Норма Закону України від 07.06.01 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначає, що на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради особа призначається шляхом затвердження відповідною радою. Як бачимо, обмежень щодо депутатського статусу вона не містить. Тож звідки у цього запитання, як то кажуть, «ростуть ноги»? А ось звідки. У ч. 7 ст. 51 Закону України від 21.05.97 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі — Закон № 280) зазначено:
«на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови».
А ще ось звідки. Стосовно обмежень сумісності діяльності заступника селищного голови з діяльністю депутата районної ради Міністерство юстиції України і Національне агентство з питань державної служби України надали роз’яснення від 13.04.12, у якому зазначили, що:
«...частиною третьою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі — Закон) передбачено, що виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради — голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
Відповідно до частини сьомої статті 51 Закону на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють в ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови. Відповідні вимоги визначені частиною четвертою статті 12 Закону, а саме сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток. Таким чином, заступник селищного голови, як особа, яка входить до складу виконавчого комітету ради, не може бути депутатом будь-якої ради.»
Логіка Міністерства юстиції і Нацдержслужби зрозуміла. Водночас, якщо уважно прочитати норми статей, на які вони посилаються, то можна побачити й інше. На нашу думку, у цих нормах йдеться саме про суміщення діяльності, а не про статус депутата. Давайте їх переглянемо ще раз, але розіб’ємо на певні смислові частини за розділовими знаками:
– ч. 1 ст. 51 Закону № 280: «На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови»;
– ч. 4 ст. 12 Закону № 280: «Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю».
Висновок. Отже, на нашу думку, йдеться не про депутатський статус, а про другу частину зазначеної норми. А саме про те, що особам, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі не можна суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
Є ще одна норма, яка, на нашу думку, підтверджує цей висновок. Закон України від 11.07.02 № 93-IV «Про статус депутатів місцевої ради» у ст. 1 визначає, що депутатом місцевої ради є депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради. Тож у ч. 1 ст. 6 «Поєднання депутатської діяльності з виконанням виробничих або службових обов’язків» цього Закону зазначено, що «депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю».