Теми статей
Обрати теми

Знайомимось із формулою розподілу освітньої субвенції

Бутова О., начальник фінансового управління Чугуївської міської ради, Ковшова О., економіст-аналітик ВБ «Фактор»
З 01.01.16 р. набере чинності постанова КМУ від 26.06.15 р. № 435 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами»1. Зауважимо: прийнята формула вироблена на основі формули Міністерства фінансів України щодо доведення до місцевих бюджетів показників на видатки по галузі «загальна середня освіта». Якщо проаналізувати чинне законодавство, вказана формула повністю дублює затверджені підходи до розрахунку освітньої субвенції на 2015 рік, які затверджено Законом України від 28.12.14 р. № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Але, як завжди, є й нововведення. Що саме представляє із себе формула, будемо детально розглядати у статті.
img 1

1 Далі за текстом — постанова № 435.

Старий підхід до розрахунку по-новому, або що не враховано

Перше, що одразу впадає в очі у новій формулі, — не змінено показники коригуючих коефіцієнтів, нормативної кількості учнів та градації по наповнюваності класів.

Формула, як і раніше, включає коригування на сільську (міську) місцевість та на учнів з гірських населених пунктів, шахтарських та малих монофункціональних міст. Треба додати, що ці статуси повинні бути офіційно встановлені для того, щоб здійснювати необхідні розрахунки.

До речі, кількість учнів, на яких розраховується субвенція, враховується виходячи з даних на 05.09.14 р. Як наслідок, не врахована фактична мережа на 2015/2016 навчальний рік.

Для наочності наведемо приклад по м. Чугуєву.

Якщо робити розрахунки за новою формулою по м. Чугуєву, не враховується зростання кількості учнів в середньому на 112 дітей та, відповідно, обсяг субвенції до місцевого бюджету зменшується на 827,0 тис. грн. Але цих 112 учнів також треба навчати у майбутньому навчальному році.

Тобто, виходить, на цих дітей держава не виділятиме коштів через застарілість даних. Як наслідок, перед бюджетом міста постає ще одна фінансова проблема, яка повністю лягає на його плечі і має бути вирішена. А от яким шляхом — залишається загадкою.

Ще однією «прогалиною» у новій формулі є проблема міграції. Що це означає?

Це означає, що формула не враховує значну «міграцію» учнів з числа переміщених осіб, що характерно для областей, що межують із зоною АТО, до яких, зокрема, належить і Харківська область.

Так, по м. Чугуєву їх кількість коливається в межах 100 учнів на навчальний рік. Погодьтесь, це досить велика цифра. Тож доцільно було б включити до формули відповідний коригуючий коефіцієнт. Чому? Тому що діти, що вимушено покинули свої школи, опинились в інших містах та селах. А отже, потребують і більшої уваги педагогів, шкільних психологів та безкоштовного харчування.

Невключення до формули цих особливостей також призводить до потенційного недофінансування загальної середньої освіти по кожному місцевому бюджету.

Зауваження виникають і стосовно показника «приведеного учня». Пояснимо чому.

Мінфін, а зараз вже й Міносвіти, традиційно не враховують учнів, які прийшли навчатись в міську школу із сільської місцевості.

Тобто якщо в міську школу ходять учні із сільської місцевості і це підтверджено офіційними статистичними даними (наявне сільське населення), то доцільним буде звертатись з цим до вказаних міністерств з метою включення таких учнів у розрахунок субвенції в їх реальній кількості.

Щоб зрозуміти окреслене — без прикладу не обійтись.

Так, по м. Чугуєву включення до розрахунку за новою (старою) формулою розподілу освітньої субвенції всіх наявних учнів з сільської місцевості збільшило б показник «приведеного учня» на 180 одиниць, або на 1,6 млн грн. в загальному обсязі субвенції, якщо застосовувати фінансовий норматив бюджетної забезпеченості 2015 року.

Зауважимо: на 2016 рік затверджених нормативів станом на 25.08.15 р. поки що немає, а отже, й проблема залишається невирішеною.

Загальне враження від нової формули

Звичайно, вдосконалювати чинне законодавство — необхідна умова для повноцінного розвитку українського суспільства. Не можна сказати, що прийнята формула — вщент непотрібна та краще було б залишити все «по-старому». Але, на жаль, зміни, які в ній відбулись, не зробили її ідеальною, не змогли вирішити проблему недофінансування галузі «загальна середня освіта».

За підрахунками Чугуївського міського фінансового управління, за умов врахування всіх обґрунтованих вищенаведених пропозицій обсяг освітньої субвенції покрив би основні видатки на загальну середню освіту по місту на 2016 рік.

З року в рік незабезпеченість по галузі «загальна середня освіта» ще на стадії формування та затвердження місцевих бюджетів є істотною проблемою.

Так, по Харківській області більше половини місцевих бюджетів не забезпечують за доведеними показниками навіть захищених статей видатків в повному обсязі. Це призводить до того, що обласна влада вимушена надавати дотації та виносити ці питання на розгляд до Мінфіну. Але формульний підхід повинен виробити систему — справедливу й якісно прораховану, аби змінити ситуацію на краще.

Основний висновок: в прогнозі видатків на 2016 рік місцевим радам треба орієнтуватись на видатки 2015 року, можливе збільшення обсягу субвенцій за рахунок збільшення нормативу бюджетної забезпеченості. Але реальних проблем це не вирішить, адже інфляція поглине таке збільшення.

Питання недофінансування загальної середньої освіти (невиплата індексації заробітних плат своєчасно, нестача капітальних вкладень в школи) можуть залишитись і в наступному році. Тож треба бути до них готовими, шукати реальні шляхи їх подолання зараз, а не в майбутньому році.

Було б доцільно, якби місцева влада активніше проводила оптимізацію реально неефективної освітньої мережі, з одного боку, та професійно відстоювала свої інтереси, з іншого боку, шляхом звернень до відповідних міністерств, обласних органів державної влади.

На нашу думку, основне очікування — вироблення та законодавче затвердження національних стандартів загальної середньої освіти, їх кількісних, якісних та вартісних показників. Відтоді й формула запрацює справедливо та ефективно.

Пропонуємо вам ознайомитись із вимогами нової формули.

Як рахувати?

Розрахунковий показник обсягу видатків освітньої субвенції (за винятком резерву коштів для здійснення видатків, що не могли бути враховані під час застосування формули) визначають залежно від її загального обсягу, фінансового нормативу бюджетної забезпеченості одного учня загальноосвітнього навчального закладу, приведених контингентів учнів усіх типів загальноосвітніх навчальних закладів станом на 5 вересня року, що передує поточному.

Постанова № 435 установлює чітко визначений порядок розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Тож розповімо, як обчислювати наступні показники.

1. Показник обсягу освітньої субвенції для обласного бюджету (Vo), який визначають за такою формулою:

Vo = Ho х (Uf х Kf + Uw х Kw + Ugt х Kgt + Ut х Kt + Usi х Ksi + Ugz х Kgz + Uz + Uh х Kh + Ugh х Kgh + Ud х Kd + + Uc х Kc) + Vznz + Sgd, де

Ho

фінансовий норматив бюджетної забезпеченості одного учня

Uf

кількість учнів, крім учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, загальноосвітніх шкіл-інтернатів (ліцеїв) з посиленою військово-фізичною підготовкою

Kf

коефіцієнт приведення кількості учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів (ліцеїв) з посиленою військово-фізичною підготовкою у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kf дорівнює 6,5.

Uw

кількість учнів (включаючи студентів), крім учнів (студентів) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, училищ (у тому числі олімпійського резерву), шкіл-інтернатів (ліцеїв) фізичної культури і спорту

Kw

коефіцієнт приведення кількості учнів (включаючи студентів) училищ (у тому числі олімпійського резерву), шкіл-інтернатів (ліцеїв) фізичної культури і спорту у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kw дорівнює 8,4.

Ugt

кількість вихованців, крім вихованців з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, загальноосвітніх шкіл-інтернатів, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських

Kgt

коефіцієнт приведення кількості вихованців загальноосвітніх шкіл-інтернатів, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських, відповідно до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kgt дорівнює 5,7.

Ut

кількість вихованців загальноосвітніх шкіл-інтернатів, крім вихованців шкіл-інтернатів (ліцеїв) з посиленою військово-фізичною підготовкою, вихованців загальноосвітніх санаторних шкіл-інтернатів та вихованців з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Kt

коефіцієнт приведення кількості вихованців загальноосвітніх шкіл-інтернатів у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kt дорівнює 5.

Usi

кількість вихованців загальноосвітніх санаторних шкіл-інтернатів, крім вихованців з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Ksi

коефіцієнт приведення кількості вихованців загальноосвітніх санаторних шкіл-інтернатів у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Ksi дорівнює 5,4.

Ugz

кількість учнів, що приходять на навчання, у загальноосвітніх школах-інтернатах, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських

Kgz

коефіцієнт приведення кількості учнів, що приходять на навчання, у загальноосвітніх школах-інтернатах, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських, у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kgz дорівнює 1,1.

Uz

кількість учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів, що приходять на навчання

Uh

кількість вихованців, крім вихованців з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку

Kh

коефіцієнт приведення кількості вихованців спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kh дорівнює 6,6.

Ugh

кількість вихованців, крім вихованців з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських

Kgh

коефіцієнт приведення кількості вихованців спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, що розташовані у населених пунктах, яким надано статус гірських, у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kgh дорівнює 7,5.

Ud

кількість учнів спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, що приходять на навчання

Kd

коефіцієнт приведення кількості учнів, що приходять на навчання до спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл. На планований бюджетний період Kd дорівнює 2,5

Примітка. На планований бюджетний період Kd дорівнює 2,5.

Uc

кількість учнів та вихованців, що перебувають на повному державному утриманні, у різних типах загальноосвітніх навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Kc

коефіцієнт приведення кількості учнів та вихованців, що перебувають на повному державному утриманні, у різних типах загальноосвітніх навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідність до кількості учнів загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kc дорівнює 12,02.

Sgd

додаткові асигнування на планований бюджетний період на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебували під опікою (піклуванням) або на повному державному утриманні, під час їх працевлаштування після закінчення навчального закладу, що визначаються за окремим розрахунком

Vznz

обсяг видатків на надання загальної середньої освіти у державних спеціалізованих школах, а також у таких загальноосвітніх навчальних закладах, як спеціалізовані школи-інтернати, ліцеї-інтернати, гімназії-інтернати, колегіуми-інтернати у разі, якщо не менше 70 % кількості учнів, які здобувають освіту у відповідному загальноосвітньому навчальному закладі, є жителями населених пунктів, розташованих на території області (крім населеного пункту, де розташований такий заклад), який визначають за такою формулою:

Vznz = Ho х ((Um + Umr) х Kznzm + (Ugm + Ugmr) х Kznzgm + Us х Ks + Ugs х Kgs)

Примітка. На планований бюджетний період Kznzm дорівнює 0,841; Kznzgm — 0,968.

2. Показник обсягу освітньої субвенції для зведеного бюджету міста обласного значення, району (Vomr) визначають за такою формулою:

Vomr = Ho х (Ugm х Kgm + Ugmr х Kgmr + Ugs х Kgs + Um х Km + Umr х Kmr + Us х Ks + Ubm(r) х Kbm(r) + + Ujm(r) х Kj + Uf х Kf + Uw x Kw + Ugt x Kgt + Ut x Kt + Ugz x Kgz + Uz + Uc x Kc + Uh x Kh) +Sgd, де

Ugm

кількість учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у міській місцевості міст обласного значення, яким надано статус гірських, крім учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

Kgm

коефіцієнт приведення кількості учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у міській місцевості міст обласного значення, яким надано статус гірських, крім учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів, у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kgm дорівнює 0,968.

Ugmr

кількість учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у міській місцевості районів, якій надано статус гірської, крім учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

Kgmr

коефіцієнт приведення кількості учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у міській місцевості районів, якій надано статус гірської, крім учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів, у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kgmr дорівнює 1,064.

Ugs

кількість учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у сільській місцевості міст обласного значення і районів, якій надано статус гірської, та учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, крім учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

Kgs

коефіцієнт приведення кількості учнів денних загальноосвітніх шкіл, що розташовані у сільській місцевості міст обласного значення і районів, якій надано статус гірської, та учнів денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, крім учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів, у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл, який має п’ять значень — залежно від середньої наповнюваності класів і класів-комплектів у таких школах станом на 5 вересня року, що передує поточному

3. Розмір Kgs на планований бюджетний період становить:

Середня наповнюваність класів і класів-комплектів у денних загальноосвітніх школах, що розташовані у сільській місцевості міст обласного значення і районів, якій надано статус гірської, та денних малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладах у шахтарських, інших малих монофункціональних містах, крім класів загальноосвітніх навчальних закладів з інклюзивним навчанням та спеціальних класів загальноосвітніх навчальних закладів, учнів

Kgs

Понад 22,2

1,162

Від 17,8 до 22,2

1,355

Від 14,8 до 17,8

1,5

Від 11,7 до 14,8

1,645

До 11,7

1,936

Під час виконання розрахунків треба обов’язково звертати увагу на такий момент: віднесення міст обласного значення і районів до груп за середньою наповнюваністю класів і класів-комплектів проводять лише один раз на три роки на підставі результатів аналізу мережі та контингентів загальноосвітніх шкіл.

Треба враховувати, що:

Ubm(r)

кількість учнів вечірніх загальноосвітніх шкіл адміністративно-територіальної одиниці

Kbm(r)

коефіцієнт приведення кількості учнів вечірніх загальноосвітніх шкіл адміністративно-територіальної одиниці у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kbm дорівнює 0,43; Kbr — 0,29.

Ujm(r)

кількість учнів спеціальних шкіл для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

Kj

коефіцієнт приведення кількості учнів спеціальних шкіл для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів, у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Kj дорівнює 2,5.

Увага! До:

малокомплектних загальноосвітніх навчальних закладів

належать

навчальні заклади, наповнюваність яких не перевищує 11,7 учня на клас

малих монофункціональних міст

міста з чисельністю населення до 50 тис. осіб, спеціалізацію праці економічно активного населення яких визначають підприємства здебільшого однієї-двох профілюючих галузей економіки, що формують дохідну частину бюджету міста, забезпечують функціонування соціальної інфраструктури та інших об’єктів життєзабезпечення населення

шахтарських міст

малі міста з чисельністю населення не більш як 50 тис. осіб, які побудовано з метою забезпечення діяльності гірничих підприємств і переважна частина жителів яких зайнята або була зайнята на таких підприємствах

4. Показник обсягу освітньої субвенції для зведеного бюджету м. Києва (Vokyiv) визначають за такою формулою:

Vokyiv = Ho х (Ukyiv х Km + Us х Ks + Ubkyiv х Kbm + Ujkyiv х Kj + Uf х Kf + Uw х Kw + Ut х Kt + Usi х Ksi + Uz + + Uh х Kh + Ud х Kd + Uc х Kc) + Vznz + Sgd, де

Ukyiv

кількість учнів денних загальноосвітніх шкіл м. Києва, крім учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

Km

коефіцієнт приведення кількості учнів денних загальноосвітніх шкіл м. Києва у відповідність до кількості учнів усіх загальноосвітніх шкіл

Примітка. На планований бюджетний період Km дорівнює 0,841.

Ubkyiv

кількість учнів вечірніх загальноосвітніх шкіл м. Києва

Ujkyiv

кількість учнів спеціальних шкіл м. Києва для дітей, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку, учнів, які потребують корекції розумового та/або фізичного розвитку і навчаються у класах з інклюзивним навчанням та у спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі