Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Перший пішов!»: на Харківщині уклали перший для регіону договір про співробітництво територіальних громад

Михальська В., менеджер із зв'язків з громадськістю ВБ «Фактор»
Місцеве самоврядування Квітень, 2017/№ 4
Друк
Понад два роки тому Закон України «Про співробітництво територіальних громад» запропонував українським громадам нові можливості для співпраці та розвитку у формі визначеної у цьому Законі моделі співробітництва. Деякі громади країни активно включилися в цей процес та станом на сьогодні вже мають реалізовані проекти співробітництва. Однак для Харківської області інклюзія у процеси співробітництва територіальних громад почалася тільки сьогодні.

Станом на 1 березня Харківська область не мала жодного укладеного договору про співробітництво. Низка причин могла пояснити цей факт. Це і відсутність місцевої ініціативи, і невміння та подекуди небажання враховувати інтереси інших сторін, а також більш технічна проблема — непоінформованість громад щодо формальних аспектів та процедур інституту співробітництва.

Розуміючи важливість інституту співробітництва для реформи децентралізації та об’єднання громад в Україні, на певному етапі у процес втрутилося керівництво Харківської обласної ради. За дорученням голови Харківської обласної ради Сергія Івановича Чернова розпочалася широка просвітницька кампанія, спрямована на подолання упереджень щодо інституту співробітництва. Фахівці обласної ради спільно з Асоціацією місцевого самоврядування Харківської області почали проведення роз’яснень щодо процедури укладення договорів про співробітництво з виїздом безпосередньо в райони, які виявили бажання долучитися до цих процесів. Були розроблені Методичні рекомендації щодо практичного застосування положень Закону України «Про співробітництво територіальних громад» в частині організації та юридичного оформлення договору про співробітництво.

img 1

Робочий візит у Полтавський район, березень 2017 р.

Згодом, виявивши зацікавленість громад у цьому процесі, обласна влада вирішила наочно продемонструвати успішний приклад співробітництва. З цією метою був організований ознайомчий візит до Полтавської районної ради. Делегатам було влаштовано дуже теплий прийом. Голова Полтавської районної ради Кононенко Михайло Михайлович запросив на спільні робочі зустрічі сільських голів, депутатів районної ради та керівників комунальних підприємств, які презентували свої проекти, що були реалізовані в рамках співробітництва громад. Також делегати відвідали Ковалівську сільську раду Полтавського району Полтавської області, де реалізується спільний проект «Запровадження єдиної схеми збору та поводження з ТПВ на території трьох сільських громад Полтавського району» із залученням коштів міжнародної технічної допомоги та ДФРР. Учасники поїздки не тільки мали змогу дізнатися про технічні аспекти оформлення та реєстрації договорів про співробітництво та подання проектів для фінансування. Більше того, ініціативна група наочно мала змогу побачити, як співробітництво громад впливає на якість життя сільського населення.

З початку 2017 року Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області отримала 13 проектних пропозицій щодо кейсів співробітництва для Харківської області. Першими «дійшли до фінішу» на підготовчому етапі співробітництва громади Великобурлуччини. Результатом їх роботи стала організація співробітництва у формі реалізації спільного проекту «Тільки разом зробимо село привабливим». Усі процеси, що передували укладенню договору про співробітництво, усебічно підтримувалися Великобурлуцькою районною радою на чолі з головою районної ради Жиліною Олександрою Федорівною. Проект є яскравим прикладом того, як районна рада створює усі умови для розвитку сільських та селищних громад.

Ініціатором проекту співробітництва виступила Великобурлуцька селищна рада. До процесу долучилися також Підсереднянська, Гнилицька Перша, Катеринівська, Григорівська та Хатнянська сільські ради. В цілому проект охоплює 28 населених пунктів, в яких проживає близько 11 тисяч мешканців.

Зазначені вище громади не мали фінансової можливості поодинці утримувати населені пункти в належному санітарному стані, своєчасно вивозити тверді побутові відходи, обкошувати узбіччя доріг, здійснювати належне утримання доріг в зимовий період через відсутність необхідної спеціальної техніки. Лише у найбільших селах застосовувалася хоч якась система збору твердих побутових відходів, здебільшого це прибирання стихійних звалищ навесні під час проведення місячника «Зелена весна» та періодичний збір ТПВ безпосередньо від двору, що не було зручним для мешканців громад та не вирішувало проблему. Так само існувала проблема поводження із рідкими побутовими відходами — населені пункти, які обладнані централізованим водопостачанням, не мали системи каналізації і очисних споруд, також була відсутня спеціальна техніка для їх вивезення.Територіальні громади намагалися вирішити проблему утримання населених пунктів в належному санітарному стані шляхом використання ручної праці жителів села, залучення безробітних до оплачуваних громадських робіт. Але внаслідок низької продуктивності ручної праці весь необхідний комплекс робіт своєчасно в повному обсязі не виконувався. Для утримання доріг в належному стані в зимовий період місцеві ради укладали угоди з сільськогосподарськими підприємствами та приватними підприємцями, які по об’єктивним та суб’єктивним причинам не завжди оперативно проводили очистку доріг від снігу.

img 2

Урочисте підписання Договору про співробітництво, 22 березня 2017 р.

В рамках співробітництва пропонується акумулювати у Великобурлуцькій селищній раді ресурси громад — учасників співробітництва для придбання спеціальної техніки та обладнання (колісного трактора, відвала для трактора, піскорозкидувача, подрібнювача гілок, тракторного причепа, косарки ротаційної з обладнанням для косіння трави та обрізання гілок, щіткового пристрою для очищення дорожнього покриття), а також облаштування контейнерних майданчиків.

Проектом планується акумулювати 720 тис. грн. з бюджетів селищної та сільських рад, залучити кошти районного бюджету та кошти інших учасників проекту на загальну суму 1 млн грн. Наразі також завершується розроблення реєстраційної картки програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку. Учасники співробітництва мають сподівання, що з Державного фонду регіонального розвитку на фінансування проекту буде виділено ще 4 млн грн. Таким чином загальний бюджет проекту складе 5 млн грн.

Ініціатори співробітництва переконані, що такий проект зможе повністю вирішити проблеми санітарного стану територій. Вони переконані, що внаслідок його реалізації буде досягнуто чисельних показників, які населення громад зможе відчути. З’явиться можливість організованого збору побутових відходів у сільських населених пунктах. Підвищиться ефективність боротьби з бур’янами, в тому числі з амброзією, як наслідок покращиться самопочуття населення, яке страждає на алергію. Вулиці, парки та сквери набудуть більш естетичного вигляду. Дороги комунальної власності і взимку і влітку будуть утримуватись в належному безпечному стані.

В подальшому територіальними громадами, які реалізують зазначений проект, на базі придбаного майна планується створення та утримання спільного комунального підприємства, яке буде виконувати роботи з благоустрою. Також громади, залучені до співробітництва у цьому проекті, налаштовані реалізувати ще один спільний проект по придбанню необхідної техніки для поводження з твердими побутовими відходами (сміттєвоз, автомобіль для відкачування рідких побутових відходів, навантажувач та контейнери для збору твердих побутових відходів). Більше того, співробітництво у цьому випадку здійснюється на базі територіальних громад сіл та селищ, що мають за перспективним планом об’єднатися у Великобурлуцьку об’єднану територіальну громаду. В межах моделі співробітництва учасники проекту зможуть випробувати себе на потенціальну можливість стати об’єднаною територіальною громадою.

22 березня 2017 року відбулося урочисте підписання договору про співробітництво. Договір підписали Великобурлуцький селищний голова Віктор Терещенко, Підсереднянський сільський голова Микола Шевченко, Першогнилицький сільський голова Микола Віцота, Катеринівський сільський голова Сергій Бахмет, Григорівський сільський голова Андрій Чернявський, Хатнянський сільський голова Володимир Бреславський.

img 3

Урочисте підписання Договору про співробітництво, 22 березня 2017 р.

На урочисте підписання завітав голова Харківської обласної ради Сергій Іванович Чернов. Він влучно зазначив, що тепер ці громади можуть стати наочним прикладом співробітництва, адже позитивні результати цих процесів вже зовсім скоро будуть відчутні.

Навколо проекту сформувалася команда проактивних та цілеспрямованих людей. В районі вже розпочата робота з організації підписання другого договору про співробітництва територіальних громад сіл, селищ Приколотнянської селищної ради та Вільхуватської, Міловської, Рубленської, Малобурлуцької, Федорівської, Чорненської сільських рад у формі реалізації спільного проекту «Спільні зусилля — чисте довкілля».

Більше того, тепер до команди цього проекту звертаються за порадами інші громади, які мають потребу поглибити свої знання щодо інституту співробітництва громад. Вже сьогодні громади Великобурлуччини радо діляться своїм досвідом із громадами Близнюківського та Ізюмського районів Харківської області. Таким чином, тепер можна не тільки стверджувати, що співробітництво громад виходить на новий рівень у Харківській області. На новий рівень виходить комунікація органів місцевого самоврядування між собою.

Редакція газети «Місцеве самоврядування» щиро вітає громади Харківщини з новим етапом розвитку регіону! Ми сподіваємося, що проект «Тільки разом зробимо село привабливим» стане успішним прикладом та надихне до укладання нових договорів про співробітництво не тільки громади Харківської області, а й громади всієї України.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць