Працівниця народила другу дитину: що з правом на соцвідпустку на дітей

В обраному У обране
Друк
Белєвцова Людмила, експерт з питань оплати праці, l.belevtsova@id.factor.ua
Держслужбовець Липень, 2018/№ 7
У працівниці МДА є старша дитина, якій у 2018 році виповнилося 8 років. Також 05.03.2018 р. вона народила другу дитину.
Ця працівниця знаходилася у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами з 25.12.2017 р. по 29.04.2018 р. (126 календарних днів), потім — у щорічній основній відпустці з 30.04.2018 р. по 25.05.2018 р. (24 календарних дні). З 23.07.2018 р. вона бажає оформити соцвідпустку на дітей як мати двох дітей віком до 15 років, й тільки по закінченню цієї відпустки (без виходу на роботу) — відпустку для догляду за другою дитиною до 3 років.
Чи можна їй надати соцвідпустку на дітей за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років» за 2018 рік?
(Кіровоградська обл.)

Соцвідпустка на дітей належить, зокрема, за підставою «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років» (ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504/96).

Надання соцвідпустки на дітей прив’язано до календарного року, оскільки така соцвідпустка віднесена до виду соціальних відпусток, а не щорічних (ст. 4 Закону № 504/96). Але для надання соцвідпустки на дітей працівниці мало мати підстави для її надання. Справа в тому, що жінка ще повинна працювати. Виходить, що у працівниці виникає право на соцвідпустку на дітей за певний календарний рік, якщо вона в цьому році відпрацює хоча б один день (лист Мінсоцполітики від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15).

Разом із тим Мінсоцполітики (лист від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16) не одноразово підкреслювало, що перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю і пологами та/або відпустці для догляду за дитиною до 3 років протягом усього року не призводить до виникнення права на соцвідпустку на дітей за такий календарний рік.

У наведеному випадку працівниця має одну старшу дитину, якій у 2018 році виповнилося 8 років. Тому така працівниця уперше стає претендентом на соцвідпустку на дітей за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років» після народження другої дитини в березні 2018 року.

Проте з початку 2018 року жінка перебувала у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами, а потім — у щорічній основній відпустці. Після закінчення щорічної основної відпустки працівниця, не виходячи на роботу, бажає скористатися соцвідпусткою на дітей за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років». При цьому до кінця 2018 року працівниця не має наміру виходити на роботу, оскільки уже виявила бажання оформити відпустку для догляду за другою дитиною до 3 років.

Тож, чи виникає право на соцвідпустку на дітей за 2018 рік у працівниці, яка на передбачувану дату її надання не відпрацювала жодного дня у 2018 році, але в цьому році перебувала в щорічній основній відпустці? На це запитання маємо відповідь Мінсоцполітики (лист від 26.03.2018 р. № 480/0/101-18/284): жінка, яка після народження другої дитини (набуття права на соцвідпустку на дітей) не приступала до виконання своїх трудових обов’язків та не відпрацювала жодного робочого дня, а оформила щорічну відпустку, права на соцвідпустку на дітей не має.

Тобто, на думку Мінсоцполітики, якщо працівниця з початку 2018 року перебувала у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами через народження другої дитини, потім — у щорічній основній відпустці, то після щорічної основної відпустки вона не може взяти соцвідпустку на дітей як мати двох дітей віком до 15 років, оскільки на момент оформлення соцвідпустки на дітей не відпрацювала жодного дня.

Доповнимо: якщо працівниця до кінця 2018 року не приступить до роботи (оскільки має намір оформити відпустку для догляду за другою дитиною до 3 років) хоча б на один день, то в неї не виникне право на соцвідпустку на дітей за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років» за 2018 рік. Якщо ж вона відпрацює хоча б один день у 2018 році, то вона отримає право на цю соцвідпустку на дітей за 2018 рік.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити