Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Відображення в обліку операції з надання коштів на госппотреби з використанням корпоративної платіжної картки

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 84
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Відображення в обліку операції з надання коштів на госппотреби з використанням корпоративної платіжної картки

 

Працівнику видано корпоративну платіжну картку (КПК) для закупівлі товару в межах України (для господарських потреб підприємства). Як відобразити в обліку цю операцію?

(м. Слав’яногірськ)

 

Порядок використання корпоративних платіжних карток (КПК) визначено

Положенням № 137. Згідно з цим документом кошти, списані з картрахунка юридичної особи за операцією, що здійснюється з використанням КПК, вважаються виданими під звіт держателю платіжної картки (п. 3.12 Положення № 137).

Отже, передача КПК (до списання коштів) не розглядається як видача під звіт коштів, що знаходяться на картрахунку, працівнику підприємства. Працівник має відзвітувати як про надані на господарські потреби суми тільки щодо списаних з картрахунка коштів.

Нагадаємо, що кошти, списані з картрахунка юридичної особи, може бути використано

виключно за цільовим призначенням. Контроль за цільовим використанням коштів з корпоративних картрахунків здійснює юридична особа (власник рахунка).

Виходячи з норм

п. 3.10 Положення № 137 за допомогою КПК на території України працівник (держатель КПК) може оплачувати витрати, пов’язані з господарською діяльністю підприємства, як у безготівковій формі, так і шляхом отримання на руки з подальшою оплатою готівкою в гривні*.

* З урахуванням обмежень, установлених Положенням № 637.

Звернемо увагу на один нюанс, пов’язаний з отриманням готівки за допомогою КПК. У договорі між банком-емітентом та підприємством-клієнтом про надання та використання КПК може бути передбачено справляння певної плати за знімання готівкових коштів з КПК, так званої комісії банку. Вона автоматично списується разом з основною сумою з картрахунка підприємства при зніманні готівкових коштів в банкоматі або пункті видачі готівки. Вважаємо, що звіт щодо сум комісії банку держатель КПК надавати не повинен. Фактично ці кошти працівник не одержував. Зазначені грошові кошти підприємство списує до витрат як плату за послуги банку за обслуговування картрахунка.

Відносно документального оформлення витрачених на господарські потреби коштів потрібно враховувати, що працівник (держатель КПК) обов’язково має скласти Звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт (далі — авансовий звіт), форму якого затверджено

наказом № 440. Нагадаємо про строки подання авансового звіту. Згідно з п.п. 9.10.2 Закону № 889 авансовий звіт подається до закінчення третього банківського дня, наступного за днем, в якому працівник завершує відрядження або виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала грошові кошти під звіт.

До авансового звіту додаються оригінали документів, що підтверджують проведені за допомогою КПК розрахунки. Крім накладних, розрахункових чеків тощо, працівник має надати первинні документи, що відображають використання коштів з картрахунка, а саме: чеки банкомату, сліпи, квитанції платіжних терміналів тощо.

Порядок повернення підприємству грошових коштів передбачено в

третьому абзаці п. 3.12 Положення № 137, згідно з яким довірена особа підприємства (працівник) повертає невикористані кошти і відшкодовує власнику корпоративного картрахунка кошти, використані понад установлені норми відповідно до законодавства України. Отже, щодо повернення готівки, списаної з картрахунка з використанням КПК, діють загальні правила повернення підзвітною особою невикористаних або використаних понад встановлені норми грошових коштів.

Виходячи з

п. 2.12 Положення № 637 невитрачений залишок готівки, отриманої з картрахунка підприємства з використанням КПК, повертається разом з авансовим звітом. Надміру витрачені кошти повертаються підзвітною особою до каси або зараховуються на банківський рахунок підприємства, яке їх видало до або під час подання авансового звіту (п.п. 9.10.2 Закону № 889).

Водночас зазначені вище строки не відповідають строкам, на які

Положення № 637 дозволяє підприємству видавати готівкові кошти під звіт. Нагадаємо, що п. 2.11 Положення № 637 установлено строк видачі готівки на господарські потреби — не більше двох робочих днів, включаючи день отримання готівки під звіт (виняток — дозволяється видавати готівку під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, на 10 робочих днів з дня видачі готівки під звіт). Отже, щоб уникнути претензій до підприємства з боку перевіряючих, радимо працівнику (держателю КПК), у якого утворився залишок готівкових підзвітних коштів, не зволікати з їх поверненням підприємству. Повернення підзвітних готівкових коштів має бути оформлене не пізніше дня, наступного за днем списання їх з корпоративного рахунка підприємства. Саме цю дату визначено в п. 3.12 Положення № 137 як дату видачі коштів під звіт.

Покажемо на прикладі операції з використанням КПК для закупівлі товарів для господарських потреб підприємства.

Приклад.

Керівнику кафе доручено придбати декілька упаковок кави. Для цього 09.10.2007 р. працівнику видано КПК, на яку 08.10.2007 р. перераховано 1000 грн. Того ж дня працівник подав звіт і такі первинні документи: товарну накладну від фірми — продавця кави, фіскальний касовий чек на суму 702 грн. (у тому числі ПДВ — 117 грн.), чек банкомату про отримання готівки на суму 800 грн., а також податкову накладну на цю покупку.

 

№ з/п

Дата

Зміст операції

Сума,
грн.

Бухгалтерський облік

Валові витрати

дебет рахунка

кредит рахунка

1

2

3

4

5

6

7

1

08.10.2007

Перераховано грошові кошти на картрахунок

1000,00

313

311

2

09.10.2007

Видано КПК працівнику

В аналітичному обліку робиться запис про видачу картки працівнику, а також про суму коштів, доступну для використання за цією карткою

Після затвердження звіту 09.10.2007 р. зроблено такі записи:

3

09.10.2007

— оприбутковано каву до комори кафе
(702,00 - 117,00)

585,00

281

372

585,00

— відображено податковий кредит з ПДВ від вартості придбаної кави

117,00

641/ПДВ

372

4

09.10.2007

Повернено до каси залишок невикористаних грошових коштів (800,00 — 702,00)

98,00

301

372

5

10.10.2007

Здано до банку суму, повернену працівником

98,00

311

301

На підставі виписки, отриманої 01.11.2007 р., відображено операції за картрахунком за жовтень:

6

09.10.2007

Списано з картрахунка суму, отриману працівником через банкомат

800,00

372

313

7

09.10.2007

Списано комісію банку (1 %)

8,00

92

313

8,00

 

Ольга Маханько

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно