Щодо пільг з оподаткування доходів фізичних осіб, які утримують дітей-інвалідів

Редакція ПБО
Лист від 01.02.2010 р. № 955/

Щодо пільг з оподаткування доходів фізичних осіб, які утримують дітей-інвалідів*

Лист Державної податкової адміністрації України від 01.02.2010 р. № 955/к/17-0714

 

* Див. статтю на с. 21. —

Прим. ред.

 

Державна податкова адміністрація України розглянула звернення на урядову телефонну «гарячу лінію» щодо пільг з оподаткування доходів фізичних осіб, які утримують дитину (дітей)-інваліда (інвалідів) і повідомляє.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється прийнятим 22.05.2003 Верховною Радою України Законом України за № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі — Закон).

Закон передбачає надання пільги всім громадянам (незалежно від розміру одержаного доходу) — у вигляді невключення до об’єкта оподаткування окремих видів доходів (п. 4.3 ст. 4), надання податкового кредиту (ст. 5), а для малозабезпечених платників — ще й у вигляді податкової соціальної пільги (ст. 6), тобто зменшення перед оподаткуванням нарахованої на користь платника податку протягом звітного податкового місяця заробітної плати виключно за одним місцем її нарахування (виплати) на встановлену п. 6.1 ст. 6 Закону.

Визначення поняття «заробітної плати» наведено у пункті 1.3 «д» ст. 1 Закону, згідно з положеннями якого «

заробітна плата» — це доходи нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (абзац третій п. 1.1 ст. 1 Закону).

Згідно з п.п. 6.1.2 «б» п. 6.1 ст. 6 Закону

платник податку, який утримує дитину-інваліда, має право на одержання 150 % податкової соціальної пільги у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років (у 2010 році цей розмір дорівнює 651,75 грн. на місяць) та на додаткове одержання податкової соціальної пільги безпосередньо на себе у розмірі, визначеному у п.п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону (434,50 грн. на місяць).

При цьому, відповідно до п.п. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону як виключення

граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному із батьків у випадках та розмірах, передбачених, зокрема, п.п. 6.1.2 «б» п. 6.1 цієї статті Закону, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідно кількості дітей (в даному випадку дітей-інвалідів). Наприклад: для матері, яка утримує 2-х дітей-інвалідів віком до 18 років цей розмір становить 2440 грн. == 1220 грн. (розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу у 2010 році) х 2 (кількість дітей-інвалідів до 18 років). У тому місяці, коли нарахований розмір заробітної плати буде перевищувати вказаний рівень, податкова соціальна пільга застосовуватися не буде.

Також повідомляємо, що відповідно до п.п. 6.4.2 п. 6.4 ст. 6 Закону податкова соціальна пільга, передбачена, зокрема, п.п. 6.1.2 «б» п. 6.1 цієї ж статті Закону, надається до кінця року, в якому дитина досягає вісімнадцяти років.

Право на отримання такої податкової соціальної пільги втрачається у разі позбавлення платника податку батьківських прав або якщо він відмовляється від дитини чи передає дитину на державне утримання, у тому числі до будинку маляти, дитини, інтернату, дитячого будинку сімейного типу, незалежно від того, чи береться плата за таке утримання, чи ні, а також якщо дитина стає курсантом на умовах її повного утримання починаючи з податкового місяця, на який припадає відповідна подія.

Якщо старшій дитині, яка є інвалідом, виповнилось 18 років у

поточному році, то маєте право користатися пільгою, визначеною п.п. 6.1.2 «б» п. 6.1 ст. 6 Закону, на цю дитину до кінця поточного року, якщо ж повноліття дитини наступило у минулому році, то вказана пільга буде розповсюджуватися тільки на другу 16-річну дитину-інваліда. В такому випадку граничний розмір доходу на отримання податкової соціальної пільги одному із батьків, відповідно до п.п. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону, буде складати 1220 грн. на місяць.

Підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону передбачено, що платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачена п.п. 6.1.1 п. 6.1 цієї статті, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги та додає відповідні підтверджуючи документи за формою, визначеною центральним податковим органом.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися з податкового періоду (місяця), у якому одержано таку заяву та підтвердні документи

, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2035 «Про затвердження Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги».

Відповідно до вказаної постанови,

якщо платник податку, який утримує дитину-інваліда, вирішив скористатися підвищеним розміром податкової соціальної пільги, то він повинен, крім заяви про застосування пільги, пред’явити працедавцю: копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей); пенсійне посвідчення дитини або довідку медико-соціальної експертизи для заявника, який утримує дитину-інваліда віком від 16 до 18 років; медичний висновок, виданий закладами та установами МОЗ у встановленому порядку, але не більш як до місяця досягнення дитиною-інвалідом 16 років (якщо із заявою звертається платник податку, який утримує дитину-інваліда до 16-річного віку).

 

Заступник голови ДПА України С. Лекарь

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі