Реалії та проблеми підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції

В обраному У обране
Друк
Гекалюк Роман, завідувач Сектору з питань запобігання та виявлення корупції — голова Комісії з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання антикорупційної програми у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України
Держслужбовець Лютий, 2019/№ 2
У попередній статті «Яким має бути антикорупціонер?!» окреслено певний орієнтир, своєрідний взірець та дещо ідеалізоване бачення прагнень зразкового антикорупціонера (що межує з утопією). На жаль, реальна ситуація у сфері запобігання та виявлення корупції далека від ідеалу, тому і з’явилась ця стаття.

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення.

ЗУ «ПЗК» — Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.

Типове положення — Типове положення про уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затверджене постановою КМУ від 04.09.2013 р. № 706.

Методичні рекомендації — Методичні рекомендації щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції, затверджені рішенням НАЗК від 13.07.2017 р. № 31.

Передусім наголошу, що підрозділи з питань запобігання та виявлення корупції та особи, відповідальні за виконання антикорупційної програми, насправді абсолютно не захищені від свавілля керівників. На таких фахівців покладено весь тягар відповідальності за будь-які порушення антикорупційного законодавства в державному органі чи на підприємстві (і саме їх завжди роблять винними).

Як ілюстрація ситуація: проґавив якийсь працівник вчасно подати декларацію. І хто винен? Звісно — антикорупціонер, бо не забезпечив належної роз’яснювальної роботи.

Зумовлений розвиток подій: антикорупціонер виконав свій обов’язок — повідомив до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі — НАЗК) про невчасне подання декларації, тобто «про виявлений факт вчинення порушення, пов’язаного з корупцією». І що? Все — стосунки з ґавою зіпсовано назавжди. Для колег антикорупціонер миттєво перетворився на «негідника, який своїх здає та виносить сміття з хати»; «поганого хлопця, що заважає працювати».

Реальність: існує ст. 1729 КУпАП «Невжиття заходів щодо протидії корупції».

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити