Реагуємо на непроцесуальні заяви по суті справи

В обраному У обране
Друк
Сербіна Анастасія, головний редактор спецвипуску "Юридичні практики", адвокат
Місцеве самоврядування Червень, 2018/№ 6/1
Нещодавно в одній адміністративній справі на стадії апеляційного перегляду судового рішення від третьої особи отримали відзив на апеляційну скаргу, зміст якої надав привід для написання цього матеріалу. Суть у тому, що третя особа у відзиві фактично погодилась зі змістом та вимогами апеляційної скарги апелянта та ще й навела додаткові нормативні обґрунтування того, чому суд апеляційної інстанції має скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 304 КАС України відзив на апеляційну скаргу має містити у тому числі обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги.

У поданому в нашому випадку документі було вказано, що апеляційну скаргу іншого учасника справи третя особа підтримує в повному обсязі. Більше того, в документі вказані обґрунтування непогодження із рішенням суду першої інстанції, які не були наведені апелянтом у справі.

Фактично поданий документ є апеляційної скаргою, яка була подана третьою особою поза встановленими законодавством строками та без дотримання вимог, встановлених чинним законодавством.

Нагадаю, що ч. 1 ст. 295 КАС України встановлений тридцятиденний строк для подання апеляційної скарги на рішення суду та п’ятнадцятиденний — на ухвалу суду з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1) на рішення суду — якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

2) на ухвалу суду — якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 цього Кодексу.

У нашому випадку третя особа назвала поданий документ як відзив, строки на апеляційне оскарження давно були пропущені, а клопотання про поновлення строку подано не було.

Згідно зі ст. 302 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, у будь-який час до початку апеляційного розгляду також мають право приєднатися до апеляційної скарги, підтримавши її вимоги.

До заяви про приєднання до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору та докази надсилання (направлення) копії заяви іншим учасникам справи.

Поданий третьою особою документ не відповідав вимогам подання заяви про приєднання до апеляційної скарги.

Чинним законодавством сторонам справи надано можливість подавати різні заяви по суті справи, в яких вони мають право наводити свої міркування. До кожного з типу заяв встановлені конкретні вимоги як до змісту, та і до порядку та строків подання. Поданий відзив не підходив до жодного документа, передбаченого нормами КАС України.

Вважаю, що в такій конкретній ситуації, коли учасник справи, оминаючи вимоги КАС України, намагається поза строками та процедурами вплинути на рішення суду апеляційної інстанції, зацікавлена сторона обов’язково має реагувати письмово шляхом подання заяви по суті справи.

У такій заяві слід навести вимоги процесуального законодавства та просити суд не брати його до уваги під час апеляційного розгляду. Також доречно вказану заяву завчасно надіслати/доставити суду, щоб суд мав можливість із нею ознайомитись та описати ваші доводи у своєму рішенні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити