Теми статей
Обрати теми

Декларування та реєстрація місця проживання: що тепер?

Брусенцова Яна, директор Департаменту видань для публічно-правової сфери, головний редактор видань «Місцеве самоврядування» та «Радник старости», юрист
Всі вже, впевнена, знають, що 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України від 05.11.2021 № 1871-ІХ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»1.Як на мене, він зрозуміліший, аніж його попередник. Хоча, знову ж таки, висновки можна буде робити трохи згодом, коли його положення пройдуть практичну апробацію. У цьому невеличкому матеріалі хочу навести поки що лише деякі найголовніші тези з цього законодавчого акта, згодом буду розвивати спектр матеріалів на цю тему.

1 Закон № 1871.

Законом запроваджуються дві процедури про повідомлення держави про місце проживання особи:

— декларування місця проживання особи – повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади;

— реєстрація місця проживання (перебування) особи – внесення інформації про реєстрацію місця проживання (перебування) за заявою, поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1871 декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюються, зокрема, з метою:

— створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;

— ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою.

За приписами вказаного законодавчого акта реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила.

Крім того, передбачається, що декларування місця проживання можливе, зокрема, лише у житлі приватної форми власності, за умови внесення відомостей про це житло до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або у гуртожитку, що не належить особі на праві власності, спільної власності (спільної часткової або спільної сумісної власності).

Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов’язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

Передбачається, що згода власника житла на декларування або реєстрацію місця проживання (перебування) – у випадку, якщо особа, яка його реєструє/декларує, не є власником цього житла, надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для декларування місця проживання особа подає в електронній формі декларацію про місце проживання,

Для реєстрації місця проживання (перебування) особи під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) подається заява про реєстрацію місця проживання (перебування) за формою, затвердженою КМУ.

Далі буде...

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі