Установлення скороченого робочого часу регулює ст. 51 КЗпП*.
* Кодекс законів про працю України.
Скорочена тривалість робочого часу означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов’язки, скорочується, однак працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати (МЗП) встановлені ст. 31 Закону про оплату праці**. Вони є обов’язковими до виконання у тому числі й для працівників зі скороченим робочим часом. Так, розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП.
** Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Якщо ж нарахована зарплата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір МЗП, роботодавець проводить доплату до рівня МЗП, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою зарплати.
МЗП на 2020 рік установлена:
— у місячному розмірі — 4723 грн;
— у погодинному розмірі — 28,31 грн.
Якщо працівникові зі скороченою тривалістю робочого часу, який виконав місячну норму праці, встановлено оклад (місячну тарифну ставку), то його зарплата за місяць не може бути нижчою за МЗП у місячному розмірі (4723 грн).
Переходимо до працівників з погодинною оплатою.
МЗП у погодинному розмірі визначена для 40-годинного робочого тижня таким чином:
4723 грн : (2002 год : 12 міс.) = 28,31 грн,
де 4723 грн — МЗП у місячному розмірі;
2002 — норма тривалості робочого часу на 2020 рік при 40-годинному робочому тижні.
Звісно, застосування МЗП у погодинному розмірі (28,31 грн) при розрахунку зарплати працівникам зі скороченим робочим часом призведе до зниження суми заробітної плати порівняно із зарплатою працівників із повним робочим часом. А це суперечить положенням ст. 51 КЗпП.
Враховуючи наведене, у разі встановлення скороченої тривалості робочого часу для працівників з погодинною оплатою праці, роботодавець зобов’язаний з метою виконання вимог ст. 51 КЗпП та ст. 31 Закону про оплату праці розрахувати та затвердити у внутрішньому нормативному документі на відповідний рік МЗП у погодинному розмірі для працівників зі скороченою тривалістю робочого часу (МЗПгод. скор.). Для цього можна використовувати таку формулу:
МЗПгод. скор. = МЗПміс. : (Нскор. : 12),
де МЗПміс. — МЗП у місячному розмірі (у 2020 році — 4723 грн);
Нскор. — норма робочого часу, розрахована для працівника зі скороченим робочим часом;
12 — кількість календарних місяців у році.