Теми статей
Обрати теми

Компенсації за невикористані відпустки у разі «переобрання» посадової особи

Кравченко Тетяна, аналітик ТОВ «ФАКТОР-МЕДІА», адвокат
Держслужбовець Листопад, 2020/№ 11
Друк
Чи необхідно виплачувати компенсацію за невикористані щорічні відпустки, якщо сільським головою обрано ту ж саму особу? Такі запитання надійшли до редакції журналу — тож відповідаємо. (Полтавська обл.)

Щоб розібратись у тому, чи підлягає виплаті грошова компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки особі, яку повторно обрано головою ОМС, звернемось до чинного законодавства.

Так, ст. 83 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» передбачено, що грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки надається:

— у разі звільнення працівника — за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;

— у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство — грошову компенсацію за відпустку за його бажанням можуть перерахувати на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник;

— за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією (при цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні);

— у разі смерті працівника — компенсацію за невикористані дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, виплачують спадкоємцям.

Як бачимо, законодавцем наведені конкретні випадки, які передбачають виплату грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки.

Та чи буде вважатись закінчення строку повноважень голови ОМС та повторне обрання його на посаду підставою для припинення трудових відносин та звільнення з точки зору трудового законодавства?

Згідно із спільною позицією Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад», Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад «Щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування осіб, що займають виборні посади» (лист від 27.11.2015 р. № с02-122/389, № 1-237, № 386/015), трудові відносини особи, яка обіймала посаду голови ОМС і знову обрана на цю саму посаду під час місцевих виборів, не перериваються.

Якщо особа, яка обіймала виборну посаду в ОМС попереднього скликання, знову обрана на цю саму посаду під час місцевих виборів (або на першій сесії ради нового скликання), запис про звільнення в такій ситуації не вноситься. Отже, якщо особа обрана на посаду сільського, селищного, міського голови повторно, із моменту оголошення головою ТВК рішення про обрання цієї особи її попередні представницькі повноваження як голови припиняються, й одразу (із цього самого моменту) починаються нові представницькі повноваження як голови. Тобто зміниться лише строк повноважень голови, а його трудові відносини не перериватимуться.

У зв’язку із цим в ОМС абсолютно правильно склалась усталена практика, коли в разі обрання (переобрання на новий строк) на посаду сільського, селищного, міського голови однієї й тієї самої особи запис про припинення повноважень і звільнення з посади до її трудової книжки не вноситься, а лише робиться запис про обрання на новий строк повноважень. Датою запису буде дата пленарного засідання ради, на якому було оголошено про обрання такої особи сільським, селищним, міським головою. Підставою для внесення цього запису будуть дата й номер рішення відповідної територіальної виборчої комісії про обрання голови.

Тобто, у разі обрання під час місцевих виборів на посаду голови ОМС тієї самої особи її трудові відносини з ОМС продовжуються, її звільнення не відбувається, а отже зобов’язання щодо виплати грошової компенсації за невикористані відпустки не виникають. Така особа, за наявності невикористаних щорічних відпусток за минулі роки, за власним бажанням має право на заміну частини відпусток грошовою компенсацією.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі