Відпустка з початку місяця: як розрахувати відпускні та матдопомогу

В обраному У обране
Друк
Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Держслужбовець Липень, 2018/№ 7
Розпочалося літо, а разом з ним і пора відпусток. Про розрахунок відпускних нас запитують часто. Тож сьогоднішня стаття буде присвячена такій ситуації: як розрахувати відпускні та матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати, якщо відпустка починається з перших чисел місяця.

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

КЗпП — Кодекс законів про працю України.

Порядок № 100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

УМОВНІ СКОРОЧЕННЯ

ФОП — фонд оплати праці.

Написати цю статтю нас підштовхнуло запитання нашого читача:

Посадова особа ОМС йде в щорічну основну відпустку тривалістю 30 календарних днів з 1 червня 2018 року з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати.

Як розрахувати середньоденну зарплату для оплати періоду відпустки і для виплати матеріальної допомоги, якщо нарахування таких сум відбулося у травні 2018 року?

Чим же цікаве це запитання та у чому його особливість?

Трудовим законодавством передбачено, щоб відпускні суми були виплачені працівникові заздалегідь, а саме не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП, ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР). Тому непоодинокими бувають випадки, коли працівник йде у відпустку з перших чисел наступного місяця, а виплатити відпускні суми, що належать йому, потрібно в поточному. Крім того, у бюджетних організацій існує ще одна особливість — усю суму «перехідних» відпускних, у тому числі за майбутні місяці, вони нараховують у поточному місяці.

Усе це і призводить до таких запитань:

— як правильно визначити розрахунковий період для відпускних та матдопомоги до відпустки?

— які особливості розрахунку цих виплат передбачені чинним законодавством?

— як треба відобразити такі виплати у звітності, а саме до ФОП якого місяця вони мають бути віднесені?

Давайте розберемося з усіма запитаннями по порядку.

ВИЗНАЧАЄМО РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД

Відпускні. Обчислення середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористану відпустку провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (п. 2 Порядку № 100).

Що це означає? А те, що для визначення розрахункового періоду за відпускними важливим є визначення місяця початку відпустки. Абсолютно неважливо, що наказ/розпорядження керівника органу, установи, організації буде затверджений і датований місяцем, що передує місяцю надання відпустки.

Важливо! Розрахунковим періодом для обчислення відпускних є 12 календарних місяців, що передують місяцю початку відпустки, а не місяцю, в якому виданий наказ (розпорядження) про надання відпустки.

У нашому випадку початок щорічної відпустки припадає на 1 червня 2018 року. Саме від червня 2018 року і відштовхуємося для визначення розрахункового періоду. Отже, розрахунковим періодом будуть 12 календарних місяців, що передують місяцю початку відпустки, — червень 2017 року — травень 2018 року.

Законодавчим «супутником» щорічної основної відпустки практично для всіх бюджетників є грошова (матеріальна) допомога на оздоровлення до відпустки. Не є винятком і посадові особи ОМС.

Так, у ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-III визначено, що посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачена більша тривалість відпустки, з виплатою грошової допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу. При цьому за наявності коштів (у межах затвердженого ФОП) за рішенням керівника допомога на оздоровлення може бути виплачена в розмірі середньомісячної заробітної плати (п.п. 3 п. 2 постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268).

Перейдемо до визначення розрахункового періоду щодо грошової допомоги до відпустки.

Грошова допомога до відпустки. Розрахунковим періодом для визначення суми грошової допомоги до відпустки, якщо її розмір визначений у розмірі середньомісячної зарплати, є 2 календарні місяці роботи, що передують події, яка пов’язана з такою виплатою. А що ж є такою подією: дата початку відпустки або дата наказу/розпорядження керівника держоргану про виплату такої грошової допомоги?

Скажемо відразу: подією, з якою пов’язана виплата грошової допомоги, є щорічна основна відпустка. А отже, розрахунковим періодом для визначення суми грошової допомоги на оздоровлення є 2 календарні місяці, що передують місяцю виходу у відпустку.

До речі, про це говорили фахівці Мінпраці в листі від 04.08.2006 р. № 771/13/84-06.

Виходить, що стосовно цієї ситуації розрахунковим періодом для визначення суми грошової допомоги до відпустки є квітень-травень 2018 року.

Зверніть увагу: якщо «забули» нарахувати допомогу «на оздоровлення» і виплатити її перед виходом у відпустку і виправляєтеся пізніше, уже в наступному місяці, розрахунковий період для визначення суми грошової допомоги до відпустки не змінюється і все одно «прив’язаний» до місяця виходу працівника у відпустку.

Давайте узагальнимо сказане в таблиці нижче.

Вид виплати

Подія, до якої прив’язано визначення розрахункового періоду

Розрахунковий період

Відпускні

Місяць, на який припадає дата початку певного виду відпустки

12 календарних місяців, що передують місяцю початку відпустки

Грошова допомога до відпустки в розмірі середньомісячної зарплати

Місяць, на який припадає дата початку щорічної основної відпустки

2 календарні місяці, що передують місяцю початку щорічної основної відпустки

Отже, з розрахунковим періодом для визначення відпускних та грошової допомоги до відпустки ми визначилися. Розглянемо тепер окремі тонкощі розрахунку таких виплат.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗРАХУНКУ

Нюансів при розрахунку середньої зарплати як для оплати періоду відпустки, так і для розрахунку матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної зарплати — безліч. Це і різний принцип розрахунку «середньої» виходячи з виплат за 12 місяців та виходячи з виплат за 2 місяці, і кількість днів, що беруть участь у розрахунку, і включення/невключення в розрахунок «середньої» тих або інших виплат, і особливості включення окремих виплат тощо. Зупинятися на всіх ми не будемо. Усе це прописано в Порядку № 100. Але на деякі моменти все ж звернемо вашу увагу.

Спочатку розповімо про особливості, характерні для розрахунку середньої зарплати як для оплати відпускних, так і допомоги в розмірі середньомісячної зарплати.

На це звертали увагу фахівці Мінсоцполітики в листі від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11. Тобто всі зарплатні коригування (якщо вони були) мають бути віднесені до тих місяців, за які вони проведені. Особливо це актуально для посадових осіб та службовців ОМС, яким з 18 травня 2018 року підвищили оклади, але зарплату виходячи з нового розміру окладу, у тому числі і перерахунок зарплати за травень 2018 року, через певні причини нарахували тільки в червні-2018. Тому коли до розрахункового періоду включається травень-2018, то перерахунок (донарахування) зарплати за травень 2018 року, здійснений у червні, має бути віднесений до заробітку травня-2018.

Пунктом 10 Порядку № 100 передбачено, що у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємствах, в установах, організаціях відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, зарплата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. Виходячи з відкоригованої таким чином зарплати в розрахунковому періоді визначається середньоденний (годинний) заробіток. У випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулося в періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, за цим заробітком здійснюється нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої зарплати з дня підвищення тарифних ставок (окладів).

Просто кажучи: якщо в розрахунковому періоді відбулося законодавче підвищення окладів, то зарплату до підвищення потрібно відкоригувати на коефіцієнт підвищення окладів. Потім виходячи з відкоригованого таким чином заробітку розраховують середню зарплату, за якою оплачують дні відпустки або розраховують допомогу в розмірі середньомісячної зарплати.

Чому ми зупинилися на цій особливості? Річ у тім, що, як ми згадували вище, з 18 травня 2018 року посадовим особам і службовцям ОМС згідно з постановою КМУ від 10.05.2018 р. № 363 було підвищено посадові оклади. Тому заробіток у розрахунковому періоді по 17 травня 2018 року включно потрібно відкоригувати на коефіцієнт підвищення. Зарплату починаючи з 18 травня 2018 року — не коригують. Нагадаємо: коефіцієнт коригування розраховують діленням нового посадового окладу на старий посадовий оклад.

Це загальні особливості. Але якщо середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за 2 місяці, то тут треба пам’ятати ще про такі нюанси.

Абзацом 1 п. 3 Порядку № 100 передбачено таке. Премії за квартал і більш тривалий проміжок часу при обчисленні середньої зарплати за останні 2 календарні місяці включаються в заробіток у частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Крім того, якщо в розрахунковому періоді робочі дні відпрацьовані не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час розрахунку середньої зарплати за останні 2 календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Що це означає? При розрахунку відпускних неважливо, яка премія нарахована (щомісячна, квартальна) і скільки робочих днів відпрацьовано в місяцях розрахункового періоду. Уся сума такої премії включається повністю. А ось якщо розрахунок середньої зарплати провадиться виходячи з виплат за 2 календарні місяці, залежно від виду премії і від того, скільки днів відпрацьовано, до розрахунку може потрапити не вся сума премії, а тільки її частина.

Винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років враховується за особливими правилами: її сума, нарахована в поточному році за попередній календарний рік, додається до заробітку в розмірі 1/12 за кожен місяць розрахункового періоду (абз. 2 п. 3 Порядку № 100). При цьому основною умовою для її включення в розрахунок є її нарахування в поточному році за попередній рік. Якщо така винагорода була нарахована в поточному році за поточний календарний рік, то вона взагалі не бере участі в розрахунку середньої зарплати.

При розрахунку відпускних нарахування винагороди за підсумками роботи за рік, зазвичай, припадає на один з місяців розрахункового періоду. Тому питань із включення її в розрахунок середньої зарплати не виникає. Інша річ із «середньою», розрахованою виходячи з двох місяців: не завжди в місяцях розрахункового періоду вона була нарахована (наприклад, винагорода за підсумками роботи за 2017 рік була нарахована в січні 2018 року, а матдопомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати надаємо в червні 2018 року).

Фахівці Мінсоцполітики вважають, що така винагорода враховуватиметься протягом усього календарного року шляхом додавання 1/12 цієї винагороди до заробітку кожного місяця розрахункового періоду (лист Мінсоцполітики від 20.04.2017 р. № 1225/0/101-17/282)

Давайте на умовному числовому прикладі розрахуємо середню зарплату для оплати відпустки та виплати матдопомоги до відпустки.

Приклад. Візьмемо за основу дані, наведені в запитанні читача. Припустимо, що оклад посадової особи ОМС (головний спеціаліст) до підвищення складав 3800 грн., а після підвищення з 18 травня 2018 року — 4800 грн. Зарплату виходячи з нового розміру окладу (з 18 травня 2018 року) нарахували вчасно. Сума зарплати, що включається в розрахунок, склала: за період з червня 2017 року по березень 2018 року — 59705 грн., за квітень 2018 року — 5970,50 грн., з 1 по 17 травня — 3411,71 грн., з 18 по 31 травня 2018 року — 3223,07 грн.

У квітні і травні 2018 року працівниця відпрацювала всі дні, передбачені графіком роботи.

Відпускні. Перед тим як розрахувати середньоденну зарплату, відкоригуємо заробіток у розрахунковому періоді до підвищення на коефіцієнт підвищення окладів. Коефіцієнт підвищення дорівнює 1,26316 (4800 грн. : 3800 грн.).

Заробіток у розрахунковому періоді, з урахуванням коефіцієнта підвищення окладу, дорівнює:

(59705 + 5970,50 + 3411,71) х 1,26316 + 3223,07 = 90491,27 (грн.).

Середньоденна зарплата складе:

90491,27 : 353 = 256,35 (грн.),

де 353 — кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку середньоденної зарплати, у разі виходу у відпустку в червні 2018 року.

Сума відпускних складе:

256,35 грн. х 30 к. дн. = 7690,50 грн.

Грошова допомога до відпустки. Визначимо розмір зарплати, яка бере участь у розрахунку середнього заробітку з урахуванням коефіцієнта підвищення:

(5970,50 + 3411,71) х 1,26316 + 3223,07 = 15074,30 (грн.).

Розрахуємо середньоденну зарплату:

15074,30 : (19 + 21) = 376,86 (грн.),

де 19 і 21 — кількість фактично відпрацьованих днів у квітні і травні 2018 року відповідно.

Далі визначимо середньомісячну кількість робочих днів за розрахунковий період:

(19 + 21) : 2 = 20 днів,

де 19 і 21 — кількість робочих днів за графіком роботи (за нормою робочого часу) у квітні і травні 2018 року відповідно.

Сума допомоги на оздоровлення до відпустки складає:

376,86 х 20 = 7537,20 (грн.).

Висновки:

  • Для визначення розрахункового періоду важливо з’ясувати, в якому місяці відбувається подія, з якою пов’язана виплата (для відпускних — дата початку виду відпустки; для грошової допомоги до відпустки — дата початку щорічної основної відпустки).
  • При розрахунку середньої зарплати не забудьте про коригування заробітку в розрахунковому періоді на коефіцієнт підвищення окладу.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити