Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Думка фахівців офіційних органів. Як виписати податкову накладну, що видається покупцю —філії платника ПДВ, якій делеговано права виписування податкових накладних

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2008/№ 74
В обраному У обране
Друк
Стаття

Як виписати податкову накладну, що видається покупцю — філії платника ПДВ, якій делеговано права самостійних розрахунків та виписування податкових накладних

 

Підприємство делегувало своїй філії, яка знаходиться в іншому місті, самостійно здійснювати придбання/поставку товарів (послуг) та проводити розрахунки з постачальниками/споживачами, а також право виписки податкових накладних та ведення реєстрів отриманих і виданих податкових накладних.

Філія сплатила за товар постачальнику та звернулась з проханням виписати податкову накладну, в якій поряд з назвою і адресою головного підприємства, що зазначені у свідоцтві платника ПДВ, указати назву і адресу філії. Але постачальник відмовляється заповнювати таким чином реквізити податкової накладної, посилаючись на те, що це буде порушенням порядку заповнення податкової накладної, оскільки такий порядок передбачений тільки для тих податкових накладних, які виписує філія як постачальник, а не навпаки.

Як заповнити реквізити податкової накладної для такої філії як покупця?

 

Відповідно до підпункту 7.2.4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями, далі — Закон) право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.

При цьому згідно з п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 165 (у редакції наказу ДПА України від 30.06.2005 р. № 244, далі — Порядок № 165) у разі, якщо не зареєстровані як платники ПДВ філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють поставку товарів (послуг) і

проводять розрахунки з постачальниками (споживачами), зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі філії, може делегувати філії або структурному підрозділу право виписування податкових накладних. Аналогічне право ведення окремого реєстру отриманих та виданих податкових накладних може бути делеговано платником відповідній філії або структурному підрозділу платника згідно з п. 2 Порядку ведення реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 30.06.2005 р. № 244.

Про особливості заповнення реквізитів податкової накладної у разі її оформлення філією, якій делеговано на це право, надається роз’яснення ,зокрема в листі ДПА України від 26.10.2004 р. № 9561/6/15-2415-26, а саме:

— порядковий номер податкової накладної, що складається філією чи структурним підрозділом, установлюється з урахуванням коду (номера, шифру), який присвоюється головною організацією для кожної філії або структурного підрозділу і визначається числовим значенням через дріб: у чисельнику номера податкової накладної проставляється порядковий номер, а в знаменнику — код (номер, шифр) такої філії або структурного підрозділу;

— у розділі «Особа (платник податку) — продавець» разом із назвою головного підприємства, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, необхідно зазначити назву філії або структурного підрозділу, які відповідно до наданого їм права здійснюють виписування податкової накладної;

— у розділі «Місцезнаходження продавця», зважаючи на вимоги п. 7.4 ст. 7 Закону, вказується місцезнаходження юридичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, поряд з яким може вказуватися і адреса філії або структурного підрозділу, якому делеговане право виписування податкових накладних.

Незважаючи на те що в усіх вищевказаних документах зазначається про

порядок оформлення податкових накладних саме філією (як постачальником), якій платником податку делеговане право виписки податкових накладних, ураховуючи єдиний підхід щодо оформлення реквізитів документів, такого ж порядку в свою чергу необхідно дотримуватись і тим платникам податку, які постачаючи таким філіям товари (послуги), виписують податкові накладні таким філіям (які самостійно здійснюють придбання/поставку товарів (послуг) та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами).

До того ж, наприклад, може виникнути ситуація, коли необхідно буде провести коригування кількісних чи вартісних показників до такої податкової накладної. У пункту 4.5 статті 4 Закону зазначається, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань постачальник товарів (послуг) виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної (пункт 20 Порядку № 165). Формою додатка 2 передбачено (під таблицею розрахунку), що покупець повинен узгодити це коригування: розписатися і проставити дату, що він отримав Розрахунок коригування і

зобов’язується включити суми коригування до реєстру отриманих податкових накладних та сум податкового кредиту. Тобто всі вказані дії повинна зробити саме філія, якій делеговане відповідне право, а не підприємство — платник податку.

Таким чином, не буде порушенням, якщо при заповненні реквізиту «Особа (платник податку) — покупець» у податкових накладних, виписуваних

покупцям — філіям, яким відповідним головним підприємством — платником податку надано право самостійно здійснювати придбання/поставку товарів (послуг) та проводити розрахунки з постачальниками/споживачами, та при цьому делеговане право виписки податкових накладних, поряд із назвою головного підприємства, зареєстрованого як платник ПДВ, буде зазначено назву відповідної філії, а при заповненні реквізиту «Місцезнаходження покупця» поряд із адресою місцезнаходження юридичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, буде зазначено також адресу відповідної філії.

Валерія ШАБЕЛЬСЬКА, головний податковий інспектор ДПІ у Деснянському районі м. Києва

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно