочення штату — це своєрідна «фора» для працівника, наприклад, у пошуку нового місця роботи.

А чи може працівник самостійно виступити «за» звільнення до спливу строку попередження? На думку Мінсоцполітики (див. листи від 15.02.2012 р. № 18/06/186-12 і від 25.05.2010 р. № 107/06/186-10), працівника можна звільнити через скорочення штату до спливу строку попередження у разі наявності письмового прохання працівника про це.

Тобто якщо працівник установи звернеться із проханням (у письмовій формі) звільнити його за п. 1 ст. 40 КЗпП до закінчення строку попередження про розірвання трудового договору через скорочення штату, то роботодавець має право задовольнити таку вимогу.

Зауважимо, що у такому разі мова йде про звільнення працівника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. А при розірванні трудового договору за цією підставою працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КЗпП).

Увага! Працівнику, який вирішив звільнитися за підставою п. 1 ст. 40 КЗпП до спливу строку попередження про звільнення через скорочення штату, має виплачуватися вихідна допомога у розмірі не менше середньомісячного заробітку.

Окремо відзначимо, що до закінчення строку попередження про звільнення через скорочення штату працівника може бути звільнено за іншими підставами, а саме: за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП), за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), у зв’язку з переведенням на інше підприємство, в установу, організацію (п. 5 ст. 36 КЗпП). Проте при звільненні за переліченими підставами працівнику не належить виплата вихідної допомоги.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі