Пошта редакції. Чи подається звітність з екозбору за відсутності джерел забруднення?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Грудень, 2009/№ 102
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Чи подається звітність з екозбору за відсутності джерел забруднення?

 

Підприємство протягом декількох попередніх років орендувало транспортні засоби, несло витрати з придбання ПММ для них та як наслідок звітувало зі збору за забруднення. Чи слід наступного року подавати звітність з цього збору, якщо договір оренди закінчується наприкінці поточного року, а інших джерела забруднення навколишнього середовища на підприємстві немає?

(м. Харків)

 

Відповідно до

п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою КМУ від 01.03.99 р. № 303 (далі — Порядок № 303), базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Розрахунок збору подається наростаючим підсумком з початку року, що спричиняє необхідність подавати його до кінця звітного року (якщо в попередніх звітних кварталах року збір нараховувався) навіть за умови, що у звітному кварталі цього ж року об’єкт для нарахування екозбору відсутній.

Свого часу податківці висловлювали думку (див.

лист ДПАУ від 07.12.2007 р. № 15310/5/15-0516 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 6), що у разі, коли платник збору подавав звіт за попередній рік, а з початку поточного року об’єкт для обчислення збору відсутній, то за такі звітні періоди поточного року звіт не подається (до настання кварталу, в якому об’єкт для обчислення збору знову з’явиться). Більше того, якщо об’єкт для обчислення збору був відсутній протягом усього звітного року, то за жоден з податкових періодів такого звітного року (квартал, півріччя, дев’ять місяців та рік) розрахунок не слід подавати взагалі.

Через деякий час думка податкових органів щодо питання, яке розглядається, змінилася на протилежну, про що свідчить консультація одного з провідних фахівців ДПАУ у «Віснику податкової служби України», 2008, № 40, с. 38. Там, зокрема, зазначалося: якщо платник збору за забруднення навколишнього природного середовища у I кварталі поточного звітного календарного року не здійснював експлуатацію пересувних джерел забруднення, а розпочав їх експлуатацію з II кварталу, то такий платник повинен подавати розрахунки збору з початку року, оскільки він перебуває на обліку в податкових органах як платник збору за забруднення навколишнього природного середовища і заяву про зняття його з обліку не подав.

З 31 липня 2009 року* питання щодо

необхідності подання звітності зі збору за забруднення тими платниками зазначеного збору, які з початку звітного року не планують здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів протягом звітного року, урегульовано безпосередньо Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Мінекобезпеки України та ДПА України від 19.07.99 р. № 162/379 (далі — Інструкція № 162/379). Так, абз. 9 п. 7.1 цієї Інструкції передбачено, що такий платник збору повинен повідомити про це відповідний орган державної податкової служби за місцем знаходження джерел забруднення, а у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення — орган державної податкової служби, у якому перебуває на податковому обліку**, та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення збору за забруднення навколишнього природного середовища. В іншому випадку платник збору зобов’язаний подавати податкові розрахунки за загальними правилами, встановленими Інструкцією № 162/379.

* Саме з цієї дати набули чинності зміни до Інструкції № 162/379, унесені наказом Мінприроди України та ДПА України від 22.06.2009 р. № 327/322 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 62, с. 4).

** Зауважимо, що згідно з рекомендаціями, наданими ДПАУ у листі від 24.09.2009 р. № 20856/7/15-0817 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 84), екозбір, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення, зареєстрованими за філіями та іншими відокремленими підрозділами, сплачується головним підприємством за місцезнаходженням таких філій та підрозділів. Отже, у разі відсутності у звітному році таких джерел забруднення головне підприємство має подати заяву до податкового органу саме за місцезнаходженням своєї філії.

З аналізу наведеної норми та за відсутності додаткових роз’яснень податківців з цього приводу можна дійти висновку, що платник збору за забруднення навколишнього середовища, який з початку 2010 року не планує

здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів протягом цього року, може скласти зазначену заяву та надати її до відповідного податкового органу саме у звітному, тобто 2010 році, причому не пізніше граничного терміну подання податкового розрахунку збору за I квартал 2010 року, який припадає на 11 травня 2010 року. Водночас зауважимо, що, на наш погляд, не буде помилкою надати таку заяву ще до початку звітного року, у якому не планується господарська діяльність, що спричинюватиме забруднення навколишнього середовища.

Виходячи з вимоги

абз. 9 п. 7.1 Інструкції № 162/379, зверненої саме до платників збору за забруднення, вважаємо, що тим суб’єктам господарювання, які до цього часу не мали об’єкта для обчислення цього збору та жодного разу не звітували з нього, зазначену заяву подавати не слід. Пояснюється це тим, що особа, яка не мала об’єкта для оподаткування тим чи іншим податком або збором, не може вважатися платником цього податку (збору), за винятком, коли законодавством передбачено інші підстави для її обов’язкової реєстрації, окрім наявності/відсутності об’єкта оподаткування на момент такої реєстрації.

Водночас, з огляду на думку, висловлену податківцями у згаданій вище консультації («Вісник податкової служби України», 2008, № 40, с. 38), та з метою усунення майбутніх непорозумінь

рекомендуємо подати заяву про відсутність об’єкта обчислення екозбору й тим суб’єктам господарювання, які до цього часу не здійснювали забруднення навколишнього середовища та жодного разу не звітували з цього збору.

Насамкінець нагадаємо, що у разі ненадання відповідної заяви та неподання протягом звітного року до податкового органу звітності зі збору за забруднення, до суб’єкта господарювання буде застосовано штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у розмірі 170 грн., за кожне таке неподання або її затримку (

п.п. 17.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III).

На жаль, тим

платникам екозбору, які відповідно до Порядку № 303 мають звітувати з цього збору за місцем свого податкового обліку, щорічно доведеться подавати до свого податкового органу зазначену заяву про відсутність об’єкта обчислення збору. А от для тих платників, які для сплати цього збору стали на облік як платники окремих видів податків, існує можливість уникнути цього обов’язку, для чого треба буде знятися з такого «окремого» обліку.

Так, згідно з

п.п. 7.11.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), затвердженого наказом ДПАУ від 19.02.98 р. № 80, при надходженні (наявності) відповідних підтвердних документів або по закінченні бюджетного року платники окремих податків, у яких відсутні об’єкти, ліквідовані (закриті, реорганізовані) підрозділи, у зв’язку з чим такий платник податків був зарахований до категорії платників окремих податків, за умови своєчасності і повноти сплати податків на відповідній території до Державного бюджету України та місцевого бюджету, на підставі службових документів відповідних галузевих підрозділів податкового органу виключаються з категорії платників окремих податків відповідного органу державної податкової служби.

 

Ігор Хмелевський, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд