Оформлення касових документів. Підприємці виписувати касові ордери не зобов’язані

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Червень, 2009/№ 51
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Підприємці виписувати касові ордери не зобов’язані

 

Підприємець здійснює торгівлю за готівкові грошові кошти. Чи повинен він з метою оприбуткування готівки на грошові кошти, що надходять від покупців, виписувати прибутковий касовий ордер?

(м. Запоріжжя)

 

Як відомо, прибуткові та видаткові касові ордери, якими оформляються операції отримання (оприбуткування) або видачі готівки, є підставою для здійснення записів у касовій книзі. Приватні підприємці

касової книги не ведуть (абзац четвертий п. 4.2 Положення № 637). Тому вимога про оформлення готівкових розрахунків касовими ордерами на них не поширюється. Додатково, непрямим підтвердженням того, що фізичні особи-підприємці оформляти готівкові розрахунки касовими ордерами не зобов’язані є і те, що у гл. 3 «Порядок оформлення касових операцій» та гл. 4 «Порядок ведення касової книги і обов’язки касира» приватні підприємці не згадуються. На тлі цього досить дивним виглядає п. 4.8 Методрекомендацій № 210, в якому зустрічається згадка про необхідність виписування касових ордерів підприємцями.

На те, що вимогу про обов’язкове оформлення готівкових операцій прибутковими і видатковими касовими ордерами встановлено тільки для

підприємств — юридичних осіб, неодноразово звертав увагу і НБУ в листах від 22.11.2005 р. № 11-113/3961-11591, від 30.10.2006 р. № 25-113/2453-11507, від 05.12.2007 р. № 11-113/4587-12584, а також Держкомпідприємництва в листі від 16.03.2005 р. № 1679, в яких, зокрема, роз’яснювалося, що:

— форми касових ордерів передбачають їх застосування тільки юрособами з оформленням цього документа бухгалтерією підприємства (випискою, завіренням відбитком печатки, підписами бухгалтера і касира, обліком у журналі реєстрації, веденням аналітичного обліку з використанням Плану рахунків);

— підприємці оформляють касові операції з урахуванням законодавчо встановлених вимог —

Закону про РРО та інших нормативно-правових актів залежно від виду своєї діяльності.

Слід зауважити, що ці роз’яснення цілком кореспондують також і з такими нормами «касового» законодавства:

п. 3.1 Положення № 637 — згідно з яким касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток та іншими касовими документами, які відповідно до законодавства України підтверджують факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів;

п. 2.2 Положення № 637 — відповідно до якого підприємства (підприємці) ведуть облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку;

п. 1.2 Положення № 637 — згідно з яким оприбуткування готівки — це проведення підприємствами та підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

З урахуванням цього

оприбуткуванням готівки, що надійшла, для приватного підприємця вважається її відображення в Книзі обліку доходів і витрат (за формою № 10), а якщо підприємець здійснює витрати з використанням РРО або РК — її відображення (на підставі фіскальних чеків РРО чи РК) у КОРО , дані якої у свою чергу також буде перенесено до Книги обліку доходів і витрат (за формою № 10) (п. 2.6 Положення № 637). Виняток із цього правила, мабуть, становлять приватні підприємці, які торгують на ринку та сплачують фіксований податок шляхом придбання патенту (так звані «фікспатентники»), яких звільнено від обов’язкового обліку доходів і витрат. Тому Книгу обліку доходів і витрат вони можуть не вести, а отже, і не вести облік руху грошових коштів.

І ще один момент. Як відомо, чинне законодавство (

Закон про захист прав споживачів п. 11 ст. 8, а також Закон про РРО пп. 2, 15 ст. 3) зобов’язало продавців видавати покупцям розрахунковий документ, що підтверджує факт купівлі (такий документ, до того ж, може знадобитися й особі, яка сплатила підприємцю гроші за товари (послуги), на підтвердження факту сплати та придбання товарів/послуг). Таким документом у приватного підприємця може бути:

— у разі здійснення розрахунків з використанням РРО чи РК — розрахунковий документ, форму якого затверджено

Положенням про форму розрахункових документів № 614 (тобто чек РРО, розрахункова квитанція, спрощена розрахункова квитанція тощо) (п. 3.2 Положення № 637);

— у разі звільнення від РРО і РК та їх незастосування приватним підприємцем — товарний чек чи квитанція про оплату, складені в довільній формі (розробляючи їх форми, підприємець, наприклад, може орієнтуватися на форму прибуткового касового ордера, складаючи при цьому за аналогією з ПКО такі документи). До речі, на те, що форму і зміст товарного чеку на сьогодні законодавчо не визначено, у зв’язку з чим суб’єкти господарювання можуть видавати товарні чеки довільної форми, зверталася увага й у

листі ДПАУ від 30.12.2005 р. № 13365/6/23-8019 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 37 та редакційний коментар до нього, в якому ми наводили примірну форму товарного чеку, яку може бути використано суб’єктами господарювання). Водночас великою мірою, якщо це для підприємця буде зручно, то, вважаємо, він з власної ініціативи в цьому випадку може взяти на озброєння і форму ПКО та виписувати (як розрахунковий документ) прибутковий ордер на підтвердження факту продажу товарів (послуг) та отримання грошових коштів від покупця, видаючи йому при цьому на руки відривну частину — квитанцію та заповнюючи при цьому в такому ПКО окремі (що відповідають діяльності приватного підприємця) реквізити.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд