Теми статей
Обрати теми

Вакцинація від COVID-19: обов’язковість чи ...

Мацокін Андрій, головний редактор всеукраїнського видання «Держслужбовець» і спецвипуску «Юридичні практики»
Тему обов’язкового вакцинування від COVID-19, яку «роздули» на підставі відповідного проєкту наказу від МОЗ, не обговорював лише лінивий. Ми не будемо винятком і розглянемо її крізь призму вимог щодо обов’язкових медичних оглядів для деяких категорій працівників.

Якщо рік тому єдиним способом боротьби з коронавірусом були карантин і масковий режим, то з появою вакцини з’явився ще один метод — вакцинація. Небагато країн поки що зважуються на такий крок, адже деякі можуть побачити в цьому порушення прав людини. Але чого не зробиш для загального блага і щоби запобігти новій хвилі захворювання. Уряд Латвії, наприклад, ухвалив рішення запровадити обов’язкову вакцинацію для працівників галузей охорони здоров’я, освіти і соціального догляду. У Великій Британії з жовтня мають в обов’язковому порядку прищеплювати співробітників будинків для стареньких. У Греції мають вакцинуватися медики і співробітники будинків для літніх людей. В Італії ухвалили закон, згідно з яким медики повинні бути обов’язково вакциновані, інакше їх відсторонятимуть від роботи без збереження зарплати.

Як бачимо, деякі європейські країни теж були змушені піти на введення обов’язкової антикоронавірусної вакцинації.

Що ми маємо станом на момент підготовки цього випуску.

1. Урядову ініціативу, згідно з якою МОЗ повинен затвердити перелік професій виробництв та організацій, працівники яких обов’язково повинні пройти вакцинацію від COVID-1.

2. Текст проєкту наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням».

3. Міністр юстиції Денис Малюська заявив, що наказ МОЗ, яким затверджується перелік професій, що підлягають обов’язковій вакцинації, буде зареєстрований найближчим часом. При цьому Мін’юст вивчатиме текст наказу на відповідність законодавству.

Щодо самого наказу, точніше, поки його проєкту, то, власне, він передбачає, що обов’язковою вакцинація має бути для:

— працівників центральних органів влади та їх територіальних підрозділів;

— працівників місцевих державних адміністрацій;

— працівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої, загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти.

Проєкт посилається на ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III «Профілактичні щеплення» (профілактичні щеплення — введення в організм людини медичних імунобіологічних препаратів для створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб).

Водночас норми цієї статті передбачають, що обов’язковими є профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу і вони включаються до календаря щеплень.

Але наступна норма цієї статті передбачає, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до:

— зараження цих працівників та (або)

— поширення ними інфекційних хвороб,

підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт.

Перелік же професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, якраз і встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями.

Порядок застосування норм такий:

— перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інфекційних хвороб, установлюється наказом МОЗ;

— рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями на відповідних територіях та об’єктах приймають головний державний санітарний лікар України, інші головні державні санітарні лікарі.

Щоправда, у тій же ст. 12 Закону є й норма, яка зазначає, що

профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань.

Медичні огляди

Відповідно до вимог чинного законодавства про охорону здоров’я громадяни України зобов’язані піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей та у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення тощо.

Як бачимо, держава ставить за обов’язок, у визначених законодавством випадках, проходити всіма громадянами України медичні огляди та робити щеплення.

Разом з тим держава більш вимоглива до деяких категорій населення щодо проходження медичних оглядів.

Так, відповідно до законів України «Основи законодавства України «Про охорону здоров’я» від 19.11.92 № 2801-XII, «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.94 № 4004-XII, «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III, зокрема, встановлено, що з метою охорони здоров’я населення організуються профілактичні медичні огляди:

— неповнолітніх;

— вагітних жінок;

— працівників підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі;

— працівників водопровідних споруд, лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів4

— працівників об’єктів комунально-побутового обслуговування, інших підприємств, установ, організацій.

Тобто тих, професійна чи інша діяльність кого пов’язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, а також працівників, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, військовослужбовців.

Обов’язкові щорічні медичні огляди проходять також особи віком до 21 року.

Обов’язковим профілактичним медичним оглядам і подальшому медичному нагляду підлягають особи, які перебували в контакті з хворими на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби чи бактеріоносіями збудників цих хвороб.

Статтею 169 Кодексу законів про працю України передбачається, що власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Тобто держава виділяє не лише категорії осіб, які зобов’язані проходити медичні огляди, але й періодичність їх проведення:

— попередні — при прийнятті на роботу;

— періодичні — протягом трудової діяльності;

— щорічні обов’язкові — для осіб до 21 року.

Крім того, окремо виділяють позачергові медичні огляди зазначених вище осіб, які можуть проводитися на вимогу головного державного санітарного лікаря, а також на прохання працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці.

Законодавством визначено, що керівники підприємств, установ і організацій несуть відповідальність за своєчасність проходження своїми працівниками обов’язкових медичних оглядів та за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов’язкового медичного огляду.

Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

На виконання статті 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, та Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок.

Відповідно до цього Переліку виділяють 28 виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам. Це, зокрема:

— підприємства громадського харчування;

— навчальні заклади, крім вищих навчальних закладів III — IV рівнів акредитації;

— вищі навчальні заклади III — IV рівнів акредитації;

— притулки для неповнолітніх;

— оздоровчі заклади для дітей з цілорічним та сезонним перебуванням;

— лікувально-профілактичні заклади для дорослих (санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати);

— пологові будинки (відділення), дитячі лікарні (відділення), відділення патології новонароджених, недоношених;

— пральні, приймальні пункти білизни, хімчистки;

— перукарні, готелі;

— гуртожитки;

— спортивно-оздоровчі комплекси;

— заклади культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо);

— підприємства та об’єкти водопостачання і каналізації;

— транспортно-дорожній комплекс.

Як бачимо, поданий перелік є досить широким!

Крім того, наказом Міністерства охорони здоров’я від 21.05.2007 № 246 затверджено Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Як бачимо з наведеного, медичні огляди є обов’язковими лише для певних категорій. Але, виходячи з того, що громадяни України зобов’язані піклуватись про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей і не шкодити здоров’ю інших громадян, вважаємо, що кожен має усвідомлювати необхідність проходити періодичні медичні огляди з метою піклування про своє здоров’я та здоров’я оточуючих громадян, а також з метою профілактики та попередження небезпечних захворювань.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі