Боротьба з булінгом: судова практика

В обраному У обране
Друк
Кравченко Тетяна, аналітик "Видавничого будинку "Фактор", адвокат
Місцеве самоврядування Липень, 2019/№ 7
Порівняно нещодавно набув чинності Закон України від 18.12.2018 № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким запроваджено адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення1. ОМС, які мають широкі повноваження щодо організації та управління закладами освіти, мають бути зацікавленими судовою практикою у справах щодо протидії булінгу. Саме про неї і йтиметься у нашому матеріалі.

1 Далі за текстом — КпАП.

Умови відповідальності

За наявності відповідних умов та з дотриманням встановлених процедур громадяни можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за вчинення булінгу (цькування), тобто психологічного, фізичного, економічного, сексуального насильства, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Обов’язковому доказуванню в справах зазначеної категорії підлягають, зокрема, наявність події адміністративного правопорушення та складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Доказами винуватості особи у вчиненні булінгу можуть бути: протокол про адміністративне правопорушення, показання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, свідків, аудіо,- відеозаписи, письмові докази, висновки спеціалістів/експертів. Обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, а саме на працівників органів внутрішніх справ (ст. 251, ч. 1 ст. 255 КпАП).

Як показує судова практика, якщо протоколи про адміністративні правопорушення та зібрані матеріали не відповідають вимогам закону, в одних випадках суди повертають їх для належного оформлення і усунення недоліків, в інших — розглядають по суті і закривають провадження у справах.

Судова практика

Наведемо типові приклади справ, повернутих органам поліції для належного оформлення.

Так, відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно матері малолітнього учня школи, останній вчинив булінг відносно іншого учня, а саме систематично чинив умисні дії психологічного характеру, які виражались у висловлюванні нецензурною лайкою, плюванням, штовханням.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити