Актуальне запитання. Чи є посадовою особою начальник відділу з благоустрою?

Мацокін Андрій, головний редактор всеукраїнського видання «Держслужбовець» і спецвипуску «Юридичні практики»
Друк
Рішенням сільської ради було створено відділ благоустрію. Він є структурним підрозділом сільради, має статус окремої юридичної особи, підзвітний і підконтрольний сільській раді. Вважаємо, що при призначенні на посаду начальника відділу благоустрію особи, яка визнана переможцем (за результатами конкурсу), вказаній особі повинні присвоюватися ранг та категорія посади. Чи є вказана особа посадовою особою місцевого самоврядування? Чи поширюється на неї дія Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування»?

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI (далі — БК) до бюджетних установ належать органи державної влади, ОМС, а також організації, створені ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного чи місцевого бюджету. Слід також зауважити, що однією з форм розширення чи вдосконалення функцій бюджетної установи є відкриття відокремлених підрозділів. Загальний правовий статус відокремлених підрозділів юридичних осіб визначається низкою нормативно-правових актів, зокрема: БК, Цивільним кодексом України від 16.01.2003 № 435-IV, Господарським кодексом України від 16.01.2003 № 436-IV та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Зауважимо, що лише за умови наявності даних про відокремлений підрозділ бюджетної установи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) він матиме право здійснювати функції, дії (або їх частину), що здійснює установа. Зазвичай перелік таких функцій (дій) визначається в положенні про відокремлений підрозділ.

Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі — Закон № 280) передбачено, що оскільки рада є представницьким органом місцевого самоврядування, то для здійснення виконавчих функцій і повноважень, що належать до відання виконавчих органів, відповідно до ст. 54 цього Закону, у межах затверджених структури і штатів вона може створювати відділи, управління та інші органи. Стаття 11 Закону № 280 визначає, що виконавчими органами, зокрема сільських рад, є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до ст. 3 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі — Закон № 2493), з урахуванням затвердженої структури ОМС і штату (апарату і виконавчих органів), посадами в ОМС є:

— виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

— виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

— посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал ОМС.

Відповідно до ст. 11 Закону № 280 керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, головою, а у випадках, передбачених законом, — за погодженням з відповідними органами виконавчої влади. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 1 Закону № 2493 служба в ОМС — це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в ОМС, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в ОМС, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Певний перелік посад, які отримують кошти за рахунок бюджету, міститься у додатках 48–55 постанови КМУ від 09.03.2006 № 268.

Таким чином, якщо «відокремлений підрозділ» ОМС є його виконавчим органом (призначеним для здійснення відповідних функцій), посада керівника підрозділу (призначеного головою ОМС) фінансується з бюджету і має інші ознаки віднесеності до дії зазначених вище актів законодавства, то на неї поширюється й дія Закону № 2493.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі