Сортування побутових відходів: що можуть зробити ОМС (частина 1)

В обраному У обране
Друк
Мороз Оксана, юрист-аналітик "Видавничого будинку "Фактор"
Місцеве самоврядування Липень, 2019/№ 7
Дуже нагально сьогодні почати говорити про сміття. Коли людям говориш про сміття та можливість його сортування, тоді вони починають замислюватися. Насправді дуже важко пояснити, що сортування сміття важливе не лише для екології регіону, країни та всієї нашої планети, а й для економіки. Сортування сміття — правильний стратегічний крок. Найголовніше для нашої держави в цілому та для ОТГ зокрема — щоб запрацювала сама система сортування сміття. Якщо будуть механізми для реалізації сортування сміття, тоді люди швидко навчаться це робити. І воно стане звичайною буденною справою, так само, як чистити зуби вранці чи робити інші побутові речі, навіть не замислюючись. Тому в цій статті (в першій частині нашого матеріалу) ми будемо говорити про сортування сміття, які напрацювання існують в державі та про плани на майбутнє . В другій же частині зупинимось на інших питаннях — на практиці, яка склалась станом на сьогодні в ОМС, та розберемось, які ж конкретні дії ви, як суб’єкт владних повноважень, можете здійснити для покращення стану із сортуванням сміття на вашій території.

Коротко про головне

Відразу зазначимо, що в цій статті ми будемо говорити про побутові відходи.

Побутові відходи — відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов’язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

(ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР «Про відходи»1)

1 Далі за текстом — Закон № 187.

Із січня 2018 року в Україні заборонено захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів. Тобто офіційно система мала б запрацювати в усіх регіонах, проте поки що ця норма існує лише на папері.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 187 сортування відходів — механічний розподіл відходів за їх фізико-хімічними властивостями, технічними складовими, енергетичною цінністю, товарними показниками тощо з метою підготовки відходів до їх утилізації чи видалення.

Разом із тим згідно із п. «і» ст. 32 Закону № 187 з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Якщо проаналізувати ситуацію, що склалась в країні, то справа не лише у неготовності більшості українців сортувати сміття, а більше у тому, що в Україні поки що обмаль потрібної інфраструктури: заводів, які займаються вторинною переробкою відходів, встановлених біля будинків відповідних сміттєвих контейнерів, тощо.

Тому сміття сортують здебільшого свідомі українці, яким не байдуже і які готові витрачати час та ресурси, аби відходи перероблялися вторинно. Сьогодні в Україні існує понад 500 пунктів збору вторинної сировини, куди кожен охочий може здати відсортоване сміття.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити