Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок на прибуток. Переміщення ТМЦ між підрозділами однієї юридичної особи не спричиняє будь-яких податкових наслідків

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2007/№ 94
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Переміщення ТМЦ між підрозділами однієї юридичної особи не спричиняє будь-яких податкових наслідків

 

Головне підприємство, що сплачує консолідований податок на прибуток, придбало товар і передало його своїй філії для реалізації. Таку передачу оформлено за допомогою накладної-вимоги на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів. Чи враховується вартість переданих товарів при розрахунку валових витрат філії з метою визначення її суми податку на прибуток?

(м. Дніпропетровськ)

 

Ні, не враховується

.

Відповідно до

п.п. 2.1.3 Закону про податок на прибуток платник податків, у якого є філії, відділення, має право прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток.

При цьому сума податку на прибуток

філій за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунковим шляхом. Для цього загальна сума податку на прибуток, нарахована головним підприємством, розподіляється між філіями пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій і амортизаційних відрахувань, нарахованих за основними фондами головного підприємства, розташованими за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань головного підприємства.

Визначену в такий спосіб суму податку на прибуток філії головне підприємство сплачує до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії. До бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням головне підприємство сплачує податок на прибуток, зменшений на суму податку на прибуток, сплаченого за місцезнаходженням філій. При цьому відповідальність за своєчасне і повне внесення сум податку на прибуток до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій несе головне підприємство.

При сплаті консолідованого податку на прибуток

податковий облік ведеться головним підприємством. У цьому випадку головне підприємство здійснює узагальнений податковий облік валових витрат та амортизаційних відрахувань філій відповідно до порядку їх нарахування, установленого Законом про податок на прибуток (див. п. 8 наказу № 68).

У процесі господарської діяльності між головним підприємством та його філією можуть здійснюватися різні операції, у тому числі операції з передачі філії товарів для реалізації.

Ситуація з такою передачею очевидна: філія і головне підприємство —

це одна юридична особа, тому при переміщенні товарно-матеріальних цінностей між підрозділами однієї юридичної особи переходу права власності на такі ТМЦ не відбувається — ця операція не є продажем. Це означає, що ні валовий дохід у головного підприємства, ні валові витрати у філії при здійсненні такої операції не виникають.

Інакше кажучи, філія підприємства є таким самим його структурним підрозділом, як, наприклад, цех або майстерня, тому

передача матеріальних цінностей філії не спричиняє будь-яких податкових наслідків у сторін. Підтвердженням тому є норми абзаців другого і третього п.п. 4.1.6 Закону про податок на прибуток, а також лист ДПАУ від 16.07.2002 р. № 4475/6/15-1416 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2002, № 68).

Приклад.

Головне підприємство передає філії на реалізацію товари вартістю 10000 грн. Філія реалізує їх за вартістю 18000 грн. з ПДВ і розраховується з головним підприємством.

У податковому та бухгалтерському обліку ці операції відображаються такими записами:

 

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума,
грн.

Бухгалтерський облік

Податковий облік

дебет

кредит

валовий дохід

валові витрати

У головного підприємства

1

Отримано товари від постачальника

10000

28

631

10000

2

Відображено суму податкового кредиту з ПДВ у складі вартості оприбуткованих товарів

2000

641/ПДВ

631

3

Оплачено придбані товари

12000

631

311

4

Передано товари філії

10000

683

28

5

Продано філією передані
їй товари

15000

6

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ у складі вартості проданих товарів*

3000

683/ПДВ

641/ПДВ

* У цій ситуації виходимо з того, що філії делеговано право вести податковий облік з ПДВ, але при цьому вона не є самостійним платником такого податку.

7

Отримано виручку від філії за продані товари

18000

311

683

У філії

1

Отримано товари від головного підприємства

10000

28

683

2

Продано товари, отримані від головного підприємства

18000

361

702

3

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ у складі вартості проданих товарів*

3000

702

683/ПДВ

* У цій ситуації виходимо з того, що філії делеговано право вести податковий облік з ПДВ, але при цьому вона не є самостійним платником такого податку.

4

Списано собівартість проданих товарів

10000

902

28

5

Віднесено на фінансовий результат:

— дохід від продажу товарів

15000

702

791

— собівартість проданих товарів

10000

791

902

6

Отримано грошові кошти від покупця в оплату товарів

18000

311

361

7

Перераховано головному підприємству грошові кошти за продані товари

18000

683

311

 

Наталя Білова, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно