Думка фахівців офіційних органів. Як бюджетній установі відображати суми ПДВ, що не включаються до складу податкового кредиту

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2009/№ 82
В обраному У обране
Друк
Стаття

Як бюджетній установі відображати суми ПДВ, що не включаються до складу податкового кредиту

 

Бюджетна організація є платником ПДВ. Постачальники виписують нам податкові накладні на товари (послуги), оплата за які здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів бюджету.

При цьому до складу податкового кредиту ми відносимо тільки суми ПДВ, що сплачені при придбанні товарів (послуг) за рахунок коштів спеціального фонду та що беруть участь в операціях, які обкладаються ПДВ.

Чи потрібно в реєстрі отриманих та виданих податкових накладних відображати операції з придбання товарів (послуг) за рахунок коштів загального фонду? Як такі операції відображаються в додатку 5 до декларації з ПДВ?

 

Відповідно до

п.п. 7.2.8 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ) платники ПДВ зобов’язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають обкладенню цим податком, а також тих, які не є об’єктами оподаткування згідно зі ст. 3, та звільнених від оподаткування згідно зі ст. 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма та порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону.

Також згідно з

п.п. 7.2.8 Закону про ПДВ на платників ПДВ покладається обов’язок з ведення Реєстру отриманих і виданих податкових накладних (далі — ПН). У Реєстрі вказуються порядковий номер ПН, дата її виписування (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав ПН такому платнику податку.

Порядок ведення Реєстру отриманих і виданих податкових накладних

та його форму затверджено наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. № 244.

Так, згідно з цим

Порядком у Реєстрі окремо враховуються операції з придбання товарів (послуг) з метою використання в господарській діяльності платника для здійснення операцій, що обкладаються ПДВ за ставкою 20 % або 0 %, звільнених від оподаткування та що не є об’єктом оподаткування, а також тих, які не призначені для використання в господарській діяльності цього платника податку.

Згідно з

п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 % від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) за ставкою 20 % протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

— придбанням товарів та послуг з метою подальшого використання

в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

— придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних актів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи) з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг)

для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності.

Для бюджетних установ ведення

господарської діяльності пов’язане виключно з отриманням доходів від надання платних послуг, які зараховуються до складу спеціального фонду кошторису. Отже, бюджетні установи до складу податкового кредиту можуть відносити суми ПДВ, сплачені при придбанні товарів (робіт, послуг) виключно за рахунок коштів спеціального фонду. При цьому до складу податкового кредиту відносяться тільки суми ПДВ, які було нараховано (сплачено) при придбанні товарів (робіт, послуг), що беруть участь в операціях, які обкладаються ПДВ.

Тому бюджетні організації, що є платниками ПДВ, при придбанні товарів (послуг), оплата за які здійснюється за рахунок коштів загального фонду кошторису, суми ПДВ, сплачені у зв’язку з таким придбанням,

не включають до складу податкового кредиту. Такі суми ПДВ відносяться на фактичні видатки бюджетної установи*.

* Пп. 1.13, 1.14 Інструкції з обліку основних коштів та інших необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства України від 17.07.2000 р. № 64; п. 50 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства України від 08.12.2000 р. № 125; пп. 1.1, 2.1, 2.12, 7.8, 8.5 Інструкції про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства України від 10.07.2000 р. № 61.

Бюджетні установи в Реєстрі отриманих і виданих податкових накладних повинні відображати

всі податкові накладні, отримані від постачальників. При цьому операції з придбання товарів (послуг), які не призначені для використання в господарській діяльності, бюджетні установи показують у Реєстрі в розділі I — у графах 11 і 12.

У податковій декларації з ПДВ операції з придбання товарів (послуг), які

не призначені для використання в їх господарській діяльності, платники податку, у тому числі й бюджетні установи, відображають у рядку 14 (заповнюється тільки колонка А на величину обсягів придбання без ПДВ). У додатку 5 до декларації з ПДВ — «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» — такі операції підлягають відображенню в розділі II «Податковий кредит» у підрозділі «Операції з придбання з ПДВ, які не надають права формування податкового кредиту».

 

Юрій ЛАПШИН,

директор Департаменту адміністрування податку на додану вартість ДПА України

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд