Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Актуальне запитання. Чи можна звільнити з роботи сумісника, якого призвали в армію, після закінчення строку трудового договору, який було укладено при прийнятті на роботу, якщо він ще буде служити в армії?

Місцеве самоврядування Квітень, 2022/№ 4/1
Друк
Чи можна звільнити з роботи сумісника, якого призвали в армію, після закінчення строку трудового договору, який було укладено при прийнятті на роботу (на навчальний рік з 01.09 по 31.05), якщо він станом на 31.05 буде служити в армії?

Норми ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) передбачають, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Тож зі змісту ч. 3 ст. 119 КЗпП випливає, що гарантії щодо збереження місця роботи, посади, середнього заробітку поширюються на всіх без винятку працівників незалежно від того, працюють вони за строковим чи безстроковим трудовим договором. Право на зазначені гарантії виникає у зв’язку з настанням конкретного юридичного факту, передбаченого зазначеними нормами. Жодних спеціальних застережень про те, що зазначені гарантії надаються тільки за основним місцем роботи працівника, немає. Тобто немає жодних винятків для працівників, працевлаштованих на роботу за сумісництвом. Отже, сумісників, які вступили на військову службу за контрактом (чи то зовнішній, чи то внутрішній сумісник), не можна звільнити на підставі п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України (Перша судова палата Касаційного цивільного суду) в постанові від 28.03.2018 у справі № 761/8873/16-ц та в постанові від 09.07.2020 у справі № 805/1200/17-а (ср. ).

Зверніть увагу, що гарантії, визначені в ч. 3 ст. 119 КЗпП, зберігаються і за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні в медичних закладах, а також потрапили в полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Водночас нагадаємо, що гарантії, визначені в частині третій цієї статті, щодо збереження місця роботи, посади не поширюються на осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі