Антикорупційне законодавство: вимоги, заборони, обмеження

В обраному У обране
Друк
Мацокін Андрій, головний редактор журналу "Держслужбовець", Мороз Оксана, юрист-аналітик "Видавничого будинку "Фактор"
Держслужбовець Липень, 2019/№ 7
Шановні читачі, в цьому матеріалі ми звернемо вашу увагу на ключові моменти, що стосуються антикорупційного законодавства. Знати їх потрібно для того, аби було розуміння, як діяти у законодавчому полі при виникненні нетипових ситуацій. Отже, не будемо зволікати — розпочинаймо!

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

ККУ — Кримінальний кодекс України.

КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Закон № 1700 — Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.

КОРУПЦІЯ ТА ЇЇ ОЗНАКИ

У цьому розділі ми ще раз звернемо вашу увагу на поняття корупції та її ознаки, оскільки слід відрізняти корупційне правопорушення від правопорушення, пов’язаного із корупцією. Для цього розберемось із визначеннями корупції у міжнародному та національному законодавстві:

— у міжнародному законодавстві — у резолюції Економічної та соціальної Ради ООН «Практичні заходи боротьби з корупцією» від 24.05.1990 р. № 1990/23, поширеній на VIII Конгресі ООН із запобігання злочинності (Гавана, 1990 р.), корупцію визначено як порушення етичного (морального), дисциплінарного, адміністративного, кримінального характеру, що виявляється у протизаконному використанні свого службового становища суб’єктом корупційної діяльності;

— у національному законодавстві — у Законі України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII корупція — використання особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону № 1700, наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у ч. 1 ст. 3 Закону № 1700, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей.

Отже, визначення корупції ми прояснили. Тепер слід розглянути поняття, з якими ми будемо працювати у цій статті, та звертатись до них. Ідеться про корупційне правопорушення та правопорушення, пов’язане з корупцією:

1) корупційне правопорушення — діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону № 1700, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;

2) правопорушення, пов’язане з корупцією, — діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом № 1700 вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Далі будемо говорити про ті ситуації, при виникненні яких у вас буває найбільше питань та неточностей щодо виконання вимог антикорупційного законодавства.

Об’єднаємо наш матеріал у 2 блоки:

1. Вимоги, заборони, обмеження відповідно до Закону № 1700;

2. Відповідальність за порушення вимог Закону № 1700.

Зауважимо, що в цій статті розглянемо декілька вимог, обмежень та заборон, а в наступному матеріалі поговоримо про ті, яких не торкнемось тут, та про відповідальність за порушення Закону № 1700.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити