Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Актуальне запитання. Чи можна видати наказ про неможливість фіксування часу роботи працівників за комп’ютером і припинити надання відповідної відпустки?

Місцеве самоврядування Липень, 2022/№ 7/3
Друк
Моє запитання стосовно надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці (робота за комп’ютером). Із початком бойових дій в Україні працівники переведені на дистанційну роботу, що не дає змоги відслідкувати час роботи кожного працівника за комп’ютером. Але згідно з колективним договором працівникам потрібно надавати цю відпустку (тривалістю до 4 календарних днів). Чи можна видати наказ про неможливість фіксування часу роботи працівників за комп’ютером і припинити надання цього виду відпустки? Або як вести облік? Раніше вели табель обліку робочого часу за комп’ютером.

Відповідь було надано Департаментом з питань праці Державної служби України з питань праці в листі від 13.07.2022 № 2419/4/4.1-ЗВ-22а.

Отже…

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 76 Кодексу законів про працю України щорічні додаткові відпустки надаються працівникам, зокрема, за особливий характер праці.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, — тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 затверджено Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (далі — Список).

Згідно з пунктом 58 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку працівникам, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах і яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, надаються щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів.

Основною умовою для визначення права працівників на відповідну відпустку є безпосередня зайнятість працівників на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах не менш як половину тривалості робочого дня.

Частиною другою статті 8 Закону визначено, що конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Відповідно до пунктів 6 і 7 Порядку застосування Списку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 № 16, зареєстрованим Міністерством юстиції України 30.01.1998 за № 58/2498, додаткова відпустка надається пропорційно фактично відпрацьованому часу.

У розрахунок часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, установленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад.

Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.

Оскільки законодавством не визначено, у який спосіб здійснюється облік на роботах з особливим характером праці, підприємство самостійно приймає рішення щодо ведення такого обліку.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі