Питання земельні: від сінокосіння до фермерського господарства та...

В обраному У обране
Друк
Даугуль Валерій, експерт у галузі земельних правовідносин, радник президента Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області
Місцеве самоврядування Липень, 2019/№ 7
Підставою для написання цього матеріалу стало таке запитання до нашої редакції: «Надайте, будь ласка, обґрунтовану відповідь. До сесії сільської ради надійшла заява (погодження) орендаря, який має в оренді земельну ділянку з цільовим призначенням для сінокосіння та випасання худоби та надає погодження (нотаріально завірене) окремій кількості громадянам щодо оформлення за ними права власності (надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства). Земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, форма власності: державна. Запитання: які мають бути дії сільської ради? Договір оренди дійсний ще три роки».

Із змісту запитання дописувача та з метою повного розуміння алгоритму вирішення поставленого питання можна, зокрема, сформулювати такі підпитання:

1) як змінити цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в межах однієї категорії з «для сінокосіння та випасання худоби» на «для ведення фермерського господарства» та який саме орган, визначений законом, уповноважений приймати такі рішення;

2) які є особливості в процедурі приватизації земель державної чи комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства;

3) як правильно припинити право оренди за договором оренди для сінокосіння та випасання худоби з метою приватизації іншими громадянами земель сільгосппризначення для ведення фермерського господарства та на якій стадії процедури приватизації.

Зміна цільового призначення

Отже, відповідно до частин 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України1 віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

1 Далі за текстом — ЗК.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Відповідно до вказаної статті ЗК сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, а центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Тобто в нашому випадку власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в оренді фізичної особи, є держава, а розпорядником вказаної земельної ділянки є Головне управління Держгеокадастру у відповідній області.

Отже, за наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в оренді, слід звертатися не до місцевої ради, а до Головного управління Держгеокадастру в області. Звісно, якщо вказана земельна ділянка за межами населеного пункту знаходиться в комунальній власності, наприклад, була передана із державної власності до комунальної власності об’єднаної територіальної громади відповідно до ст. 117 ЗК, то відповідні рішення щодо такої ділянки приймає відповідна рада ОТГ.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити