Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Звичайноцінові обмеження податкового зобов'язання та податкового кредиту

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Червень, 2007/№ 48
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Звичайноцінові обмеження податкового зобов’язання та податкового кредиту

 

Як відобразити в обліку податкові зобов’язання з ПДВ, якщо товар продано за цінами нижчими від звичайних більше ніж на 20 %? Опишіть порядок відображення такої операції в Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних.

Як відобразиться в обліку та Реєстрі податковий кредит за товарно-матеріальними цінностями, придбаними за договірними цінами, що перевищують звичайні ціни більше ніж на 20 %?

(м. Сімферополь)

 

Після того як з 01.01.2007 р. набули чинності зміни до

Закону про ПДВ, п.п. 4.1 цього документа викладено в новій редакції: база оподаткування визначається за договірними цінами, але якщо звичайні ціни перевищують договірну ціну більше ніж на 20 %, то для визначення бази оподаткування необхідно керуватися звичайними цінами.

Щоправда, податківці стверджують, що база обкладення ПДВ визначатиметься виходячи зі

звичайних цін навіть якщо двадцятипроцентну межу не порушено («Вісник податкової служби України», 2007, № 1 — 2). Проте ми не можемо з цим погодитися: якщо, незважаючи на розмір перевищення звичайної ціни над договірною, застосовуються звичайні ціни, то навіщо взагалі було вводити двадцятипроцентне обмеження?

Отже, продавець має стежити за тим, щоб

звичайна ціна не перевищувала договірну ціну більше ніж на 20 %. Якщо ця умова дотримується, то не виникає жодних запитань щодо порядку заповнення податкової накладної та відображення її в Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних (далі — Реєстр), а також щодо обліку податкових зобов’язань, що виникають унаслідок такого продажу товару.

Якщо двадцятипроцентне обмеження не дотримується, тобто звичайна ціна більше ніж на 20 % перевищує договірну вартість, то продавець має виписати дві

податкові накладні: перша подат-кова накладна виписується на договірну ціну, друга — на різницю між звичайною та договірною ціною. У графі 3 другої податкової накладної зазначається «перевищення звичайної ціни над фактичною щодо товарів, послуг, зазначених у накладній № ...» (п. 12.2 Порядку № 165). Після порядкового номера такої накладної необхідно через дріб поставити позначку ЗЦ. Друга податкова накладна, так само як і перша, виписується у двох примірниках, але обидва вони залишаються у продавця (п. 19 Порядку № 165).

Виписані при продажу товару податкові накладні буде занесено в розділ II

Реєстру у звичайному порядку, описаному в п. 11 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. № 244.

Приклад

. Підприємство реалізувало товар покупцю — фізичній особі за ціною 240 грн. (у тому числі ПДВ — 40 грн.), звичайна ціна на цей товар за аналогічних умов поставки складає 360 грн. (у тому числі ПДВ — 60 грн.).

 

Відображення в обліку реалізації товару за ціною нижчою за звичайну

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

дебет

кредит

ВД

ВВ

Відображено реалізацію товару покупцю

361

702

240

300*

* Відповідно до пп. 7.4.1, 7.4.3 Закону про податок на прибуток дохід, отриманий платником податків від продажу товару особам, які

не є платниками податку на прибуток, визначається виходячи з договірних цін, але не нижчих від звичайних цін на такі товари.

Відображено податкове зобов’язання з ПДВ

702

641

40

Податкові зобов’язання з ПДВ донараховано та списано на витрати

949

641

20

 

Звичайноцінові зміни з 01.01.2007 р. зачепили і

податковий кредит. Так, згідно з п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ податковий кредит визначається виходячи з договірної вартості товару, але не вище рівня звичайних цін у разі, коли договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 % від їх звичайної ціни.

Отже, якщо придбавається товар за цінами вищими за звичайні більше ніж на 20 %, то до податкового кредиту підприємство зможе включити тільки

частину сплаченого ПДВ, розрахованого на рівні звичайних цін.

Як же слід відображати таку операцію в розділі І

Реєстру, адже Порядком ведення реєстру таку операцію не регламентовано?

На нашу думку, найзручнішим буде вказати в розділі І графи

6 Реєстру вартість товару за договором разом з ПДВ, у графі 7 — вартість товару за звичайною ціною без ПДВ, у графі 8 — суму ПДВ, що відноситься до вартості товару за звичайною ціною. Сума перевищення договірної ціни над звичайною відобразиться в рядку 11 Реєстру, а сума ПДВ, що відноситься до неї, — у рядку 12.

У декларації з ПДВ за рядком

10.1 відобразиться сума ПДВ, що відповідає звичайній ціні, у рядку 14 — сума ПДВ, що відноситься до суми перевищення договірної ціни над звичайною.

Приклад

. Підприємство 31.05.2007 р. придбало товар за ціною 600 грн., у тому числі ПДВ — 100 грн., звичайна ціна на цей товар дорівнює 300 грн., у тому числі ПДВ — 50 грн. Зафіксуємо цю операцію в Реєстрі та відобразимо в обліку.

 

№ з/п

Податкова накладна, ВМД, чек тощо

Загаль-на сума, включаючи ПДВ

Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження), імпорт товарів (послуг, включаючи одержання від нерезидента):

дата отримання

номер

постачальник

з метою їх використання у межах господарської діяльності для здійснення операцій, які:

які не призначаються для їх використання у господарській діяльності

для поставки послуг, місце поставки яких визначається відповідно до пункту 6.5 статті 6 Закону

назва

Індивідуальний податковий номер

підлягають оподаткуванню за ставкою
20 %, 0 %

звільнені від оподаткування, не є об’єктами оподаткування

вартість без ПДВ

сума ПДВ

вартість без ПДВ

сума ПДВ

вартість без ПДВ

сума ПДВ

вартість без ПДВ

сума ПДВ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1

31.05.2007

189

ТОВ «Іскра»

124782547836

600

250

50

250

50

 

 

 

Відображення в обліку придбання товару за ціною вищою за звичайну

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

дебет

кредит

ВД

ВВ

Оприбутковано товар від постачальника

281

631

500

500

Збільшено первісну вартість товару на суму ПДВ, не включеного до податкового кредиту

281*

631

50

* Різниця між сплаченою сумою ПДВ та сумою, включеною до податкового кредиту,

збільшує первісну вартість придбаного товару, але вона не бере участі в цілях податкового обліку в перерахунку за п. 5.9 Закону про податок на прибуток.

Відображено суму податкового кредиту

641

631

50

 

Марина Ковенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно