Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання. Щодо дострокового виходу на пенсію

У нашому старостаті проживає жінка, яка має статус ВПО, якій зараз 58 років і 7 місяців. До нас евакуювалися з Харкова. За місяць до цього її звільнили за скороченням штату. Чи має вона право в умовах воєнного стану достроково вийти на пенсію за віком?

30 квітня 2022 року були запроваджені зміни до пенсійного законодавства, які передбачають, зокрема, додаткові умови для дострокового призначення пенсії за віком.

Так, відповідно до Закону України від 15.02.2022 № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» достроково може бути призначено пенсію особам, які одночасно відповідають таким вимогам:

— їх звільнено з роботи з ініціативи роботодавця у зв’язку із:

— змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, або виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров’я;

— трудовий договір із такими працівниками розірвано НЕ більше ніж за 1,5 року до досягнення ними пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Для дотримання відповідної норми:

— на момент звільнення у 2022 році особам має бути НЕ менше 58,5 року;

— така особа має страховий стаж не менше:

— 30 років — для жінок;

— 35 років — для чоловіків;

— після звільнення особа зареєструвалася у центрі зайнятості, при цьому підходяща для неї робота відсутня (за винятком осіб, звільнених у зв’язку з виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров’я: вони можуть не звертатися до центру зайнятості).

Враховуючи, що особа була звільнена у зв’язку із скороченням чисельності штату і на момент звільнення їй було більше 58,5 року, вона матиме право на дострокове призначення пенсії за віком, якщо у неї є не менше 30 років страхового стажу та після взяття на облік у центрі зайнятості буде відсутня підходяща робота для неї.

Звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану підходящою для осіб, зареєстрованих безробітними протягом 30 перших днів після реєстрації, вважається робота, яка відповідає:

— освіті, професії (спеціальності), кваліфікації, а також набутому за період трудової діяльності досвіду роботи;

— рівню заробітної плати залежно від тривалості безробіття (не нижче ніж заробітна плата на останньому місці роботи).

Після спливу 30 днів від дня реєстрації безробітним, а також для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу, підходящою під час воєнного стану є робота з оплатою не нижче розміру мінімальної заробітної плати для роботи на умовах повного робочого часу (дня) та/або яка не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі